Logo
Logo

Sadzenie dalii – krok po kroku i bez błędów!

Druga połowa maja to doskonały czas na sadzenie karp dalii (zwanych georginiami). Te piękne rośliny zakwitną już pod koniec lata. Dowiedz się jak to zrobić, aby dalie zdrowo rosły i obficie zakwitły.

Spis treści
Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie dalii do gruntu i doniczek? Jak prawidłowo sadzić karpy dalii? O czym warto pamiętać? Gdzie sadzić dalie w ogrodzie? Jakie warunki będą najlepsze? Filmy o sadzeniu dalii

Kiedy sadzić karpy dalii?
Najlepsze terminy

W GRUNCIE

Karpy dalii (składające się z kilku lub kilkunastu bulw) chłodne zimowe spędzają w przechowali (w temperaturze 5-8°C), odpoczywając i czekając na wiosnę. Można je wysadzać już w kwietniu, a najbezpieczniej zrobić to w drugiej połowie maja – w tym czasie mija widmo ostatnich przymrozków, a temperatura ziemi jest już wystarczająco wysoka. Pierwsze pędy zaczną wychodzić z ziemi już po 10-14 dniach.

W DONICZKACH 

Do doniczek można posadzić je już na początku maja, pod warunkiem, że będą one wnoszone na czas przymrozków do domu. Dalie są wrażliwe na niskie temperatury i już nawet niewielki mróz może je zabić!

Karpy dalii przygotowane do sadzenia

Sadzenie dalii

Karpy dalii i sposób w jaki je sadzimy do gruntu. W drugiej połowie lata zachwycą nas swoimi pomponiastymi kwiatami. 

Jak sadzić dalie?
Krok po kroku

Wykop głęboki dołek (minimum 40 cm) i wypełnij go żyznym i przepuszczalnym podłożem. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest słaba, możesz zastosować uniwersalne podłoże ogrodnicze (pH 7) lub wymieszać ją z ziemią liściową lub kompostem.

Następnie wykop dołki głębokości około 5-7 cm i posadź w nich bulwy co 25 cm (dla niskich odmian) lub co 40 cm (dla wysokich). Przysyp 5 cm warstwą ziemi, lekko ugnieć, tak aby powstało lekkie zagłębienie i ponownie podlej, aby osiadła.

Warto pamiętać:

  • Nim posadzisz w ziemi karpy, sprawdź dokładnie w jakim stanie przezimowały. Jeśli pojawiła się na nich zgnilizna lub pleśń, będzie trzeba wyciąć porażony fragment i zabezpieczyć ranę fungicydem, lub wyrzucić jeśli choroba opanowała większą część karpy.
  • Duże karpy warto podzielić na mniejsze, w ten łatwy sposób rozmnożymy nasze kwiaty i będziemy mieć ich więcej. Po podzieleniu każda nowa część powinna być złożona z kilku bulw z 2-3 widocznymi pąkami na każdej.
  • Przed posadzeniem karpy warto namoczyć przez kilka godzin w wodzie i dodatkowo przez 15 min w roztworze fungicydu Topsin.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Gdzie sadzić dalie?
Dobre miejsce

Dalie kochają słońce, w cieniu będą znacznie gorzej rosły i kwitły. Posadź je w miejscu oddalonym od koron drzew, które mogłyby je zanadto zacieniać. Miejsce powinno być także osłonięte od silnego wiatru, aby porywiste podmuchy nie połamały kruchych łodyg.

Dalie doskonale wyglądają na rabatach kwiatowych wśród innych roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią.

Filmy o sadzeniu dalii
W ogrodzie i doniczkach


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia i filmy: iBulb

Autor
Sadzenie dalii – krok po kroku i bez błędów!
Sadzenie dalii – krok po kroku i bez błędów!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ewa

29-04-2023 07:19

Topsin® M 500 SC i Yamato® 303 SE w sprzedaży tylko do 31.08.2021 r. Na mocy wspomnianego rozporządzenia państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 19 kwietnia 2021 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi tiofanat ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl