Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Dlaczego piwonia nie kwitnie? 5 głównych powodów!

Piwonia to jeden z kwiatów, który od lat zdobi przydomowe ogrody i ceniony jest za swoje piękne, duże kwiaty o niesamowitych barwach. Piwonia, zwana czasem również peonią zachwyca swymi kwiatami od wiosny aż do lata, jednak błędy w uprawie mogą spowodować, że kwitnienie będzie słabe lub nie wystąpi w ogóle. Dlaczego piwonia nie kwitnie? Odpowiadamy! 

Spis treści
Co sprawia, że piwonie nie kwitną?
Gdzie najlepiej sadzić piwonie?
Czym nawozić, żeby kwitły?
Jak zwalczyć szarą pleśń u piwonii?
Co w przypadku ataku nicieni?
Co zrobić, żeby zakwitły piwonie?

Czego nie lubią piwonie?
5 problemów w kwitnieniu peonii

Zazwyczaj piwonie nie kwitną, gdy nie są odpowiednio pielęgnowane. Dlatego, szukając przyczyny słabego kwitnienia lub całkowitego braku kwiatów, należy zastanowić się, czy wszystkie zabiegi są odpowiednio przeprowadzane. Jakie są najczęstsze błędy w uprawie piwonii?

1 - Nieprawidłowe sadzenie

Jednym z najczęstszych i największych błędów jest nieprawidłowe zasadzenie piwonii, które uniemożliwi jej kwitnięcie. Zazwyczaj roślina ta jest zbyt głęboko zasadzona, podczas gdy zawiązki łodyg powinny znajdować się jedynie 3-5 cm pod powierzchnią ziemi.

Chcąc podnieść zbyt głęboko zasadzoną roślinę, należy zrobić to wczesną wiosną lub we wrześniu, unosząc ją przy pomocy dwóch szpadli lub wideł, a następnie wypełniając lukę ziemią bądź kompostem. Ważny jest również odpowiedni termin sadzenia piwonii, który powinien przypadać na końcówkę sierpnia lub wrzesień.

 2 - Nieodpowiednie stanowisko i ilość światła

Piwonia nie powinna być sadzona w bezpośrednim sąsiedztwie krzewów i drzew, gdyż słabo sobie radzi z konkurencją innych roślin oraz z cienistymi miejscami. Potrzebuje dużej ilości składników pokarmowych, aby bujnie rosnąć i wspaniale kwitnąć. Jeśli stanowisko zostało źle wybrane, to na początku września można ją przesadzić w dogodniejsze miejsce.

Dodatkowo warto pamiętać, że peonie bardzo dobrze reagują na ściółkowanie, by ich korzenie miały dodatkową ochronę przed mrozem.

3 - Niewłaściwe nawożenie

Rośliny kwitnące często nie kwitną ze względu na stosowanie nieodpowiedniego nawozu. Zbyt duża ilość azotu sprawi, że części zielone nadmiernie się rozrosną, ale roślina nie wypuści swych pięknych kwiatów. Najlepiej wybierać nawozy do roślin kwitnących o dużej zawartości fosforu i potasu, które są niezbędne do obfitego kwitnienia.

4 - Szara pleśń

Częstym problem jest również szara pleśń, która atakuje rośliny i powoduje, że pąki kwiatów pokrywają się brunatnymi plamami, a następnie zasychają. Po wykryciu szarej pleśni piwonię warto kilkukrotnie opryskać, stosując co 2 tygodnie grzybobójczy preparat do roślin.

5 - Nicienie

Największym problemem, który może spowodować brak lub słabe kwitnięcie jest zaatakowanie rośliny przez nicienie. Objawia się to przebarwieniem liści na żółto i obsychającymi brzegami. Jednak, jeśli chce się zyskać pewność, że roślinę faktycznie zaatakowały nicienie, to należy ją wykopać i obejrzeć karpę – bulwiaste narośla na korzeniach to pewność, że mamy do czynienia z nicieniami. W takim przypadku jedyną radą jest spalenie zaatakowanych roślin.

Co zrobić, aby piwonia kwitła?

Chcąc, aby piwonia zachwycała swym pięknym wyglądem i obfitym kwieciem, należy o nią zadbać. Trzeba zapewnić jej słoneczne, ciepłe miejsce, które jest osłonięte od wiatru i zadbać o prawidłowe nasadzenie tak, aby zawiązki łodyg widoczne na krepie znajdowały się ponad ziemią. Ważne jest także odpowiednie nawożenie, a stosowane nawozy powinny być ubogie w azot, który powoduje rozrost części zielonych, ale ogranicza kwitnienie. Dobrze sprawdzi się obornik, kompost lub nawóz do roślin kwitnących. Zimą należy osłonić piwonie przed zimnem i wiatrem, stosując ściółkę, a więc obsypując rośliny świeżym kompostem, który dodatkowo wzbogaci podłoże. Ściółkowanie chroni również rośliny przed nadmiernym wysychaniem. Warto pamiętać, że piwonie lubią stale wilgotne, ale nie mokre podłoże, dlatego należy je podlewać tylko podczas długotrwałej suszy, uważając, aby nie zalewać liści.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Carola68, aniamineeva, Zuzanna Musial, JamesDeMers / Pixabay

Autor
Dlaczego piwonia nie kwitnie? 5 głównych powodów!
Dlaczego piwonia nie kwitnie? 5 głównych powodów!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz