Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co posadzić obok piwonii? | Lista roślin

Kwitnące w czerwcu piwonie odurzają zapachem i czarują urodą wielkich, często pełnych kwiatów. Ale ich kwitnienie nie trwa długo, więc warto posadzić je w takim towarzystwie, by na rabacie z piwoniami nie było nudo przez pozostałe miesiące. Zobacz, co najlepiej posadzić obok piwonii!

Z artykułu dowiesz się:
  • Gdzie sadzić piwonie
  • Jakie byliny sadzić obok piwonii
  • Jakie krzewy sadzić przy piwoniach
  • Jakie pnącza łączyć z piwoniami
  • Jak komponować piwonie z roślinami

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie piwonii?

W ogrodach możemy uprawiać piwonie (Paeonia) bylinowe, krzewiaste i półkrzewy. Najłatwiejsze w uprawie i najpopularniejsze są piwonie bylinowe, które zakwitają pod koniec maja i czarują kwiatami w czerwcu.

W zależności od odmiany kwiaty piwonii mogą być białe, różowe, cyklamenowe, żółte, brzoskwiniowe lub czerwone. Dlatego każdy ma szansę dobrać roślinę pasującą do pozostałych kompozycji w ogrodzie.

Najlepszym miejscem dla piwonii jest zaciszne, słoneczne stanowisko. Rośliny powinny mieć zapewnione żyzne, gliniaste podłoże, ale niezbyt mokre i zbite. Preferują odczyn gleby od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.

Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat
Przeczytaj także
Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat

Piwonie bylinowe osiągają około 60-100 cm wysokości, więc najlepiej sadzić je w środkowej części rabaty. Natomiast piwonie drzewiaste dorastają do 1,5 m wysokości – lepiej więc je umieścić w tylnej części kompozycji.

Rabaty z piwoniami, ze względu na urodę i zapach kwiatów warto zakładać w pobliżu tarasów, w przedogródkach, przy altanach, w miejscach eksponowanych ogrodu lub wzdłuż ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych do domu. W sąsiedztwie piwonii można posadzić wiele bylin oraz niezbyt wysokie krzewy i pnącza

Oto lista najlepszych roślin, które warto posadzić obok piwonii!

co posadzić obok piwonii - byliny
Fot. Anoli50/Depositphotos, iVerde
Białe i różowe piwonie doskonale będą się komponować z roślinami o kwiatach niebieskich, białych i różowych, a także z ciemnofioletowymi. 1 – kosaciec bródkowy, 2 – piwonie i bodziszki, 3 – ciemnofioletowy bodziszek żałobny, 4 – tawułka 'Straussenfeder', 5 –  floks wiechowaty, 6 – piwonia w niebieską szałwią i rozwijającymi się krwawnikami, 7 – krwawnik 'Cerise Queen'

Jakie byliny połączyć z piwoniami?

Piwonie można wykorzystać na rabatach w różnych stylach. Stonowana kompozycja z piwoniami może się składać z roślin kwitnących na ten sam lub zbliżony do piwonii kolor, a wesołe, przyciągające uwagę zestawienie możemy stworzyć mieszając gatunki kwitnące na bardzo różne, kontrastujące ze sobą barwy. 

Do spokojnych kompozycji z piwoniami najlepiej wykorzystać byliny wytwarzające dużą ilość drobnych kwiatów oraz tworzące kępy liści, które będą atrakcyjne przez cały sezon, na przykład bodziszki korzeniaste, wspaniałe lub żałobne, orliki, szałwie, złocienie, tojeść kropkowaną, krwawniki czy delikatne chabry górskie. Pod piwoniami ładnie wyglądać będzie też łan z niebieskich, białych albo różowych niezapominajek.

Ciekawe, bardziej oryginalne kompozycje stworzymy łącząc piwonie z roślinami o dużych kwiatach czy wyrazistych, wysokich kwiatostanach, takimi jak łubiny, kosaćce, tawułki, naparstnice, dziewanny, maki lub kuliste czosnki ozdobne.

co posadzić obok piwonii - kompozycje
Fot. iVerde, gardenguru/Depositphotos
1 – spokojna kompozycja piwonii z roślinami ozdobnymi z liści, fioletowymi bodziszkami oraz naparstnicami o strzelistych kwiatostanach, 2 – białe piwonie oddzielone zostały od kwitnącej na czerwono róży niebieskimi, drobnymi chabrami, 3 – rustykalna kompozycja: piwonie w towarzystwie kolorowych łubinów i białych złoceni, 4 – rozedrgana kompozycja z piwonii, szałwii, kosaćców, drobnych orlików, wielkich czosnków ozdobnych i czerwonych maków.
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Roślinami, które mogą towarzyszyć piwoniom, ale kwitną w późniejszym terminie są pięknie pachnące floksy wiechowate, jesienne astry nowoangielskie, róże – pnące i wielkokwiatowe, liliowce tworzące kępy długich, wąskich liści, majestatyczne dziewanny, a nawet dalie.

W przedniej części rabaty pod kępami piwonii warto też posadzić rośliny zadarniające  oraz ozdobne z liści, które będą stanowić tło, np. dąbrówkę rozłogową 'Atropurpurea' o ciemnopurpurowych liściach i niebieskich kwiatach przyciągających owady zapylające lub niskie trawy ozdobne (np. ostnicę cieniutką). Tłem dla kęp piwonii może być miskant chiński albo trzcinnik ostrokwiatowy.

co posadzić obok piwonii - krzewy i pnącza
Fot. Anjela30/Depositphotos, Couleur, Markus Winkler, Detmold, ariesa66, Karsten Paulick, MrGajowy3/Pixabay, iVerde
1 – winorośl, 2 – bukszpan, 3 – trzmielina Fortune'a, 4 – róża pomarszczona, 5 – żywotnik zachoni 'Danica', 6 – lilak pospolity, 7 – kosodrzewina

Piwonie w towarzystwie krzewów i pnączy

Towarzystwo krzewów lub pnączy na rabacie z piwoniami sprawia,  że kompozycja jest mniej dynamiczna niż na rabacie bylinowej, ale efektowna przez cały rok. Piwonie można wplatać w zestawienia całkowicie składające się z krzewów, albo dodawać krzewy tylko pojedynczo na rabatach, gdzie dominują byliny. 

Zimozielone rośliny, które dobrze wyglądać będą obok piwonii, to bukszpan wieczniezielony (np. w postaci kul czy stożków), niskie odmiany sosny górskiej (kosodrzewiny), kuliste karłowe żywotniki, albo pnące trzmieliny Fortune'a.

Z piwoniami jednak można też zestawić krzewy liściaste, kwitnące i zrzucające liście na zimę, takie jak tawuły, lilaki Meyera, albo osiągające niewielkie rozmiary róże. Kępę piwonii można też wyeksponować na tle ściany z winorośli lub powojników.

co posadzić obok piwonii - polaczenia z roślinami
Fot. MrGajowy3, atrix9,  Rebecca Ankeny, Pudelinchen,  Andrea Gibhardt, photosforyou/Pixabay
Piwonie w połączeniu z: 1 – goździkami kropkowanymi, 2 – żywotnikami, 3 – trzmieliną Fortune'a, 4 – makami polnymi, 5 – bukszpanami, 6 – tojeścią kropkowaną, 7 – kosaćcami

Połączenie piwonii z innych roślinami

Zależnie od tego, jakie stworzymy tło dla piwonii (delikatne czy kontrastowe), uzyskamy inny efekt. Drobne kwiaty wokół piwonii będą pasować do nasadzeń w ogrodzie naturalistycznym, trawy ozdobne w kompozycji z piwoniami sprawdzą się w ogrodzie minimalistycznym, a gatunki wytwarzające duże i strzeliste kolorowe kwiaty w ogrodzie rustykalnym. 

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Mari1Photo/Depositphotos, MrGajowy3/Pixabay

Autor
Co posadzić obok piwonii? | Lista roślin
Co posadzić obok piwonii? | Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny