Co zrobić by piwonia długo i pięknie kwitła?
- Podstawą pielęgnacji piwonii powinno być zapewnienie jej odpowiedniego podłoża oraz regularnego nawożenia. Te dwa elementy mają ogromny wpływ na wzrost i kwitnienie tej rośliny, ale nie są jedynymi elementami, o które należy zadbać.
- Warto pamiętać, że piwonie lubią ściółkowanie, które należy stosować przez cały rok, stosownie je uzupełniając. Można do tego wykorzystać korę lub szyszki.
- Trzeba też wiedzieć, że piwonie nie lubią przesadzania, dlatego należy dobrze przemyśleć miejsce ich nasadzenia – na pierwsze kwiaty trzeba trochę poczekać i powinny one się pojawić po około 2-3 latach od posadzenia lub przesadzenia. Nie należy też sadzić nowych okazów w miejsce usuniętych piwonii.
Wyświetl ten post na Instagramie
Odpowiednia ziemia i stanowisko dla piwonii
Piwonia wymaga podłoża próchniczego o odczynie od 6,5 do 7 pH. Gleba powinna być lekko przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i być w jasnym półcieniu.
Peonii lepiej nie sadzić w pobliżu dużych drzew, gdyż potrzebują dużej ilości światła do obfitego kwitnienia, jednocześnie nie powinny być narażone na działanie światła słonecznego przez cały dzień.
Prawidłowe nawożenie piwonii
Nawożenie piwonii powinno odbywać się wiosną i jesienią. Najlepsze będą do tego nawozy bogate w fosfor i potas, a ubogie w azot, który odpowiada przede wszystkim za wzrost części zielonych rośliny. Zbyt duża ilość azotu w glebie powoduje, że piwonie rosną wybujałe, ale słabe i nie zawiązują dużej ilości kwiatów. Dlatego należy zrezygnować z takich nawozów oraz nie sadzić piwonii zbyt blisko trawnika, który z kolei nawożony jest głównie azotem.
Do nawożenia warto wykorzystać obornik lub kompost, które można kupić w formie granulatu. Dobrze sprawdzą się również nawozy do roślin kwitnących, które mają odpowiednio zbilansowany skład. Gotowe nawozy mineralne należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta, co zapobiegnie przenawożeniu roślin.
Kiedy nawozić piwonie?
- Przed sadzeniem podłoże warto wzbogacić kompostem lub gnojownikiem w dużej dawce, co zapewni roślinie dostęp do dużej ilości związków pokarmowych.
- Rośliny, które już rosną, należy zasilać wiosną (najlepiej w kwietniu). Warto tutaj korzystać z nawozów długodziałających, które pozwalają nam na stosowanie raz na cały rok.
- Jeśli ziemia jest mocno wyjałowiona lub piwonie nie zawiązuje dużej liczby kwiatów, to zabieg można powtarzać co 3-4 tygodnie, kończąc nawożenie w czerwcu. Należy wtedy stosować nawozy, które nie mają wydłużonego czasu działania.
- Jesienią piwonie warto dodatkowo zasilić, wykorzystując do tego gnojownik lub kompost – zabieg ten przeprowadza się we wrześniu lub październiku.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Christiane / Pixabay