Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
10
Do góry

Sadzenie cebulek letnich kwiatów

Wczesna wiosna to doskonały czas na sadzenie cebulek, bulw i kłączy letnich kwiatów. Właśnie teraz w ofercie sklepów jest największy wybór dalii, lilii, mieczyków i pacioreczników. Dowiedz się co wybrać, jak i gdzie sadzić, by już za kilka miesięcy cieszyć się festiwalem kształtów, kolorów i zapachów letniej rabaty.

Letnie kwiaty cebulowe nie zimują w ogrodzie w naszym klimacie. Ich organy podziemne (cebule, bulwy i kłącza - zwane umownie “cebulkami”) są wrażliwe na zimno, dlatego okres mrozów muszą przeczekać w chłodnym (ale bezmroźnym) miejscu aż do wiosny.

Zakupy

Już od połowy stycznia centra ogrodnicze oferują szeroki wybór kilkunastu gatunków i kilkuset kolorowych odmian. Cebulki warto kupić jak najwcześniej, ale do gruntu sadzić dopiero na przełomie kwietnia i maja. Do tego czasu cebulki powinny być przechowywane w temp. 12-15 stopni, w suchym i ciemnym miejscu. Jeśli pojawią się “kiełki”, to najlepiej cebulki posadzić do doniczek i ustawić w jasnym, ale chłodnym miejscu, a w maju posadzić do gruntu.

organy podziemne letnich kwiatów fot. iBulb

Przygotowanie podłoża

W miejscu sadzenia ziemię trzeba głęboko przekopać widłami amerykańskimi, spulchnić, rozbić grudki, usunąć wszystkie kamienie i chwasty. W razie potrzeby warto wymieszać ją z dojrzałym kompostem lub ziemią z worka. Cebulki mają w sobie zmagazynowane składniki pokarmowe, by zakwitnąć, ale jeśli chcemy cieszyć się nimi w kolejnych latach, to podłoże musi być żyzne.

sadzenie letnich cebulek fot. iBulb

Sadzenie

Rośliny sadzi się na głębokości równej 2-3 krotnej wysokości cebulki. Szczegółowe głębokości znajdziesz w tabeli. Na glebach lekkich cebulki sadzimy nieco głębiej, a na ciężkich płycej. Na szczęście na każdym opakowaniu znajduje się szczegółowa instrukcja z terminami i głębokością sadzenia - dlatego warto ją zachować!

Rośliny najlepiej wyglądają w dużych grupach po kilka, kilkanaście kwiatów. Można dowolnie mieszać rozmiary i kolory odmian, by tworzyć barwne akcenty w ogrodzie. Niskie odmiany najlepiej prezentują się w licznych grupach, a wysokie samotnie lub sadzone po kilka sztuk obok siebie.

Można je także sadzić do doniczek, lub kupić już kwitnące okazy i przesadzić je do kolorowych pojemników. W doniczkach cebulki trzeba sadzić trochę płycej - max. na 2 krotność wysokości.

letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste fot. iBulb

5 najpopularniejszych letnich cebulek sadzonych wiosną

Letnie cebulowe to duża i zróżnicowana grupa licząca kilkadziesiąt gatunków i tysiące kolorowych odmian. W ogrodach przydomowych najczęściej sadzi się tylko kilka gatunków. Wybraliśmy dla Was najpopularniejsze, oto one:

begonia fot. iBulb

Begonia bulwiasta
(Begonia xtuberhybrida)

 • Organ podziemny: bulwa
 • Termin sadzenia: na przełomie kwietnia i maja
 • Głębokość: 5-8 cm
 • Kwitnienie: czerwiec - październik
dalia fot. iBulb

Dalia
(Dahlia xcultorum)

 • Organ podziemny: bulwa (karpa)
 • Termin sadzenia: na przełomie kwietnia i maja
 • Głębokość: 10-15 cm
 • Kwitnienie: lipiec - październik
lilie fot. iBulb

Lilia
(Lilium)

 • Organ podziemny: cebula
 • Termin sadzenia: od kwietnia do maja
 • Głębokość: 10-15 cm
 • Kwitnienie: czerwiec - sierpień
paciorecznik fot. iBulb

Kanna, paciorecznik
(Canna xgeneralis)

 • Organ podziemny: kłącze
 • Termin sadzenia: maj
 • Głębokość: 10-15 cm
 • Kwitnienie: czerwiec - październik
mieczyki fot. iBulb

Mieczyk
(Gladiolus hybridus)

 • Organ podziemny: bulwa
 • Termin sadzenia: kwiecień - maj
 • Głębokość: 8-10 cm
 • Kwitnienie: lipiec - sierpień

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: iBulb

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie.
Tydzień 34, Sentencja nr:5
Tydzień 34, Sentencja nr:5
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Tydzień 34, Sentencja nr:1
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Twoja strona ogrodu