Logo
Logo

Co zrobić żeby piwonie obficie kwitły? Stanowisko i nawożenie piwonii

Piwonie, czy też inaczej peonie, to przepiękne rośliny o efektownych kwiatach. Zachwycają swym egzotycznym wyglądem i pięknie zdobią ogród. Te niezwykłe rośliny pochodzą z Europy i Azji, ale najciekawsze okazy wywodzą się z Chin. Rośliny te nie są bardzo wymagające, ale potrzebują odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, aby długo i pięknie kwitły, z czego podstawą jest prawidłowe nawożenie piwonii. Jak dbać o peonie? Co zrobić, żeby piwonie pięknie kwitły?

Spis treści
Co robić by piwonia długo i pięknie kwitła? Jaką ziemię i stanowisko wybrać dla piwonii> Jak prawidłowo nawozić piwonie? Kiedy nawozić piwonie?

Co zrobić by piwonia długo i pięknie kwitła?

  • Podstawą pielęgnacji piwonii powinno być zapewnienie jej odpowiedniego podłoża oraz regularnego nawożenia. Te dwa elementy mają ogromny wpływ na wzrost i kwitnienie tej rośliny, ale nie są jedynymi elementami, o które należy zadbać.
  • Warto pamiętać, że piwonie lubią ściółkowanie, które należy stosować przez cały rok, stosownie je uzupełniając. Można do tego wykorzystać korę lub szyszki.
  • Trzeba też wiedzieć, że piwonie nie lubią przesadzania, dlatego należy dobrze przemyśleć miejsce ich nasadzenia – na pierwsze kwiaty trzeba trochę poczekać i powinny one się pojawić po około 2-3 latach od posadzenia lub przesadzenia. Nie należy też sadzić nowych okazów w miejsce usuniętych piwonii.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Розсадник DIVA 🇺🇦 (@diva.nursery)

Odpowiednia ziemia i stanowisko dla piwonii

Piwonia wymaga podłoża próchniczego o odczynie od 6,5 do 7 pH. Gleba powinna być lekko przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i być w jasnym półcieniu.

Peonii lepiej nie sadzić w pobliżu dużych drzew, gdyż potrzebują dużej ilości światła do obfitego kwitnienia, jednocześnie nie powinny być narażone na działanie światła słonecznego przez cały dzień.

Prawidłowe nawożenie piwonii

Nawożenie piwonii powinno odbywać się wiosną i jesienią. Najlepsze będą do tego nawozy bogate w fosfor i potas, a ubogie w azot, który odpowiada przede wszystkim za wzrost części zielonych rośliny. Zbyt duża ilość azotu w glebie powoduje, że piwonie rosną wybujałe, ale słabe i nie zawiązują dużej ilości kwiatów. Dlatego należy zrezygnować z takich nawozów oraz nie sadzić piwonii zbyt blisko trawnika, który z kolei nawożony jest głównie azotem.

Dodatkowa dawka potasu i fosforu poprawi nie tylko kwitnienie, ale też ukorzenienie rośliny, co zapewni lepszy dostęp do składników pokarmowych oraz poprawi gospodarkę wodną.

Do nawożenia warto wykorzystać obornik lub kompost, które można kupić w formie granulatu. Dobrze sprawdzą się również nawozy do roślin kwitnących, które mają odpowiednio zbilansowany skład. Gotowe nawozy mineralne należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta, co zapobiegnie przenawożeniu roślin.

Make Your Life Greeer / Youtube

 

Kiedy nawozić piwonie?

  • Przed sadzeniem podłoże warto wzbogacić kompostem lub gnojownikiem w dużej dawce, co zapewni roślinie dostęp do dużej ilości związków pokarmowych.
  • Rośliny, które już rosną, należy zasilać wiosną (najlepiej w kwietniu). Warto tutaj korzystać z nawozów długodziałających, które pozwalają nam na stosowanie raz na cały rok.
  • Jeśli ziemia jest mocno wyjałowiona lub piwonie nie zawiązuje dużej liczby kwiatów, to zabieg można powtarzać co 3-4 tygodnie, kończąc nawożenie w czerwcu. Należy wtedy stosować nawozy, które nie mają wydłużonego czasu działania.
  • Jesienią piwonie warto dodatkowo zasilić, wykorzystując do tego gnojownik lub kompost – zabieg ten przeprowadza się we wrześniu lub październiku.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Christiane / Pixabay

Autor
Co zrobić żeby piwonie obficie kwitły? Stanowisko i nawożenie piwonii
Co zrobić żeby piwonie obficie kwitły? Stanowisko i nawożenie piwonii
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl