Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
405
Okazje

Kiedy przycinać liście piwonii? Podpowiadamy!

Pytanie czytelnika: Czy po przekwitnięciu piwonii można obciąć jej liście? Zrobiły się żółte (jakby brakowało roślinie wody) i wyglądają mało estetycznie.

 

Nie przycinaj liści piwonii zbyt wcześnie!

Nie można obciąć liści piwonii w trakcie sezonu! Piwonia jest dosyć wrażliwą rośliną i taki zabieg bardzo by ją osłabił – mogłaby zacząć mocno chorować, a późniejszym okresie źle wzrastać. Żółknięcie liści może być objawem zbyt suchego podłoża lub choroby (odglebowej), ale obcięcie liści byłoby dla niej bardzo niekorzystne. Liście (dzięki zielonemu barwnikowi: chlorofilowi) w wyniku procesu fotosyntezy odżywiają roślinę, produkując niezbędne cukry.

W sezonie, w miarę przekwitania, usuwamy jedynie przekwitnięte kwiaty piwonii. Robimy to ostrym sekatorem, wycinając pęd kilka cm poniżej kwiatu. Można obciąć fragment z jedną parą górnych liści. Jeśli jednak widzimy potrzebę usunięcia liści, możemy to robić dopiero jesienią (najwcześniej pod koniec sierpnia), gdy zaczną żółknąć i zamierać!

Zdjęcia tytułowe: Alexander Shapovalov / Dreamstime oraz Couleur / Pixabay

Zielone Pogotowie / YouTube

 

Autor
Kiedy przycinać liście piwonii? Podpowiadamy!
Kiedy przycinać liście piwonii? Podpowiadamy!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)

Komentarze

Gość JOLA

28-09-2021 12:33

bardzo uczulam na zbyt wczesne ścinanie liści piwonii, najlepiej zrobić to dopiero gdy się przebarwiają na kolor czerwony, czyli od końca września na wysokość ok. 5-10 cm. Jeżeli ścinamy kwitnące piwonie- zadbajmy o zostawienie co najmniej jednego liścia na łodydze. To bardzo ...

Gość Rafał

23-10-2019 18:24

Jak wysoko możemy przyciąć łodygi?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

Twoja strona ogrodu