Letnie kwiaty cebulowe nie zimują w ogrodzie w naszym klimacie. Ich organy podziemne (cebule, bulwy i kłącza) są wrażliwe na zimno, dlatego okres mrozów muszą przeczekać w chłodnym (ale bezmroźnym) miejscu aż do wiosny.
Zakupy
Różne organy podziemne ozdobnych roślin cebulowych. |
Przygotowanie podłoża
W miejscu sadzenia ziemię trzeba głęboko przekopać widłami amerykańskimi, spulchnić, rozbić grudki, usunąć kamienie i chwasty. W razie potrzeby warto wymieszać ją z dojrzałym kompostem lub ziemią z worka.
Przygotowywanie podłoża pod rośliny cebulowe jest bardzo ważne – to dzięki temu cebule będą napierać siły i cieszyć nas swoimi kwiatami w kolejnych latach. |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Sadzenie
Rośliny cebulowe sadzi się na głębokości równej 2-3 krotnej wysokości cebulki (odpowiednie głębokości podano w tabeli poniżej). Na glebach lekkich cebulki sadzimy nieco głębiej, a na ciężkich płycej. Na szczęście na każdym opakowaniu znajduje się szczegółowa instrukcja z terminami i głębokością sadzenia, dlatego warto ją zachować!
Rośliny cebulowe najlepiej wyglądają w dużych grupach po kilka, kilkanaście kwiatów. Można dowolnie mieszać rozmiary i kolory odmian, by tworzyć barwne akcenty w ogrodzie. Niskie odmiany najlepiej prezentują się w licznych grupach, a wysokie samotnie lub sadzone po kilka sztuk obok siebie.
Można je także sadzić do doniczek lub kupić już kwitnące okazy i przesadzić je do kolorowych pojemników. W doniczkach cebulki trzeba sadzić trochę płycej - max. na 2 krotność wysokości.
5 najpopularniejszych letnich cebulek sadzonych wiosną
Letnie cebulowe to duża i zróżnicowana grupa licząca kilkadziesiąt gatunków i tysiące kolorowych odmian. W ogrodach przydomowych najczęściej sadzi się tylko kilka gatunków. Wybraliśmy dla Was najpopularniejsze, oto one:
Begonia bulwiasta
|
Dalia
|
Lilia
|
Kanna, paciorecznik
|
Mieczyk
|
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: iBulb