Logo
Logo

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna, próchniczna
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe, czerwone, purpurowe, różowe
 • Kwiaty: pachnące, pojedyncze, półpełne, pełne, duże
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Owoce: mieszek
 • Pokrój: wzniesiony
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 80 cm (1 m)
 • Okres kwitnienia: V, VI
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, rabaty, pojedynczo, w grupie, małe ogrody, duże ogrody, kwiat cięty
 • Spis treści
  Opis rośliny Podział piwonii na grupy Wymagania i uprawa Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić? Ciekawostki

  Piwonia chińska (Paeonia lactiflora), potocznie nazywana "różą bez kolców", to gatunek rośliny należącej do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Naturalnie można ją spotkać na terenach Chin, przez Tybet do Syberii. Odmiany ozdobne piwonii są bardzo popularnymi roślinami ogrodowymi na całym świecie.

  Wygląd piwonii chińskiej

  Piwonia chińska jest bardzo dużą byliną o pokroju średnio-dużego krzewu i osiąga ok. 80-100 cm. Wytwarza silne, zwykle nierozgałęzione, drewniejące u podstawy łodygi. Posiada charakterystyczne, intensywnie zielone, pierzastosieczne i głęboko-klapowane liście.

  Piwonia chińska kwitnie w maju i czerwcu albo w drugiej połowie czerwca (zależnie od grupy odmian – piwonie pojedyncze, japońskie i anemonowe kwitną na przełomie maja i czerwca, a piwonie pełne w czerwcu). Roślina ta jest znana ze swoich kulistych pąków kwiatowych i rozwijających się z nich dużych, pięknych kwiatów podobnych do róż (nie bez powodu piwonie chińskie nazywane są różami bez kolców). Jest bardzo wiele ozdobnych odmian piwonii, które występują w wielu barwach i formach.

  Korzenie piwonii są zgrubiałe i bulwiaste.

  Grupy piwonii

  Rodzaj roślin piwonia (Paeonia) jest bardzo zmienny – posiada kilkaset (obecnie już tysięcy) gatunków i odmian mieszańcowych, dlatego w przypadku nazewnictwa odmian ozdobnych piwonii, zwykle nie używa się nazw gatunkowych. Rośliny za to pogrupowano ze względu na budowę kwiatów i warto znać główne grupy piwonii:

  • piwonie o kwiatach pojedynczych – z kwiatami o jednym okółku płatków okwiatu
  • piwonie japońskie – płatki osadzone w jednym okółku, środek zaś zajmują wąskie, często inaczej zabarwione płatki stanowiące tak naprawdę przekształcone pręciki
  • piwonie anemonowe – płatki zewnętrzne w kilku okółkach, płatki środkowe dość szerokie, ułożone kuliście
  • piwonie pełne (nazywane chińskimi) – z kwiatami o budowie pełnej, najczęściej spotykane w naszych ogrodach

  Wymagania i uprawa piwonii chińskiej

  Uprawa piwonii (peonii) w ogrodzie nie jest trudna. Krzew najładniej kwitnie na stanowisku słonecznym lub nieco zacienionym. Lubi być osłonięty od wiatru. Gleba dla piwonii chińskiej powinna być żyzna, próchnicza, głęboko uprawiona (co najmniej do 50 cm), lekko kwaśna. Piwonie wymagają umiarkowanie wilgotnego podłoża. Roślina jest dość odporna na mróz (strefa mrozoodporności 5).

  Piwonia jest bardzo wrażliwa na przesadzanie. Najlepiej aby robić to w połowie sierpnia lub pierwszej połowie września – nie później, bowiem rośliny mogą nie ukorzenić się dobrze przed zimą!

  Rozmnażanie piwonii nie należy do najprostszych. 

  Pielęgnacja piwonii chińskiej

  Piwonia chińska powinna mieć umiarkowanie wilgotną ziemię, dlatego ważne jest by systematycznie ją podlewać (szczególnie w trakcie upałów). Warto jest ją ściółkować, co m.in. zapobiega szybkiemu wysychaniu podłoża. 

  Piwonia słabo rośnie i kwitnie, gdy zapomnimy o jej nawożeniu, dlatego dobrze jest stosować nawożenie organiczne jak i mineralne.

  Zimowanie piwonii nie jest trudne. Starsze okazy są odporne na mróz, a młodsze można kopczykować, okrywać stroiszem (gałązkami iglaków) lub agrowłókniną zimową. Przed zimą piwonię dobrze jest przyciąć (najpóźniej po pierwszych przymrozkach).

  Szkodniki i choroby piwonii chińskiej

  Piwonie chińskie są atakowane przez choroby grzybowe ale rzadko. Mogą to być szara pleśń, plamistości liści lub rdza piwonii. By walczyć z nimi należy stosować fungicydy do roślin ozdobnych. Żeby zapobiegać występowaniu chorób powinni się usuwać zaschnięte części roślin.

  Zastosowanie piwonii chińskiej

  Piwonie chińskie to wyjątkowo ozdobne rośliny polecane do średnich i dużych ogrodów. Do małych ogrodów lepiej wybierać odmiany małe – miniaturowe. Nie ma większych trudności z tym, co posadzić obok piwonii, ponieważ roślina ta ma wymagania podobne do wielu innych gatunków uprawianych w ogrodach i z powodzeniem może rosnąć w ich towarzystwie. 

  Za najpiękniejsze piwonie do ogrodu uważane są te o kwiatach budowy pełnej, które często sadzi się jako solitery na trawniku. Popularne są też duże rabaty jednogatunkowe z piwonii.

  To dobre rośliny na kwiat cięty – piwonia (peonia) w wazonie ma długą trwałość, bo aż do 10 dni.

  Polecane odmiany piwonii

  Gdzie kupić piwonię chińską?

  Piwonie chińskie można kupować w dwóch formach. Wyrośnięte rośliny w pojemnikach można znaleźć wiosną, a łatwe w transporcie karpy piwonii (czyli rośliny w fazie spoczynku, bez masy liściowej) są dostępne jesienią, na przełomie września i października. Zamawiając piwonie w sklepach internetowych lepiej i bezpieczniej jest kupować karpy piwonii.

  Wśród sklepów online, w których znajdziemy ciekawe piwonie chińskie można wymienić:

  Ciekawostki o piwonii chińskiej

  Występując w naturze, roślina ta ma duże, białe kwiaty – początkowo, gdy przywieziono ją do Europy (w XVIII wieku), nosiła nazwę peonii białej (Paeonia albiflora). Współczesna nazwa gatunkowa lactiflora, oznacza po łacinie "mleczno-białe kwiaty".


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: MrGajowy3/Pixabay, iVerde, "Peony"/Jim, the Photographer/CC BY 2.0

  Autor
  Piwonia chińska
  Piwonia chińska
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Tagi
   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (13)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl