Logo
Logo

Rozmnażanie piwonii | Jak i kiedy to zrobić, by pięknie zakwitła?

Bardzo popularne i lubiane za dekoracyjne kwiaty piwonie, najczęściej uprawiamy jako byliny, mogące przez wiele lat rosnąć w jednym miejscu. Jednak, aby poprawić kwitnienie i jednocześnie uzyskać nowe rośliny, warto co kilka lat przesadzić je na nowe miejsce, jednocześnie dzieląc ich karpy. Jak i kiedy najłatwiej rozmnażać piwonię?

Sposoby rozmnażania piwonii 

Najczęściej uprawiane w ogrodach piwonie bylinowe, to długowieczne rośliny ogrodowe, które kwitną corocznie, rosnąc w jednym miejscu nawet kilkanaście i więcej lat. Nie mniej jednak, po kliku (5-6) latach kwitnienie może nieco osłabnąć, dlatego warto piwonie przesadzić, a przy okazji rozmnożyć, by uzyskać więcej młodych roślin. Najprostszą metodą rozmnożenia piwonii jest podział ich karp, dzięki któremu w dość prosty możemy uzyskać nowe, młode rośliny z rośliny matecznej

Piwonie można też rozmnażać przez wysiew nasion, ale w warunkach amatorskich jest to trudna metoda i nie zawsze się udaje. Uzyskane w ten sposób rośliny nie zawsze powtarzają cechy, a na ich kwitnienie nierzadko trzeba poczekać nawet ponad 5 lat. Najpierw należy zebrać nasiona piwonii (najlepiej w sierpnia i wrześniu), a następnie przechować je przez zimę w wilgotnym piasku w temperaturze nie wyższej niż 5°C. Dopiero wiosną, po okresie zimowych chłodów, nasiona można wysiać na przeznaczonej do tego grządce, a później rozsadzać rośliny na miejsca docelowe.

Z kolei (także lubiane i okazale kwitnące) piwonie drzewiaste rozmnaża się przez szczepienie na korzeniach piwonii chińskiej lub lekarskiej, które wykonuje się pod koniec lata lub zimą. Jest to dość trudny zabieg i nie zawsze kończy się sukcesem, dlatego w uprawie amatorskiej lepiej rozmnażać ten gatunek piwonii przez pozyskiwanie samodzielnie ukorzeniających się, odrastających od krzewu pędów bocznych, które można odciąć i w ten sposób uzyskać nowy okaz rośliny. 

TelewizjaTVR / YouTube


 
 

Jak i kiedy dzielić karpę piwonii? 

W związku z tym, ze piwonie nie lubią zbyt częstego przesadzania, najkorzystniej dzielić starsze, kilkuletnie piwonie (co najmniej 5-6 letnie), aby miały dobrze rozwiniętą i ukorzeniona karpę. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić na przełomie sierpnia i września, czyli pod koniec lata, ponieważ posadzone w tym czasie nowe sadzonki najlepiej się przyjmują. 

Warto podzielić karpę piwonii przy okazji przesadzania, kiedy zauważymy, że z roku na rok zaczyna słabiej kwitnąć. Dzięki przesadzeniu i jednoczesnemu podziałowi karpy, uzyskamy nowe okazy, a po drugie pobudzimy roślinę mateczną do lepszego kwitnienia (jeśli nie dzielimy całej karpy na nowe rośliny). 

Piwonia 'Patio London'
Piwonia 'Patio London'
Odmiana, która dorasta do 60-90 cm wysokości. Roślina kwitnie latem, w czerwcu i w lipcu. Jej kwiaty są koloru ciemnoróżowego.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Należy pamiętać, aby dzielenie karpy przeprowadzać ostrożnie, ponieważ korzenie piwonii są mięsiste, dość kruche i łatwo je uszkodzić. Z tego względu najpierw należy delikatnie obkopać rośliny (np. widłami amerykańskimi) wokół korzeni, a następnie powoli wyciągnąć karpę i otrząsnąć ziemię spomiędzy korzeni. Po wyciągnięciu karpy rośliny, przycinamy pędy oraz liście i możemy ją podzielić ostrym nożem lub sekatorem na mniejsze części. 

Należy pamiętać, że karpę dzielimy w taki sposób, aby oddzielony fragment miał co najmniej 3 pąki i jak najwięcej korzeni (2-3). Liczba pozyskanych sadzonek zależy więc od wielkości karpy i ilości znajdujących się na niej pąków. Im podzielony fragment będzie większy (z odpowiednią ilością korzeni i pąków), tym szybciej się ukorzeni i zakwitnie. Aby pąki na karpie były lepiej widoczne oraz by łatwiej i dokładniej podzielić karpę, warto wcześniej obmyć ją z gleby i poczekać aż obeschnie. 

Karpy piwonii powinno się sadzić na głębokości około 5 cm. Głębsze sadzenie może prowadzić do opóźnienia w rozwoju i kwitnieniu, a zbyt płytkie sadzenie może skutkować narażeniem rośliny na uszkodzenia zimowe.

Rozmnażanie piwonii krok po kroku
Fot. Khorzhevska / Adobe Stock
 
 

Jak sadzić sadzonki piwonii po podziale karpy?

Pozyskane z podziału karpy nowe (często niewielkie) sadzonki piwonii najczęściej kwitną po dwóch sezonach od posadzenia. Jednak ich dobre przyjęcie, a potem kwitnienie zależy nie tylko od ilości pąków i korzeni, ale też od właściwego posadzenia w nowym miejscu. Należy pamiętać, aby nie sadzić piwonii zbyt płytko, ale też zbyt głęboko, ponieważ nie zakwitną (będą wytwarzać jedynie liście).

Sadzonki piwonii najlepiej sadzić w taki sposób, aby pąki na karpie znajdowały się nie głębiej niż około 5 cm pod powierzchnią gruntu. Ponadto, przy sadzeniu najlepiej wybierać dla nowych sadzonek miejsca słoneczne (w cieniu rosną i kwitną słabo), a także nie za blisko większych roślin, które będą zabierały im składniki pokarmowe z gleby. Aby głębokość sadzenia roślin nie była zaburzona, nie należy też stosować zbyt grubej ściółki wokół piwonii – nie jest ona konieczna, ponieważ rośliny te są dość odporne na niskie temperatury. Po posadzeniu, zawsze obficie podlewamy sadzonki i nawozimy je dopiero po ich ukorzenieniu się i wypuszczeniu pędów w kolejnym sezonie. 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: hacohob, maryviolet / Adobe Stock

Autor
Rozmnażanie piwonii | Jak i kiedy to zrobić, by pięknie zakwitła?
Rozmnażanie piwonii | Jak i kiedy to zrobić, by pięknie zakwitła?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI