Logo
Logo

Zimowanie piwonii | Jak i kiedy zabepieczyć ją przed mrozem?

Piwonie to jedne z najefektowniejszych bylin, jakie można znaleźć w polskich ogrodach. Okrągłe, duże kwiaty o wspaniałych barwach pięknie zdobią ogród i doskonale nadają się do bukietów i wazonów. Oczywiście, aby piwonie (zwane też peoniami) naprawdę dobrze wyglądały i obficie kwitły, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Jak przezimować piwonie? Jak dbać o piwonię jesienią?

Spis treści
Jak pielęgnować piwonie jesienią? Jak przygotować ją do zimy?
Jak zabezpieczyć piwonie na zimę? Ochrona przez mrozem

Jak pielęgnować piwonie jesienią? Jak przygotować ją do zimy?

Ściółkowanie
Dla piwonii doskonałym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy wykonywać jesienią, jest ściółkowanie. Warto do tego wykorzystać kompost, co zapewni dodatkową porcję składników pokarmowych i jest doskonałym uzupełnieniem, wcześniej stosowanego nawozu. Zamiast świeżego kompostu można użyć kompostu granulowanego, który dodatkowo należy obsypać korą lub odkwaszonym torfem.

Podlewanie
Dodatkowo jesienią należy podlewać piwonie raz w tygodniu, aby zgromadziły odpowiednią ilość wody.

Nawożenie
We wrześniu lub październiku warto zastosować nawóz jesienny, który przygotuje odpowiednio piwonie na zimę. Z nawozu można zrezygnować, jeśli planujemy ściółkowanie kompostem.

Przycinanie
Jesienią, a najpóźniej po pierwszych przymrozkach powinno się również przyciąć piwonie – należy usunąć przekwitłe kwiaty, pożółkłe pędy oraz zdeformowane lub zainfekowane części roślin. Dzięki temu ewentualne patogeny nie będą się rozprzestrzeniać, a roślina będzie w lepszej kondycji, co przełoży się na piękny rozwój wiosną i wspaniałe kwitnienie latem.
Dowiedz się więcej

Ogród na piasku / YouTube


Jak zabezpieczyć piwonie na zimę? Ochrona przez mrozem

Starsze piwonie w większości przypadków wykazują dużą mrozoodporność, chociaż zależy to oczywiście od uprawianej odmiany. Jednak świeżo zasadzone i młode piwonie mogą nie przetrzymać srogiej zimy, dlatego należy je odpowiednio chronić przed mrozami.

Doskonałym sposobem jest wspomniane wcześniej ściółkowanie, ale chcąc zapewnić roślinom ochronę, należy usypać wyższy kopczyk. Dodatkowo można okryć go słomą, gałązkami iglastymi lub workami jutowymi. Przygotowany z kompostu i torfu kopczyk wzbogaci podłoże, a dodatkowe okrycie zapewni ochronę młodych piwonii przed mrozami i zimnymi, silnymi wiatrami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Katarzyna Mazurowska / Dreamstime

Autor
Zimowanie piwonii | Jak i kiedy zabepieczyć ją przed mrozem?
Zimowanie piwonii | Jak i kiedy zabepieczyć ją przed mrozem?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu