Piwonia (łac. Paeonia) to długowieczna bylina ogrodowa, która co roku obsypuje się w maju i czerwcu pięknymi kwiatami. W odpowiednich warunkach może kwitnąć obficie przez długie lata. Ogromnym rozczarowaniem dla każdego ogrodnika jest jej brak kwitnienia.
Jakie są przyczyny braku kwitnienia? Sprawdź, co robisz źle z piwonią
Piwonia może słabo kwitnąć z kilku powodów – wszystkie spowodowane są błędami w uprawie. Oto 5 najważniejszych z nich oraz wskazówki, jak zaradzić problemom.
Błędy podczas sadzenia
Piwonia bardzo często nie kwitnie przez kilka lat od posadzenia. Ma dość głęboki system korzeniowy, który musi dobrze się ukorzenić w nowym miejscu. Ziemia powinna być pulchna i żyzna – dobrze i głęboko przekopana przynajmniej na pół metra. Warto pamiętać, że zbyt głębokie sadzenie kłączy to jedna z najczęstszych przyczyn braku kwitnienia, wystarczy 4-5 cm pod powierzchnią ziemi.
Trzeba także pamiętać, by przestrzegać optymalnego terminu sadzenia – od końca sierpnia do końca września, gdyż krzewy posadzone później często nie kwitną w kolejnym sezonie!
► Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak krok po kroku przesadzać piwonię, by szybko się przyjęła i pięknie kwitła, przeczytaj artykuł: Przesadzanie piwonii w nowe miejsce | Jak to zrobić, by jej nie uszkodzić?
Niewłaściwe miejsce
Złe stanowisko to kolejny powód braku kwitnienia. Piwonia lubi dużo światła i w miejscach ocienionych np. przez duże drzewa jej kwitnienie będzie słabe lub nie będzie go wcale. W tym wypadku warto pomyśleć o przeprowadzce w słoneczny zakątek rabaty – zaczekaj jednak z wykopaniem karpy na odpowiedni termin (przełom sierpnia i września).
Złe nawożenie
Nadmierne nawożenie azotem bardzo często powoduje rozrost zielonej masy liści i brak kwitnienia. Łatwo można temu zaradzić w kolejnym sezonie. Wystarczy ograniczyć stosowanie nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a stosować tylko te stymulujące kwitnienie! W tym celu wiosną trzeba rozsypać pod krzewami 50 g siarczanu potasu na m². Aplikację nawozu ponawiamy w lipcu. Możesz także zastosować nawóz do pomidorów.
Za mało wody
Brak odpowiedniej ilości wody w glebie to kolejny powód braku kwitnienia piwonii! Warto zadbać o to, by ziemia była obfita w materię organiczną, która dobrze magazynuje wilgoć. Kiedy jest sucho, podlewaj roślinę obficie, ale pamiętaj, że korzenie piwonii, jeśli długo będą stały w wodzie, zgniją! Dodatkowo zadbaj o zmniejszenie parowania wody z gleby, w tym celu każdej wiosny ściółkują ją grubą warstwą materii organicznej, ale uważaj, aby nie miała ona kontaktu z łodygami, ponieważ może to doprowadzić do ich gnicia.
► Piwonie odwdzięczą się obfitym kwitnieniem, jeśli dobrze o nie zadbamy, a jest stosunkowo łatwe – wystarczy znać kilka kroków. Dowiedz się wszystkiego z artykułu: Co lubią piwonie i jak o nie dbać? 6 niezbędnych kroków do pięknych kwiatów
Choroby i szkodniki
Osłabione rośliny słabiej kwitną, dlatego też wszystkie problemy (choroby i szkodniki) trzeba zwalczać jak najszybciej po ich zauważeniu. Najczęstszą chorobą piwonii (zwłaszcza tych, które rosną zbyt gęsto) jest szara pleśń – na całej roślinie pojawiają się szarawe zgnilizny, które wkrótce pokrywają się szarym, pylistym nalotem pleśni. Po zauważeniu pierwszych objawów rośliny warto opryskać jednym z preparatów: Signum lub Switch.
Zdjęcie tytułowe: Olha, tachyglossidae / AdobeStock