- Gdzie sadzić piwonie
- Jakie byliny sadzić obok piwonii
- Jakie krzewy sadzić przy piwoniach
- Jakie pnącza łączyć z piwoniami
- Jak komponować piwonie z roślinami
Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie piwonii?
W ogrodach możemy uprawiać piwonie (Paeonia) bylinowe, krzewiaste i półkrzewy. Najłatwiejsze w uprawie i najpopularniejsze są piwonie bylinowe, które zakwitają pod koniec maja i czarują kwiatami w czerwcu.
Najlepszym miejscem dla piwonii jest zaciszne, słoneczne stanowisko. Rośliny powinny mieć zapewnione żyzne, gliniaste podłoże, ale niezbyt mokre i zbite. Preferują odczyn gleby od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Piwonie bylinowe osiągają około 60-100 cm wysokości, więc najlepiej sadzić je w środkowej części rabaty. Natomiast piwonie drzewiaste dorastają do 1,5 m wysokości – lepiej więc je umieścić w tylnej części kompozycji.
Rabaty z piwoniami, ze względu na urodę i zapach kwiatów warto zakładać w pobliżu tarasów, w przedogródkach, przy altanach, w miejscach eksponowanych ogrodu lub wzdłuż ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych do domu. W sąsiedztwie piwonii można posadzić wiele bylin oraz niezbyt wysokie krzewy i pnącza.
Oto lista najlepszych roślin, które warto posadzić obok piwonii!
Jakie byliny połączyć z piwoniami?
Piwonie można wykorzystać na rabatach w różnych stylach. Stonowana kompozycja z piwoniami może się składać z roślin kwitnących na ten sam lub zbliżony do piwonii kolor, a wesołe, przyciągające uwagę zestawienie możemy stworzyć mieszając gatunki kwitnące na bardzo różne, kontrastujące ze sobą barwy.
Do spokojnych kompozycji z piwoniami najlepiej wykorzystać byliny wytwarzające dużą ilość drobnych kwiatów oraz tworzące kępy liści, które będą atrakcyjne przez cały sezon, na przykład bodziszki korzeniaste, wspaniałe lub żałobne, orliki, szałwie, złocienie, tojeść kropkowaną, krwawniki czy delikatne chabry górskie. Pod piwoniami ładnie wyglądać będzie też łan z niebieskich, białych albo różowych niezapominajek.
Ciekawe, bardziej oryginalne kompozycje stworzymy łącząc piwonie z roślinami o dużych kwiatach czy wyrazistych, wysokich kwiatostanach, takimi jak łubiny, kosaćce, tawułki, naparstnice, dziewanny, maki lub kuliste czosnki ozdobne.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Roślinami, które mogą towarzyszyć piwoniom, ale kwitną w późniejszym terminie są pięknie pachnące floksy wiechowate, jesienne astry nowoangielskie, róże – pnące i wielkokwiatowe, liliowce tworzące kępy długich, wąskich liści, majestatyczne dziewanny, a nawet dalie.
W przedniej części rabaty pod kępami piwonii warto też posadzić rośliny zadarniające oraz ozdobne z liści, które będą stanowić tło, np. dąbrówkę rozłogową 'Atropurpurea' o ciemnopurpurowych liściach i niebieskich kwiatach przyciągających owady zapylające lub niskie trawy ozdobne (np. ostnicę cieniutką). Tłem dla kęp piwonii może być miskant chiński albo trzcinnik ostrokwiatowy.
Piwonie w towarzystwie krzewów i pnączy
Towarzystwo krzewów lub pnączy na rabacie z piwoniami sprawia, że kompozycja jest mniej dynamiczna niż na rabacie bylinowej, ale efektowna przez cały rok. Piwonie można wplatać w zestawienia całkowicie składające się z krzewów, albo dodawać krzewy tylko pojedynczo na rabatach, gdzie dominują byliny.
Zimozielone rośliny, które dobrze wyglądać będą obok piwonii, to bukszpan wieczniezielony (np. w postaci kul czy stożków), niskie odmiany sosny górskiej (kosodrzewiny), kuliste karłowe żywotniki, albo pnące trzmieliny Fortune'a.
Z piwoniami jednak można też zestawić krzewy liściaste, kwitnące i zrzucające liście na zimę, takie jak tawuły, lilaki Meyera, albo osiągające niewielkie rozmiary róże. Kępę piwonii można też wyeksponować na tle ściany z winorośli lub powojników.
Połączenie piwonii z innych roślinami
Zależnie od tego, jakie stworzymy tło dla piwonii (delikatne czy kontrastowe), uzyskamy inny efekt. Drobne kwiaty wokół piwonii będą pasować do nasadzeń w ogrodzie naturalistycznym, trawy ozdobne w kompozycji z piwoniami sprawdzą się w ogrodzie minimalistycznym, a gatunki wytwarzające duże i strzeliste kolorowe kwiaty w ogrodzie rustykalnym.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Mari1Photo/Depositphotos, MrGajowy3/Pixabay