Logo
Logo

Jak i kiedy przycinać liście piwonii? Podpowiadamy!

Przycinanie liści piwonii to istotny element pielęgnacji tych pięknych kwiatów. Choć nie jest to skomplikowany proces, wymaga od nas odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Czas przycinania, narzędzia, które powinniśmy użyć, a także technika przycinania – wszystko jest istotne. Dowiedz się, kiedy przycinać liście piwonii, czy robić to od razu po przekwitnięciu, czy dopiero gdy robią się żółte oraz przestrzegaj kilku zasad, by cieszyć się pięknem tych kwiatów przez długie lata.

Streszczenie artykułu
Piwonie to rośliny, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swój zdrowy wygląd i obfite kwitnienie. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest prawidłowe przycinanie liści piwonii. Zasady przycinania różnią się w zależności od rodzaju piwonii. W przypadku piwonii krzewiastych, najlepszy moment na przycięcie liści to wczesna wiosna, przy czym należy pamiętać, aby przycinać tylko suche i zmarznięte pędy. Piwonie bylinowe natomiast, wymagają przycięcia liści na jesieni, po pierwszych przymrozkach. Pozwoli to uniknąć rozprzestrzeniania się chorób grzybowych. Przycinanie powinno obejmować wszystkie części rośliny, które są powyżej poziomu gruntu. Przy przycinaniu ważne jest również odpowiednie narzędzie – najlepiej sprawdzi się ostry i czysty sekator. Pamiętajmy, że prawidłowe przycinanie to klucz do zdrowia i obfitości kwitnienia naszych piwonii.
Spis treści
Nie przycinaj liści piwonii zbyt wcześnie! Jak prawidłowo wyciąć?

Kiedy powinno się ścinać liście piwonii?

Ważne jest, aby pamiętać, że piwonia jest rośliną dosyć wrażliwą i nie należy obcinać jej liści w trakcie sezonu wegetacyjnego. Taki zabieg mógłby roślinę znacząco osłabić, prowadząc do chorób i problemów z wzrostem. Żółknięcie liści może być sygnałem zbyt suchego podłoża lub obecności choroby odglebowej, jednak obcięcie liści w takim przypadku byłoby dla piwonii bardzo niekorzystne. Liście – nawet te żółte – są niezbędne w procesie fotosyntezy, podczas której roślina produkuje cukry do swojego odżywienia, które odbywa się aż do późnej jesieni.

W przypadku piwonii krzewiastych, najlepszy moment na przycięcie liści to wczesna wiosna. W tym czasie roślina jest jeszcze w stanie spoczynku, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Przycinanie powinno ograniczać się do usunięcia suchych i zmarzniętych pędów, które nie wniosą już nic do życia rośliny w nowym sezonie. Dzięki temu piwonia krzewiasta będzie miała szansę na zdrowy i silny wzrost w nadchodzących miesiącach.

Z kolei piwonie bylinowe wymagają nieco innego podejścia. Tutaj najlepszym momentem na przycięcie liści jest jesień, po pierwszych przymrozkach. To czas, kiedy roślina naturalnie przygotowuje się do zimowego odpoczynku, a usunięcie starych liści może pomóc w ochronie przed chorobami i szkodnikami, które mogłyby przetrwać zimę w opadłym liściu. Przycinanie tych roślin jesienią jest też częścią zabiegów przygotowawczych do prawidłowego zimowania piwonii w ogrodzie.

Jak przycinać piwonie w sezonie? Kilka zasad

W trakcie sezonu wegetacyjnego, kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitniętych kwiatów. Dzięki temu roślina nie będzie kierować swojej energii w produkcję nasion, ale skupi się na wzroście i przygotowaniu do kolejnego sezonu kwitnienia.

 • Po pierwsze, aby prawidłowo przycinać piwonie, używamy ostrego sekatora, co zapewnia czyste i precyzyjne cięcie, minimalizując uszkodzenia rośliny i zapewniając jak najszybsze zabliźnianie się miejsc cięcia.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
 • Pędy z przekwitniętymi kwiatami należy ciąć kilka centymetrów poniżej kwiatu, najlepiej tuż nad pierwszą parą górnych liści. Wycinamy pęd w tym miejscu będzie stymulować roślinę do dalszego rozwoju bocznych pędów, co w przyszłości przyczyni się do gęstszej i bardziej bujnej rośliny.
 • Na koniec trzeba pamiętać, by w ciągu całego sezonu obserwować stan liści piwonii i systematycznie je usuwać jeśli są chore lub uszkodzone. Pomoże to w utrzymaniu zdrowia rośliny i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ewentualnych chorób. Takie działanie jest szczególnie ważne w przypadku zauważenia pierwszych objawów chorób grzybowych, które mogą szybko rozprzestrzeniać się na zdrowe części rośliny.


Zdjęcia tytułowe: Alexander Shapovalov / Dreamstime oraz Couleur / Pixabay

Zielone Pogotowie / YouTube

 

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Kiedy najlepiej przycinać liście piwonii krzewiastych?

  Najlepszy moment na przycięcie liści piwonii krzewiastych to wczesna wiosna, kiedy roślina jest jeszcze w stanie spoczynku. W tym czasie należy przycinać tylko suche i zmarznięte pędy.
 • Kiedy należy przycinać piwonie bylinowe?

  Piwonie bylinowe wymagają przycięcia liści na jesieni, po pierwszych przymrozkach, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób grzybowych.
 • Dlaczego nie powinno się ścinać liści piwonii w trakcie sezonu wegetacyjnego?

  Ścinanie liści w trakcie sezonu może znacząco osłabić roślinę, prowadząc do chorób i problemów z wzrostem. Liście są niezbędne dla procesu fotosyntezy, który odżywia roślinę.
 • Jak przycinać piwonie w sezonie?

  W trakcie sezonu wegetacyjnego należy usuwać przekwitnięte kwiaty, ciąć pędy kilka centymetrów poniżej kwiatu, najlepiej tuż nad pierwszą parą górnych liści, co stymuluje roślinę do rozwoju bocznych pędów. Oprócz tego trzeba wycinać liście chore lub uszkodzone.
Autor
Jak i kiedy przycinać liście piwonii? Podpowiadamy!
Jak i kiedy przycinać liście piwonii? Podpowiadamy!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość

19-01-2023 17:23

Co jezeli nie przycieto piwoni na jesień? Czy można to zrobić wczesną wiosną?

Gość JOLA

28-09-2021 12:33

bardzo uczulam na zbyt wczesne ścinanie liści piwonii, najlepiej zrobić to dopiero gdy się przebarwiają na kolor czerwony, czyli od końca września na wysokość ok. 5-10 cm. Jeżeli ścinamy kwitnące piwonie- zadbajmy o zostawienie co najmniej jednego liścia na łodydze. To bardzo ...

Gość Rafał

23-10-2019 18:24

Jak wysoko możemy przyciąć łodygi?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl