Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Georginie – efektowne kwiaty, łatwe w pielęgnacji | Które warto posadzić?

Pytanie czytelnika: Uwielbiam georginie i chciałabym zacząć uprawiać je w ogrodzie. Czy mogłabym prosić, o podanie kilku podstawowych informacji o tych kwiatach i ich pielęgnacji? Chciałabym też dowiedzieć się czegoś o ich odmianach – wydaje się, że jest ich ogromna ilość! Które Pani poleca najbardziej?

Spis treści
Czy dalia i georginia to ta sama roślina? Jak wygląda? Co zrobić, aby dalie miały efektowne kwiaty? Kiedy sadzić georginii dalii do gruntu? Jak często nawozić georginie? Jaki nawóz wybrać? Kiedy wykopać georginie i jak je przechować przez zimę?

Czy dalie to georginie?

Dalie ogrodowe (Dahlia x cultorum), nazywane też georginiami, mają blisko 2000 odmian ogrodowych, stąd ich ogromna różnorodność względem wysokości, barw i form kwiatów. Osiągają od 20 do 150 cm, mają bulwiasto zgrubiałe korzenie oraz fantazyjnie powcinane liście. Należą do kwiatów cebulowych lata i kwitną od lipca, aż do października.

Rośliny te dzielą się na kilka głównych grup, które zostały rozróżnione na podstawie budowy kwiatostanów, a te z kolei są podzielone na kolejne, mniejsze podgrupy.

  • dalie o kwiatach pojedynczych (złożone z jednego okółka kwiatów języczkowatych, środek wypełniają kwiaty rurkowate),
  • półpełnych (występuje dwa lub więcej okółków kwiatów języczkowatych) oraz
  • pełnych (mają tylko płatki kwiatów języczkowatych). Średnica kwiatostanów dalii z ostatniej grupy może osiągać nawet do 30 cm!

dalie o pelnych kwiatach fot. Malgorzata Szymanska
Fot. Małgorzata Szymańska

Georginie o pełnych kwiatach.


Fot. Małgorzata Szymańska

Czerwone kwiaty georginii kaktusowych i żółte główki pomponowych.

Pielęgnacja georginii krok po kroku

Sadzenie
Wszystkie odmiany dobrze rosną w słońcu lub półcieniu, na lekko wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków, przygotowuje się nowe miejsce sadzenia roślin. Dołki (wielkości pozwalającej na swobodne umieszczenie karpy) dobrze jest wzbogacić rozłożonym obornikiem lub nawozem o spowolnionym działaniu.

Nawożenie
Okres kwitnienia rozpoczyna się już w lipcu i kończy w październiku. Aby rośliny miały piękne kwiaty wymagają obfitego nawożenia. Najlepiej podsypać je kompostem lub zastosować nawóz mineralny. Lepiej wybierać te do roślin kwitnących. Można także zastosować nawóz uniwersalny, jednak z uwagi na dużą zawartość azotu może powodować nadmierny wzrost pędów i liści.

Wykopywanie
Po kwitnieniu (w październiku) niezbędne jest, wykopywanie bulw georginii na zimę. Przechowujemy je w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Usuwa się im liście, a łodygę przycina na wysokości 20 cm. Przy wyciąganiu ich z gruntu najlepiej posługiwać się widłami – delikatnie rozluźniając glebę w promieniu 20–40 cm. Karpę należy ostrożnie wyjmować, starając się nie uszkodzić bulw.

Przechowywanie
Następnie układa się je w skrzynkach lub innych pojemnikach, korzeniami do góry, w celu pozbycia się wody z wnętrza pustych łodyg. Oczyszczone z ziemi korzenie powinno się zabezpieczyć środkiem grzybobójczym, można obsypać trocinami, torfem czy piaskiem i tak przechowywać do późnej wiosny.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom
Tekst: Małgorzata Szymańska

Autor
Georginie – efektowne kwiaty, łatwe w pielęgnacji | Które warto posadzić?
Georginie – efektowne kwiaty, łatwe w pielęgnacji | Które warto posadzić?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl