Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Uprawa piwonii (peonii) w ogrodzie | Wszystko, co musisz wiedzieć, by mieć mnóstwo kwiatów

Piwonie, znane także jako peonie, to rośliny z kwiatami o niezapomnianym uroku. Przyciągają uwagę swoją elegancją i intensywnym zapachem. Ich uprawa może wydawać się skomplikowana, ale z odpowiednią wiedzą i troską, każdy ogrodnik może cieszyć się ich obecnością w swoim zielonym zakątku. Dowiedz się wszystkiego na temat uprawy piwonii, począwszy od wyboru rośliny i odpowiedniego miejsca, przez sadzenie i pielęgnację, aż po zwalczanie chorób i szkodników. Przestrzegając kilku zasad Twoje peonie będą kwitły długo i obficie i rosły na jednym miejscu nawet 15 lat.

Streszczenie artykułu
Piwonie, znane również jako peonie, są popularnym wyborem dla wielu ogrodników, dzięki ich pięknym kwiatom i łatwości uprawy. Rośliny te preferują miejsca słoneczne lub półcieniste, z dobrze przepuszczalną glebą, bogatą w próchnicę. Piwonie są roślinami wieloletnimi, które mogą rosnąć na jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Sadzenie piwonii najlepiej zrealizować jesienią, choć możliwe jest również wiosenne sadzenie. Właściwe przygotowanie gleby, głębokie sadzenie i odpowiednie podlewanie to klucz do sukcesu. Piwonie nie wymagają częstego nawożenia, ale dobrze jest stosować kompost lub nawóz organiczny wiosną. Chociaż piwonie są dość odporne na choroby, mogą cierpieć na szarą pleśń, mączniaka i rdzę. Regularne przycinanie, usuwanie uszkodzonych części rośliny i utrzymanie ogrodu w czystości pomogą zapobiec tym problemom. Piwonie są doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają rośliny łatwej w uprawie, długowiecznej i oferującej spektakularny pokaz kwiatów każdego roku.
Spis treści
Dlaczego warto uprawiać piwonie w ogrodzie? Jakie mają walory dekoracyjne? Jakie są typy kwiatów piwonii? Które są najpiękniejsze? Co robić, by piwonie kwitły jeszcze obficiej? 5 wskazówek, które musisz znać Jak mieć więcej piwonii? Przesadzanie i rozmnażanie

Dlaczego warto uprawiać piwonie w ogrodzie?

Piwonie, inaczej peonie (łac. Paeonia), to niezwykle urodziwe byliny lub niskie krzewy, które osiągają ok. 80-100 cm wysokości. W ogrodach najczęściej uprawia się odmiany i mieszańce piwonii chińskiej (Paeonia lactiflora).  

Rośliny te posiadają charakterystyczne liście – są one intensywnie zielone, pierzastosieczne i głęboko-klapowane. Największe znaczenie mają jednak przepiękne kwiaty peonii – w zależności od odmiany pojawiają się od maja do czerwca. Występują w barwach białej, żółtej, różowej, czerwonej oraz w dwóch kolorach. Mogą być również najróżniejszych typów budowy – od pojedynczych do wielu rodzajów pełnych!

Jakie piwonie warto posadzić w ogrodzie?

Oprócz podziału piwonii na kwiaty pełne (brak pręcików i słupka), półpełne (niewiele pręcików, często ułożonych pomiędzy płatkami) oraz pojedyncze (jeden okółek płatków otaczających pręciki) można je dodatkowo klasyfikować na różne typy tych kwiatów, np.:

 • Pojedyncze
  • kwiat typu lotosu – 2 lub 3 rzędy płatków zewnętrznych w tym ich środkowy rząd ma tendencję do wyginania się do góry .
  • kwiat japoński – 1 okółek płatków zewnętrznych, pręciki długie, przekształcone w kulę.
  • kwiat anemonowy – często dwubarwne, jeden okółek płatków zewnętrznych, wewnętrzne przypominające długie, cienkie "piórka"; pręciki zwykle niewidoczne.

 • Półpełne
  • kwiat typu chryzantema – 4 do 8 okółków płatków zewnętrznych; krótkie, żółte pręciki widoczne w centrum.
  • kwiat typu golden circle (złota obręcz) – pręciki widoczne pomiędzy płatkami zewnętrznymi, a wewnętrznymi kwiatu (tworzące "żółty przedziałek").

 • Pełne
  • kwiat typu róży – do 20 rzędów płatków; pręciki właściwie niewidoczne.
  • kwiat typy triple decker (trójpoziomowy) – podobny do golden circe lecz większy, pomiędzy płatkami zewnętrznymi, a wewnętrznymi, różniący się rząd cienkich "trzecich" płatków. Bardzo młode odmiany piwonii.
  • kwiat korona – 1 lub 2 rzędy szerokich płatków brzeżnych, cieknie i średniodługie płatki wewnętrzne; pręciki niewidoczne.
  • kwiat typu bomb (bomby) – 1 lub 2 rzędy szerokich płatków brzeżnych, pośrodku duża kula z krótkich, pokręconych płatków wewnętrznych.
  • kwiat typu hundred proliferate (rozplemiony) – bardzo duże, płatki cieńsze i gęściej ułożone niż u typu korony.

Fot. pieonane, lmilo, saad kassimi, pieonane, spicetree687, AnnRo, Emilia_Baczynska, zoosnow/Pixabay

Na kolażu kwiaty piwonii typu: 1 – kwiat pojedynczy, 2 – korona, 3 – lotos, 4 – anemonowy, 5 – lotos, 6 – hundred proliferate, 7 – bomb, 8 – japoński.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Jak uprawiać piwonie w ogrodzie? Jak o nie dbać?

1. Miejsce
Piwonia lubi stanowisko słoneczne. Toleruje także stanowiska półcieniste, jeśli przynajmniej przez połowę dnia będzie oświetlana przez słońce. Rośliny lubią rosnąć na otwartej przestrzeni – jednak osłoniętej od wiatru.

2. Ziemia
Piwonia może rosnąć na każdej glebie, jednak idealnym podłożem są gleby żyzne, średnio zwięzłe, utrzymujące wodę w okresie suszy o pH 5-6. Dla piwonii gleba w ogrodzie powinna zawierać dużo próchnicy. Należy unikać gleb podmokłych, gdyż nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Na glebach gliniastych należy zapewnić piwonii głęboki drenaż. Roślina dobrze rośnie zarówno na podłożu lekko kwaśnym, obojętnym, a także lekko zasadowym.

3. Podlewanie
Piwonie wymagają umiarkowanie wilgotnego podłoża – lubią gdy jest wilgotne, ale nie mokre! Nie należy ich zbyt często podlewać, a przede wszystkim nie należy polewać liści – rośliny łatwo chorują na szarą pleśń. Tylko w okresach suszy wskazane jest obfite podlewanie roślin.

4. Sadzenie
Piwonie należy sadzić na przełomie sierpnia i września. Ze względu na swoje rozmiary wymagają dużo miejsca – należy sadzić najwyżej 2 rośliny na 1 m2. Roślinę należy sadzić dość płytko – pąki powinny być przykryte jedynie 3-4 cm warstwą ziemi. Należy uważać, gdyż zarówno za płytkie, jak i za głębokie sadzenie opóźnia kwitnienie. U podstawy łodyżek kwiatów warto usypać kopczyk z kory sosnowej lub trocin, które utrzymają wilgoć w glebie i zapobiegną nadmiernemu rozwojowi chwastów.

5. Nawożenie
Piwonie mogą rosnąć na tym samym miejscu przez 10-15 lat. Na wiosnę można zasilić piwonię granulowanymi nawozami mineralnymi (powinny zawierać dużo fosforu, a mało azotu), jednak najlepiej stosować nawozy naturalne. Na jesieni warto zastosować ściółkowanie dobrze rozłożonym obornikiem (należy go dobrze przekopać z ziemią).

Jak mieć więcej piwonii? Przesadzanie i rozmnażanie

Miejsce sadzenia piwonii powinno być wcześniej dobrze przemyślane. Piwonia nie lubi przesadzania i może po tym zabiegu przez parę lat nie kwitnąć. Rośliny potrzebują dwóch, trzech lat na aklimatyzację w nowym miejscu – w pełni okazała będzie dopiero 3-4 letnia roślina.

Jeśli u starszych roślin zaobserwujemy zmniejszenie się kwitnienia, pomimo zapewnienia roślinie właściwych warunków, to sygnał aby roślinę przesadzić.


Istnieje przesąd, który mówi, że piwonię należy przesadzić 1 września – tylko sadzenie w tym dniu zapewni kwitnienie roślin w następnym sezonie. Tak naprawdę piwonię można przesadzać od 15 sierpnia do końca września. Na zimę należy ją okryć zwłaszcza na terenach o ostrzejszym klimacie, np. gałązkami świerka, jałowca, itp.

Oszczędzaj wodę i czas z nowoczesnym sprzętem do nawadniania ogrodu
Przeczytaj także
Oszczędzaj wodę i czas z nowoczesnym sprzętem do nawadniania ogrodu

Piwonie rozmnaża się przez podział karp na przełomie sierpnia i września. Do rozmnażania nadają się rośliny przynajmniej pięcioletnie. Należy zachować dużą ostrożność przy ich wykopywaniu, aby nie uszkodzić kruchych korzeni. Karpę dzielimy ostrym nożem tak, aby każda część miała co najmniej 3 różowe pąki.

Fot. Giselher/Pixabay

Pędy warto zabezpieczyć podporami, aby się nie pokładały na ziemi. Od kwietnia pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i usuwaniu przekwitniętych kwiatów.

Fot. Travel Salem/Flickr

Piwonie najlepiej wyglądaj w grupach. Nie lubią towarzystwa innych roślin, zwłaszcza wysokich drzew i krzewów.

Zdjęcia główne: natasnow / AdobeStock, Екатерина Гусева / Pixabay, paulabflat / Morguefile

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego piwonie są popularnym wyborem wśród ogrodników?

  Piwonie są cenione za piękne kwiaty i łatwość uprawy. Preferują słoneczne lub półcieniste miejsca i dobrze przepuszczalną, próchniczną glebę.
 • Jakie warunki są najlepsze dla uprawy piwonii?

  Idealne warunki to stanowisko słoneczne lub półcieniste z żyzną, umiarkowanie wilgotną glebą o pH 5-6, zabezpieczoną przed wiatrem.
 • Kiedy najlepiej sadzić piwonie i jak to robić?

  Najlepszy czas to przełom sierpnia i września. Piwonie sadzi się płytko, z pąkami przykrytymi 3-4 cm ziemi, zapewniając im dużo miejsca.
 • Jakie są wymagania pielęgnacyjne piwonii?

  Piwonie wymagają umiarkowanego podlewania, unikając mokrych liści, oraz nawożenia kompostem lub nawozem organicznym wiosną.
 • Jak zapobiegać chorobom piwonii?

  Regularne przycinanie, usuwanie uszkodzonych części i utrzymanie czystości w ogrodzie pomagają zapobiegać chorobom jak szara pleśń.
 • Jak rozmnażać piwonie?

  Piwonie rozmnaża się przez podział karp w sierpniu lub wrześniu, przy czym rośliny powinny być co najmniej pięcioletnie.
 • Jakie są typy kwiatów piwonii?

  Kwiaty piwonii mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, z różnorodnością kształtów i barw, od białych po czerwone i dwukolorowe.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Uprawa piwonii (peonii) w ogrodzie | Wszystko, co musisz wiedzieć, by mieć mnóstwo kwiatów
Uprawa piwonii (peonii) w ogrodzie | Wszystko, co musisz wiedzieć, by mieć mnóstwo kwiatów
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jed

20-04-2021 13:53

Dostałem w prezencie piwonie kilka dni temu, są w doniczkach i już z nich wychodzą, czy mam czekać z wysadzeniem ich do gruntu do sierpnia?? Pozdr

Gość XeN

23-03-2021 11:34

EwG Piwonie szybko startują na wiosnę. To jest niedobry okres do ich przesadzania.

EwG

26-01-2021 22:48

Chcę posadzić piwonię. Mam kawałek rabaty, który wiosną przygotuję. taki gdzieś 1,5x0,8 m. Chyba ze 2 tu wejdą. Czy muszę czekać do końca lata, aby posadzić piwonie. Moja koleżanka ma piękną piwonię i mogę od niej wziąć kawałek karpy. Czy mogę zrobić to wczesną wiosną? ...

Gość jakajak

13-11-2020 12:18

Krupeczka, ja kilka lat wycinałam jedną piwonie do ziemi i ciągle odrastała, więc jeśli twoja ma dobre warunki to powinna przetrwać.

Gość Karolina

22-09-2020 08:51

Jak i kiedy przycinać piwonie i czy wszystkie gatunki się przycina

Gość Krupeczka

18-05-2020 15:39

Złodziej teraz w maju ściął mi kwiaty piwonii, które ledwo się zaczęły otwierać i ściął je przy samej ziemi, tak że nie ma więcej gałązek z liśćmi. Czy ta piwonia ma szansę na przetrwanie i za rok wypuści nowe łodygi z liśćmi i kwiatami? Ktoś kto zna się na piwoniach ...

Gość Sylwia

25-04-2020 15:05

Dostałam karpy piwonia już są widoczne liście i co teraz? Czekać aż do września na sadzenie?

Gość Siwek

02-04-2020 13:12

Na rany, wreszcie wiem jak to robić. Przygotowałem fajny pasek ziemi i posadzę piwonie w doniczkach. Na cześć Mamy - to był jej ulubiony kwiat. " Piwonie kwitną , białe i różowe a w środku każdej jak w pachnącym dzbanie gromady żuczków prowadzą rozmowy - bo kwiat jest dany ...

Pokaż wszystkie komentarze