Logo
Logo

Ogród z piwoniami | 12 inspirujących pomysłów pomysłów na aranżacje

Co roku piwonie zachwycają pięknymi, często mocno pachnącymi kwiatami. Mają też dość efektowne liście, które ciekawie wyglądają nie tylko latem i jesienią, ale też wiosną, gdy dopiero wychodzą z ziemi i się rozwijają. Liście piwonii mogą być też dobrym tłem dla roślin kwitnących w wczesną wiosną lub latem i jesienią. Zobacz, jak wkomponować te wdzięczne byliny na rabaty, obejrzyj 12 ogrodów z piwoniami.

Pomysł na ogród z piwoniami

Piwonie (Paeonia) to byliny lub niewielkie krzewy o pojedynczych, półpełnych lub pełnych kwiatach w różnych kolorach. Kwiaty piwonii rozwijają się w maju i czerwcu. Uprawia się je jako rośliny ozdobne lub na kwiat cięty. Piwonie tworzą okazałe kępy i, zależnie od gatunku i odmiany, osiągają od ok. 60 do 150 cm wysokości. Piwonie bylinowe pasują do ogrodów w stylu angielskim i rustykalnym, a krzewiaste świetnie prezentują się w ogrodach w stylu orientalnym.

Aby cieszyć się jak największą liczbą kwiatów piwonii, roślinom należy zapewnić słoneczne, zaciszne i ciepłe stanowisko, żyzne i niezbyt mokre podłoże o zasadowym odczynie, wzbogacone kompostem lub dobrze przefermentowanym obornikiem. Na rabatach piwonie bylinowe warto sadzić w grupach, gdyż wtedy wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Piwonie krzewiaste można sadzić pojedynczo; trzeba jednak pamiętać, że nie są one całkowicie odporne na mrozy.

Obejrzyj galerię 12 ogrodów z piwoniami!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: 12 pomysłów na ogród z piwoniami fot. Garden Guru, alexphoto1293 / AdobeStock, photosforyou, zoosnow  / Pixabay

Autor
Ogród z piwoniami | 12 inspirujących pomysłów pomysłów na aranżacje
Ogród z piwoniami | 12 inspirujących pomysłów pomysłów na aranżacje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl