Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
9
Okazje

Chaber górski

Rodzaj Centaurea obejmuje około 500 gatunków roślin wieloletnich, dwuletnich i jednorocznych występujących naturalnie w obszarze basenu Morza Śródziemnego, w zachodniej Azji, Ameryce Północnej i Australii. W naszym kraju najpopularniejszym przedstawicielem tego rodzaju jest jednoroczny chaber bławatek, chwast zbóż, porastający także skraje polnych dróg, tworzący latem, wraz z makiem polnym, malownicze, niebiesko-czerwone łany kwiatów. Obie rośliny mają niewielkie wymagania glebowe i doskonale znoszą suszę. Chaber bławatek jest składnikiem mieszanek łąk kwietnych.

W ogrodach warto wykorzystywać wieloletnie chabry, takie jak na przykład chaber górski.

 

Chaber górski (Centaurea montana) jest wartościową byliną, polecaną do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz na terenach zieleni publicznej. W naturze roślina ta porasta góry Europy, od Pirenejów i Apeninów, po Alpy i Karpaty, ale doskonale sprawdza się w uprawie na niżu.

Chaber górski tworzy okazałe, półkuliste kępy dorastające do 0,5 m wysokości. Pojedyncze łodygi są proste, słabo rozgałęzione. Liście pojedyncze, szeroko lancetowate, z wierzchu zielone, od spodu szaro owłosione.

Pąki kwiatowe tworzą się na szczytach łodyg, rozwijają się w maju i czerwcu. Kwiaty wyrastają z ozdobnych, kulistych koszyczków kwiatowych, pokrytych zachodzącymi na siebie jak dachówki, trójkątnymi listkami o brązowych brzegach.

W środku koszyczków skupione są krótsze, ciemnoróżowe kwiaty obupłciowe, wyrastające spomiędzy szczecinkowatych plewinek, otaczają je dłuższe, lejkowate, niebieskie kwiaty brzeżne. Po ścięciu przekwitłych kwiatów rośliny powtarzają kwitnienie.

chaber górski Centaurea montana fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Chaber górski preferuje podłoża przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, zasobne w wodę zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu wiosną oraz w trakcie kwitnienia. Później dosyć dobrze znosi brak wody, choć jej niedostatek sygnalizuje utratą turgoru.

Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, także wapiennych, na stanowiskach słonecznych. Jest w pełni odporny na mróz, zdrowy.

Gdzie posadzić?

Ta efektowna bylina dobrze komponuje się z innymi gatunkami bylin. Nadaje się do tworzenia rabat w stylu angielskim oraz sadzenia w większych grupach jednorodnych w parkach ogrodach osiedlowych. Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion lub przez podział rozrośniętych egzemplarzy.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Tagi
 
Powiązane rośliny
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu