Chaber górski (Centaurea montana) jest wartościową byliną, polecaną do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz na terenach zieleni publicznej. W naturze roślina ta porasta góry Europy, od Pirenejów i Apeninów, po Alpy i Karpaty, ale doskonale sprawdza się w uprawie na niżu.
Pąki kwiatowe tworzą się na szczytach łodyg, rozwijają się w maju i czerwcu. Kwiaty wyrastają z ozdobnych, kulistych koszyczków kwiatowych, pokrytych zachodzącymi na siebie jak dachówki, trójkątnymi listkami o brązowych brzegach.
W środku koszyczków skupione są krótsze, ciemnoróżowe kwiaty obupłciowe, wyrastające spomiędzy szczecinkowatych plewinek, otaczają je dłuższe, lejkowate, niebieskie kwiaty brzeżne. Po ścięciu przekwitłych kwiatów rośliny powtarzają kwitnienie.
Uprawa i wymagania
Chaber górski preferuje podłoża przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, zasobne w wodę zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu wiosną oraz w trakcie kwitnienia. Później dosyć dobrze znosi brak wody, choć jej niedostatek sygnalizuje utratą turgoru.
Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, także wapiennych, na stanowiskach słonecznych. Jest w pełni odporny na mróz, zdrowy.
Gdzie posadzić?
Ta efektowna bylina dobrze komponuje się z innymi gatunkami bylin. Nadaje się do tworzenia rabat w stylu angielskim oraz sadzenia w większych grupach jednorodnych w parkach ogrodach osiedlowych. Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion lub przez podział rozrośniętych egzemplarzy.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |