Logo
Logo
71
Do góry

Piwonia słabo kwitnie: błędy w uprawie

Pytanie czytelnika: Dlaczego piwonia słabo kwitnie? Posadziłam ją kilka lat temu, ale co roku wypuszcza tylko gąszcz liści i nieliczne, małe pąki kwiatowe! U sąsiadki piwonie kwitną wspaniale. Co zrobić, aby i moje wreszcie obsypały się kwiatami?

 

Piwonia (Paeonia) to długowieczna bylina ogrodowa, która co roku obsypuje się pięknymi kwiatami w maju i czerwcu. W odpowiednich warunkach może kwitnąć obficie przez długie lata. Ogromnym rozczarowaniem dla każdego ogrodnika jest jej brak kwitnienia.

Przyczyny braku kwitnienia piwonii

Piwonia może słabo kwitnąć z kilku powodów wszystkie spowodowane są błędami w uprawie. Oto 5 najważniejszych z nich oraz wskazówki, jak zaradzić problemom.

 1. Błędy podczas sadzenia
  Piwonia bardzo często nie kwitnie przez kilka lat od posadzenia. Ma dość głęboki system korzeniowy, który musi dobrze się ukorzenić w nowym miejscu. Ziemia powinna być pulchna i żyzna dobrze i głęboko przekopana przynajmniej na pół metra! Warto pamiętać, że zbyt głębokie sadzenie kłączy to jedna z najczęstszych przyczyn braku kwitnienia, wystarczy 4-5 cm pod powierzchnią ziemi. Trzeba także pamiętać, by przestrzegać optymalnego terminu sadzenia od końca sierpnia do końca września, gdyż krzewy posadzone później często nie kwitną w kolejnym sezonie!
 2. Niewłaściwe miejsce
  Złe stanowisko to kolejny powód braku kwitnienia. Piwonia lubi dużo światła i w miejscach ocienionych np. przez duże drzewa jej kwitnienie będzie słabe lub nie będzie go wcale. W tym wypadku warto pomyśleć o przeprowadzce w słoneczny zakątek rabaty – zaczekaj jednak z wykopaniem karpy na odpowiedni termin (przełom sierpnia i września). 
 3. Złe nawożenie
  Nadmierne nawożenie azotem
  bardzo często powoduje rozrost zielonej masy liści i brak kwitnienia. Łatwo można temu zaradzić w kolejnym sezonie. Wystarczy ograniczyć stosowanie nawozów azotowych i wieloskłądnikowych, a stosować tylko te stymulujące kwitnienie! W tym celu wiosną trzeba rozsypać pod krzewami 50 g siarczanu potasu na m2. Aplikację nawozu ponawiamy w lipcu. Możesz także zastosować nawóz do pomidorów.
 4. Za mało wody
  Brak odpowiedniej ilości wody w glebie
  to kolejny powód braku kwitnienia piwonii! Warto zadbać o to, by ziemia była obfita w materię organiczną, która dobrze magazynuje wilgoć. Kiedy jest sucho, podlewaj roślinę obficie, ale pamiętaj, że korzenie piwonii, jeśli długo będą stały w wodzie, zgniją! Dodatkowo zadbaj o zmniejszenie parowania wody z gleby, w tym celu każdej wiosny ściółkują ją grubą warstwą materii organicznej, ale uważaj, aby nie miała ona kontaktu z łodygami, ponieważ może to doprowadzić do ich gnicia.
 5. Choroby i szkodniki
  Osłabione rośliny słabiej kwitną, dlatego też wszystkie problemy (choroby i szkodniki) trzeba zwalczać jak najszybciej po ich zauważeniu. Najczęstszą chorobą piwonii (zwłaszcza tych, które rosną zbyt gęsto) jest szara pleśń na całej roślinie pojawiają się szarawe zgnilizny, które wkrótce pokrywają się szarym, pylistym nalotem pleśni. Po zauważeniu pierwszych objawów rośliny warto opryskać jednym z preparatów: Rovral Flo 255 SC, Signum 33 WG lub Switch 62,5 WG.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Crepessuzette / Pixabay

 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Prężnie usuwamy chwasty wyrywając je dokładnie z korzeniami. W drugim roku od założenia trawnika, można zastosować oprysk herbicydem aby oczyścić go z chwastów.
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Kwiatom balkonowym może być bardzo gorąco, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południowy zachód dlatego przestawmy je jeśli możemy. 
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych należy rozpocząć ich nawożenie (aksamitki, pelargonie, surfinie). Nie można także zapomnieć o ich systematycznym podlewaniu.
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Rośliny wrażliwe na zimno można teraz wystawić na taras lub balkon (agawy, cytrusy, palmy, oleandry, itd). Rośliny trzeba chronić przed ostrym słońcem i podlewać jedynie rano lub wieczorem.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu