Piwonia drzewiasta (Paeonia suffruticosa), nazywana także piwonią krzewiastą, to krzew należący do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Pochodzi z Chin oraz Bhutanu. W Europie zyskała popularność już w XIX wieku.
Finalna wysokość rośliny zależy od odmiany – najczęściej oscyluje w granicach 1,5-2 m. Tworzy gęste, rozłożyste kępy. Pędy są wzniesione, lekko drewniejące, pokryte atrakcyjnymi nieparzystopierzastymi liśćmi.
Piwonie najczęściej zakwitają w Polsce od końca maja do pierwszej połowy czerwca. Ich kwiaty są okazałe (nierzadko ich średnica przekracza 15 cm!) z postrzępionymi płatkami i potrafią mocno różnić się w zależności od odmiany . Mają barwę białą żółtą, różową, łososiową, karminową bądź czerwoną. Po przekwitnieniu roślina zawiązuje owoce w formie mieszków.
Wymagania i uprawa
Piwonie krzewiaste powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych (obfitsze kwitnienia) lub lekko ocenionych (mniej obfite, ale dłuższe kwitnienie). Wymagają gleb żyznych, próchniczych, zasobnych w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne o odczynie zasadowym. Należy unikać gleb kwaśnych, piaszczystych oraz podmokłych. Mają duże potrzeby wodne.
Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego przed nadejściem mrozów powinno się dokładnie go okrywać grubą warstwą ściółki. Uprawa w najchłodniejszych rejonach Polski nie jest zalecana.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Piwonie krzewiaste powinno się sadzić pod koniec sierpnia lub na początku września (dotyczy to także innych gatunków). Rozstawa zależy od siły wzrostu odmiany, średnio wynosi 100 x 100 cm. Warto wykopać dołki o głębokości 60 cm i na dnie użyźnić je kompostem. Piwonie trzeba posadzić kilkanaście centymetrów głębiej niż rosły w doniczce. Zakwitają po kilku latach od posadzenia.
Najprostszym sposobem rozmnażania piwonii jest podział bryły korzeniowej wykonywany we wrześniu.
Zaleca się je regularnie nawozić (optymalne są nawozy organiczne) i ściółkować. Cięcie piwonii jest niewskazane – zabieg ogranicza się do sporadycznego usuwania pędów uszkodzonych, zaschniętych i chorych.
Zastosowanie
Gatunek jest powszechnie uprawiany w ogrodach. Piwonia krzewiasta idealnie pasuje do ogrodów typu orientalnego. Warto ją sadzić w miejscach wyeksponowanych, ale jednocześnie zacisznych.
Może być główną ozdobą na rabatach lub wydzielonym miejscu na trawniku. Nadaje się do tworzenia krzewiastych kompozycji oraz ozdoby obiektów małej architektury. Uprawiamy ją również w pojemnikach na balkonach i tarasach. W wielu krajach płatki piwonii używane są do produkcji konfitur.
Interesujące odmiany
- 'Blanche de His' – kwitnie na różowo, bieleje w miarę przekwitania
- 'Reine Elisabeth' – wytwarza łososiowo-różowe kwiaty
- 'Rock's Variety' – wytwarza kwiaty białe z purpurowymi plamkami
- 'Er Qiao' – odmiana o kwiatach biało-czerwonych
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde, Sandra Ferentschik/Pixabay