Logo
Logo

Chryzantema – właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Lecznicze właściwości kwiatów chryzantemy są od dawna znane i wykorzystywane w medycynie naturalnej. Dzięki zawartości wielu substancji prozdrowotnych pomagają w różnych dolegliwościach. Niezwykłe właściwości tej rośliny sprawiają, że jest doceniana w medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Co takiego w sobie ma ta niepozorna roślina? Sprawdź, jakie właściwości kryją kwiaty chryzantemy.

Spis treści
Co zawiera chryzantema? Jakie właściwości prozdrowotne ma chryzantema? Jak stosować kwiaty chryzantemy do celów leczniczych? Kto nie powiniej stosować chryzantemy?

Chryzantema to roślina należąca do rodziny astrowatych, znana jest również pod nazwą złocień. Na niespełna czterdzieści gatunków tylko jeden występuje w Polsce i jest nim chryzantema Zawadzkiego, która do złudzenia przypomina stokrotkę. Chryzantemy od wielu wieków cieszą się statusem roślin o właściwościach leczniczych.

Najpierw zostały docenione w starożytnych Chinach, gdzie bardzo szybko zorientowano się, że właściwości tych roślin wspomagają leczenie dokuczliwych przeziębień czy nadciśnienia. Popularnością i uznaniem cieszyła się również w Japonii, czego dowodem jest godło kraju składające się z graficznego wizerunku tejże rośliny, ale stała się również muzą dla francuskich impresjonistów. W Polsce bardzo często jest elementem dekoracyjnym umieszczanym na grobach zmarłych osób.

 

Skład chryzantemy 

Chryzantemy, a właściwie kwiaty tych roślin są doskonałym źródłem wielu witamin, które odgrywają znaczącą rolę w organizmie człowieka. Cieszą się przede wszystkim dużą zawartością witaminy A. To niezwykle ważna witamina, która wzmacnia narząd wzroku i odpowiada w dużej mierze za proces widzenia. Jednocześnie wzmacnia układ immunologiczny i bierze czynny udział w procesie produkcji czerwonych krwinek. Odpowiednia ilość tej witaminy w organizmie wpływa korzystnie na stan włosów, paznokci oraz skóry. Niektórzy uczeni uważają, że jest to również witamina zapobiegająca powstawaniu chorób nowotworowych.

W kwiatach chryzantem znajduje się także sporo witaminy C. To jedna z tych witamin, które mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Co więcej, odznacza się właściwościami, które wyhamowują powstawanie próchnicy, a zatem pełni ważną rolę pod względem stomatologicznym. Dodatkowo, przyspiesza gojenie ran oraz reguluje procesy pochłaniania drobnoustrojów przez leukocyty. W chryzantemach znajdziemy również witaminy z grupy B, które biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka. Już niewielki niedobór tych witamin może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, powodując zawroty głowy, rozdrażnienie i ogólne osłabienie. 

BeJu79 / YouTube


Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Na co chryzantemy pomagają? Właściwości lecznicze

Lista leczniczych właściwości chryzantem zdaje się nie mieć końca. Ze względu na urozmaicony skład jest to roślina, która może się przydać w profilaktyce oraz leczeniu bardzo wielu dolegliwości.

Przede wszystkim wspomaga procesy trawienne i tym samym przyspiesza metabolizm. W związku z powyższym warto sięgać po napar z tej rośliny na dietach redukcyjnych. Poprawia kondycję skóry i jednocześnie skutecznie wyhamowuje procesy starzenia. Roślina wpływa również korzystnie na stan naszych kości i działa wzmacniająco na cały układ immunologiczny. Powinny się nią zainteresować również osoby borykające się z bolesnymi zmianami skórnymi, np. trądzikiem czy łuszczycą.

Chryzantema cieszy się właściwościami przeciwzapalnymi. Jest wobec tego zalecana zarówno osobom borykającym się z poważnymi infekcjami, jak i osobom, które cierpią na choroby reumatyczne. Reguluje gospodarkę hormonalną i skutecznie obniża ciśnienie krwi.

Jak stosować kwiaty chryzantemy do celów leczniczych?

Chryzantemy traktowane w kategoriach leczniczych najczęściej występują w postaci suszonych kwiatów, z których można przygotować zdrowy napar. Można oczywiście zastosować świeże kwiaty w całości, które będą zaparzane w podobny sposób. Warto jednak wziąć pod uwagę ich obecność w domu w nieco innej postaci.

Dosyć dużą popularnością cieszą się olejki eteryczne z chryzantem, które stanowić element aromaterapii. Charakterystyczny i dosyć intensywny zapach nie tylko wprowadzi powiew świeżości w nasze wnętrze, ale również wykaże działanie grzybobójcze i antybakteryjne. Warto również dodać, że w kuchni azjatyckiej liście tej rośliny bardzo często są dodawane do potraw w charakterze zdrowej przyprawy

Dobrym pomysłem będzie również wyposażenie się w doniczkę chryzantemami, jako roślinami ozdobnymi. Nie chodzi wyłącznie o możliwość udekorowania wnętrza, ale również fakt, że roślina ta jest zdolna do wchłaniania różnego rodzaju zanieczyszczeń. Można zatem śmiało powiedzieć, że w doskonały sposób i bez większego nakładu pracy z naszej strony sprawimy, że powietrze w naszym otoczeniu będzie czyste.

Jak stosować? 

Przygotowanie naparu z chryzantem nie należy do zadań skomplikowanych. Rozdrobniony susz lub kwiaty należy zalać wrzątkiem. Przyjęło się stosować około sześciu kwiatów na kubek standardowej wielkości. Napar powinien parzyć się przez pięć minut pod przykryciem. Po upływie tego czasu będzie gotowy do spożycia. Warto pamiętać, że raz zaparzone kwiaty będzie można ponownie zaparzyć, ciesząc się tymi samymi właściwościami rośliny. Należy również korzystać z kwiatów, które dojrzewały w zdrowych warunkach i nie były spryskiwane żadnymi środkami chemicznymi.

Osoby pragnące poprawić kondycję wzroku mogą stosować herbatki z kwiatów chryzantemy z dodatkiem borówki brusznicy. Regularne picie takiej mieszanki wpłynie korzystnie na narząd wzroku. Co ciekawe, suszone i sproszkowane kwiaty można również mieszać z kosmetykami przeznaczonymi do codziennej pielęgnacji skóry. Warto również pamiętać, że w naparze z rośliny można moczyć kompresy przeznaczone do zwalczania różnego rodzaju czyraków.  

Kiedy nie stosować? Kto nie powinien?

Zdecydowanie nie zaleca się stosowania naparu z chryzantem osobom, które zmuszone są do przyjmowania mocnych leków. Nie powinno się również pić naparu, kiedy pojawia się reakcja alergiczna w postaci wysypki lub podrażnienia dróg oddechowych. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż / Pixabay

Autor
Chryzantema – właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie
Chryzantema – właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl