Jak wygląda chryzantema wielkokwiatowa?
Chryzantemy wielkokwiatowe to ogromna ilość różnych odmian, które różnią się wyglądem i wielkością. Zazwyczaj rosną jako niewielkie półkrzewy lub wieloletnie rośliny zielne, mogąc osiągać wysokość od 20 do 150 cm! Łodygi proste lub silnie rozgałęzione (podobnie jak u margerytek) z szeroko owalnymi liśćmi, które od góry są zielone i pokryte włoskami, a od dołu szarozielone. Liście mogą mieć nawet 15 cm długości i 8 cm szerokości.
Kwiaty mają zebrane w duże, obfite kwiatostany. Mogą wyrastać na łodydze pojedynczo lub w grupach, a jeden ma średnicę od 10 do 25 cm. Kształt i kolor kwiatostanów zależny jest od odmiany, a poszczególne okazy mogą się bardzo różnić. Z pewnością jednak każdy znajdzie odmianę, która zachwyci go swym wyglądem.
W zależności od odmiany, chryzantemy wielkokwiatowe to wieloletnie byliny lub niewielkie krzewy, które doskonale sprawdzą się na rabatach pojedynczo lub w grupach. Dzięki temu, że kwitną od późnego lata do jesieni, stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu.
Chryzantemy można również uprawiać w donicach. Kwitnące kwiaty można ściąć i ustawić w wazonie lub wykorzystać do przygotowania bukietu. Jednak najbardziej znanym zastosowaniem chryzantem jest ozdabianie nim grobów na Święto Zmarłych. To rośliny o znacznej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, więc będą stanowić wspaniałą i trwałą dekorację.
Uprawa chryzantem wielkokwiatowych
Wymagania
Chryzantemy lubią stanowiska słoneczne, a podłoże żyzne i przepuszczalne. Należy im zapewnić stale lekko wilgotną glebę, gdyż źle reagują zarówno na przesuszenie, jak i nadmierną ilość wody, co może doprowadzić do gnicia korzeni i obumarcia rośliny.
Pielęgnacja
Ze względu na długie i obfite kwitnienie, niezbędne jest regularne nawożenie, do czego najlepiej wykorzystać nawozy naturalne lub gotowe nawozy do roślin kwitnących. Sadzenie i przesadzanie chryzantem może odbywać się od wiosny do jesieni, a po przekwitnieniu pędy należy przyciąć do kilkunastu cm nad ziemią i w zależności od odmiany, przezimować w gruncie lub przenieść do chłodnego pomieszczenia, aby wiosną znów posadzić je w ogrodzie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: zenjung / Depositphotos oraz Shirley Hirst / Pixabay