Logo
Logo

Piwonia słabo rośnie i kwitnie? Błędy w uprawie

Piwonie to kwiaty o niepowtarzalnym uroku, które zdobią wiele ogrodów. Czasem jednak zdarza się, że mimo naszych starań, nie kwitną tak obficie, jak byśmy tego oczekiwali. Istnieje wiele powodów, dla których piwonie mogą słabo kwitnąć. Często wynika to z błędów w uprawie, które nie zawsze są oczywiste dla ogrodników. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny słabego kwitnienia piwonii i jak je unikać, aby cieszyć się pięknem tych kwiatów przez cały sezon.

Streszczenie artykułu
Piwonie to piękne, ale wymagające rośliny. Ich kwitnienie może być utrudnione przez różne błędy w uprawie. Jedną z najpowszechniejszych przyczyn słabego kwitnienia piwonii jest niewłaściwe posadzenie. Roślina nie powinna być sadzona zbyt głęboko - korona korzeniowa powinna znajdować się na głębokości 2-3 cm pod powierzchnią gleby. Inny błąd to zbyt częste przesadzanie. Piwonie źle znoszą przemieszczanie, dlatego powinny być przesadzane co najwyżej co 10-15 lat. Nieodpowiednie nawożenie również może wpływać na kwitnienie. Zbyt duża ilość azotu w glebie sprzyja rozwojowi liści kosztem kwiatów. Z kolei brak fosforu i potasu może powodować słabe kwitnienie. Piwonie są również wrażliwe na warunki świetlne - potrzebują co najmniej 6 godzin słońca dziennie. Cień może wpływać na obniżenie intensywności kwitnienia. Choroby i szkodniki, takie jak mączniak prawdziwy czy mszyce, mogą również wpływać na kwitnienie. Ważne jest więc regularne kontrolowanie roślin i stosowanie odpowiednich środków ochrony.
Spis treści
Błędy podczas sadzenia Niewłaściwe miejsce Złe nawożenie Za mało wody Choroby i szkodniki

Piwonia (łac. Paeonia) to długowieczna bylina ogrodowa, która co roku obsypuje się w maju i czerwcu pięknymi kwiatami. W odpowiednich warunkach może kwitnąć obficie przez długie lata. Ogromnym rozczarowaniem dla każdego ogrodnika jest jej brak kwitnienia.

Jakie są przyczyny braku kwitnienia? Sprawdź, co robisz źle z piwonią

Piwonia może słabo kwitnąć z kilku powodów wszystkie spowodowane są błędami w uprawie. Oto 5 najważniejszych z nich oraz wskazówki, jak zaradzić problemom.

Błędy podczas sadzenia

Piwonia bardzo często nie kwitnie przez kilka lat od posadzenia. Ma dość głęboki system korzeniowy, który musi dobrze się ukorzenić w nowym miejscu. Ziemia powinna być pulchna i żyzna dobrze i głęboko przekopana przynajmniej na pół metra. Warto pamiętać, że zbyt głębokie sadzenie kłączy to jedna z najczęstszych przyczyn braku kwitnienia, wystarczy 4-5 cm pod powierzchnią ziemi.

Trzeba także pamiętać, by przestrzegać optymalnego terminu sadzenia od końca sierpnia do końca września, gdyż krzewy posadzone później często nie kwitną w kolejnym sezonie!

► Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak krok po kroku przesadzać piwonię, by szybko się przyjęła i pięknie kwitła, przeczytaj artykuł: Przesadzanie piwonii w nowe miejsce | Jak to zrobić, by jej nie uszkodzić?

Zdrowe rośliny bez chemii: Poznaj zalety nawożenia ekologicznego
Przeczytaj także
Zdrowe rośliny bez chemii: Poznaj zalety nawożenia ekologicznego

Niewłaściwe miejsce

Złe stanowisko to kolejny powód braku kwitnienia. Piwonia lubi dużo światła i w miejscach ocienionych np. przez duże drzewa jej kwitnienie będzie słabe lub nie będzie go wcale. W tym wypadku warto pomyśleć o przeprowadzce w słoneczny zakątek rabaty – zaczekaj jednak z wykopaniem karpy na odpowiedni termin (przełom sierpnia i września). 

Piwonia słabo kwitnie, jeśli nie jest nawożona
Fot. Crepessuzette / Pixabay

Złe nawożenie

Nadmierne nawożenie azotem bardzo często powoduje rozrost zielonej masy liści i brak kwitnienia. Łatwo można temu zaradzić w kolejnym sezonie. Wystarczy ograniczyć stosowanie nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a stosować tylko te stymulujące kwitnienie! W tym celu wiosną trzeba rozsypać pod krzewami 50 g siarczanu potasu na m². Aplikację nawozu ponawiamy w lipcu. Możesz także zastosować nawóz do pomidorów.

Za mało wody

Brak odpowiedniej ilości wody w glebie to kolejny powód braku kwitnienia piwonii! Warto zadbać o to, by ziemia była obfita w materię organiczną, która dobrze magazynuje wilgoć. Kiedy jest sucho, podlewaj roślinę obficie, ale pamiętaj, że korzenie piwonii, jeśli długo będą stały w wodzie, zgniją! Dodatkowo zadbaj o zmniejszenie parowania wody z gleby, w tym celu każdej wiosny ściółkują ją grubą warstwą materii organicznej, ale uważaj, aby nie miała ona kontaktu z łodygami, ponieważ może to doprowadzić do ich gnicia.

► Piwonie odwdzięczą się obfitym kwitnieniem, jeśli dobrze o nie zadbamy, a jest stosunkowo łatwe – wystarczy znać kilka kroków. Dowiedz się wszystkiego z artykułu: Co lubią piwonie i jak o nie dbać? 6 niezbędnych kroków do pięknych kwiatów

Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność

Choroby i szkodniki

Osłabione rośliny słabiej kwitną, dlatego też wszystkie problemy (choroby i szkodniki) trzeba zwalczać jak najszybciej po ich zauważeniu. Najczęstszą chorobą piwonii (zwłaszcza tych, które rosną zbyt gęsto) jest szara pleśń  na całej roślinie pojawiają się szarawe zgnilizny, które wkrótce pokrywają się szarym, pylistym nalotem pleśni. Po zauważeniu pierwszych objawów rośliny warto opryskać jednym z preparatów: Signum lub Switch.


Zdjęcie tytułowe: Olha, tachyglossidae / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego piwonia może nie kwitnąć?

  Piwonia może nie kwitnąć z powodu niewłaściwego sadzenia, złego nawożenia, braku wody, nieodpowiedniego stanowiska lub obecności chorób i szkodników.
 • Jak głęboko powinna być posadzona piwonia?

  Korona korzeniowa piwonii powinna być posadzona na głębokości 2-3 cm pod powierzchnią gleby.
 • Jak często można przesadzać piwonie?

  Piwonie powinny być przesadzane co najwyżej co 10-15 lat, ponieważ źle znoszą przemieszczanie.
 • Jakie są skutki nadmiernego nawożenia azotem?

  Nadmierne nawożenie azotem prowadzi do rozwoju liści kosztem kwiatów.
 • Jakie warunki świetlne są odpowiednie dla piwonii?

  Piwonie potrzebują co najmniej 6 godzin słońca dziennie. W cieniu kwitnienie jest słabsze lub nie ma go wcale.
 • Jakie choroby i szkodniki mogą wpływać na kwitnienie piwonii?

  Choroby takie jak mączniak prawdziwy oraz szkodniki, np. mszyce, mogą wpływać na kwitnienie piwonii. Ważne jest regularne kontrolowanie roślin i stosowanie odpowiednich środków ochrony.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Piwonia słabo rośnie i kwitnie? Błędy w uprawie
Piwonia słabo rośnie i kwitnie? Błędy w uprawie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)