Logo
Logo

Co lubią piwonie i jak o nie dbać? 6 niezbędnych kroków do pięknych kwiatów!

Piwonie to prawdziwe perły wśród roślin ogrodowych, które zachwycają swoim pięknem i aromatem. Aby jednak co roku cieszyć się ich obfitym kwitnieniem, warto znać 6 tajników ich uprawy. Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci w pielęgnacji tych wspaniałych kwiatów.

Spis treści
Jakie warunki lubią piwonie? Miejsce Ziemia Jak dbać o piwonie? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Piwonie należą do ścisłego grona najpiękniejszych roślin ogrodowych. Aby jednak każdego roku obficie kwitły, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, w przeciwnym razie na ich kwiaty będziemy czekać daremnie.

Odkryj, w jakich warunkach piwonie czują się najlepiej!

Piwonie należą do rodzaju skupiającego ok. 30-35 gatunków, jednak tylko kilka z nich uprawia się w ogrodach, w tym głównie piwonie drzewiaste, chińskie i lekarskie. Dwie pierwsze pochodzą z Azji (p. chińska i drzewiasta), a trzecia z Europy (p. lekarka) i w naturze zasiedlają różne stanowiska. Piwonia krzewiasta preferuje tereny górskie i skaliste oraz żyzne, wilgotne podłoża. Piwonia chińska wybiera słoneczne, rozległe, wilgotne łąki, polany i zbocza, natomiast piwonia lekarska spotykana jest głównie na widnych, leśnych polanach i w zagajnikach oraz na dość suchych, czasami kamienistych łąkach. Wprawdzie w uprawie nie spotyka się już czystych gatunków, ale pochodzące od nich mieszańce będą miały podobne upodobania co rośliny rodzicielskie, dlatego warto wiedzieć, czego oczekują.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ULAW (@rainbow_garden_pl)

Idealne miejsce dla piwonii: Gdzie je posadzić?

Wszystkie piwonie kochają słońce, dlatego powinny być uprawiane na stanowiskach słonecznych lub lekko półcienistych. Wszystkim należy też zapewnić miejsce ciepłe i osłonięte od zimowych wiatrów, gdyż ich mrozoodporność jest umiarkowana. Najbardziej odporna na niskie temperatury jest piwonia lekarska i niektóre, głównie polskie odmiany piwonii chińskiej (np. 'Jadwiga'). Z chłodem gorzej natomiast radzi sobie piwonia krzewiasta i część odmian piwonii chińskiej (np. 'Sarah Bernhardt'), dlatego przed zimą warto okrywać je np. stroiszem lub osłaniać warstwą ściółki. Pąki wszystkich piwonii są też wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego wiosną warto śledzić prognozy pogody i przed zapowiadanymi przymrozkami okryć rośliny włókniną.

Jakie podłoże wybrać dla piwonii? Sprawdzone porady

Piwonie są roślinami dość wymagającymi, dlatego ziemia pod ich uprawę powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, głęboko uprawiona i lekko wilgotna (np. piaszczysto-gliniasta). Posadzone na glebach ciężkich, mokrych, zbitych i zimnych mogą zacząć chorować, a nawet obumierać. Szczególnie źle znosi takie gleby piwonia krzewiasta, która musi mieć zapewnione wilgotne, ale dobrze zdrenowane podłoże.

Pielęgnacja piwonii krok po kroku: Co musisz wiedzieć?

Piwonie nie wymagają na ogół żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jedynie podlewać je w okresach suszy, bo choć krótkotrwały brak opadów nie zrobi im krzywdy, przedłużająca się susza źle wpłynie na ich kwitnienie. Wyjątkowo okazałym egzemplarzom warto też zapewnić podpory, aby ich kwiaty nie pokładały się na ziemi.

Kiedy i jak sadzić piwonie? Praktyczne wskazówki

Piwonie należą do roślin, które nie lubią przesadzania. Ich grube, mięsiste, walcowate korzenie łatwo jest uszkodzić podczas zabiegu, co rośliny odchorowują i nie kwitną nawet przez 2-3 lata, dlatego należy od razu wybrać dla nich docelowe stanowisko, na którym pozostaną przez następne lata.

Najodpowiedniejszą porą na sadzenie piwonii jest koniec lata czyli sierpień i wrzesień. Na przeznaczonym dla nich stanowisku wykopuje się niewielki dołek, zaprawia go dobrą, żyzną ziemią kompostową, umieszcza na niej karpę i zasypuje resztą ziemi. Ważnym czynnikiem, odpowiadającym za obfite i regularne kwitnie piwonii jest odpowiednia głębokość sadzenia roślin (rośliny posadzone za głęboko, nie zakwitną i to nawet przez wiele lat), dlatego karpy trzeba umieszczać w podłożu płytko, przykrywając je 3-5 centymetrową warstwą podłoża. Jedynie piwonie krzewiaste sadzi się nieco głębiej, przykrywając ich korzenie ok. 10 cm warstwą ziemi.

Jak prawidłowo nawozić piwonie? Zasady i triki

Piwonie to rośliny żarłoczne, dlatego w sezonie wegetacyjnym (III – poł. VII) będą wymagały systematycznego nawożenia. Do ich zasilania można wykorzystać granulowany obornik, kompost lub biohumus, które dodatkowo wzbogacą podłoże w materię organiczną lub jeden z nawozów wieloskładnikowych, przeznaczony dla roślin kwitnących.

Sekrety przycinania piwonii: Jak to robić?

Piwonie bylinowe w sezonie wegetacyjnym nie wymagają przycinania, gdyż po takim zabiegu mogą chorować, dlatego po kwitnieniu usuwa się z nich jedynie przekwitłe kwiatostany. Liście ścina się dopiero pod koniec lata (k. VIII-IX), aby w przyszłym sezonie nie stały się źródłem rozwoju chorób grzybowych.

Nieco inaczej wygląda pielęgnacja piwonii drzewiastych. Kwiaty ścina się u niej tuż po kwitnieniu (to ważne), skracając ich łodyżkę nad pierwszym, zdrowym pąkiem. Wczesną wiosną przeprowadza się też cięcie sanitarne, polegające na usunięciu pędów cienkich, pokładających się, zdeformowanych, złamanych, suchych lub chorych oraz skróceniu wierzchołków pędów nad pierwszym silnym, zdrowym oczkiem.

Chroń swoje piwonie! Jak zapobiegać chorobom i szkodnikom?

Piwonie rzadko chorują, ale uprawiane na niewłaściwych stanowiskach mogą być narażone na choroby grzybowe, w tym głównie szarą pleśń, rdzę lub plamistości liści. Chcąc uniknąć problemów, należy zapewnić roślinom jak najlepsze warunki uprawy i usuwać z nich chore liście oraz kwiaty, a w razie pojawienia się pierwszych oznak choroby, zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Ralph i Alicja / Pixabay

Autor
Co lubią piwonie i jak o nie dbać? 6 niezbędnych kroków do pięknych kwiatów!
Co lubią piwonie i jak o nie dbać? 6 niezbędnych kroków do pięknych kwiatów!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl