Logo
Logo
60
Do góry

Jakie kwiaty sadzić wiosną? Wybraliśmy najpiękniejsze!

Uprawa letnich roślin cebulowych to dla każdego ogrodnika ogromna przyjemność — od momentu zasadzenia cebulki po okres kwitnienia. W zasadzie frajda zaczyna się jeszcze wcześniej, bo już wtedy, gdy wybierasz cebulki. Potem możesz cieszyć się z sadzenia każdej rośliny, a zwieńczeniem całej pracy jest obserwowanie, jak się rozwija i wreszcie zakwita!

Już teraz możesz zamówić letnie cebulki ze sprawdzonego źródła i uzyskać zdrowe, obficie kwitnące rośliny w niskiej cenie. Wystarczy kilka kliknięć myszką! Sprawdź na www.sklep.swiatkwiatow.pl

Zastanów się, które kwiaty podobają Ci się najbardziej. Jeśli ciężko Ci zdecydować, zapoznaj się z naszą listą najpopularniejszych gatunków — wybraliśmy dla Ciebie letnie perełki, które kwitną najpiękniej. Dla każdej z nich przygotowaliśmy informacje dotyczące sadzenia i kwitnienia. Zainspiruj się! Zobacz nasz poradnik i stwórz kolorowe lato w ogrodzie. Jeśli nie masz doświadczenia w sadzeniu, podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Przeczytaj także
Automatyczna konewka solarna. Sprawdzamy, jak działa
Przeczytaj także
Automatyczna konewka solarna. Sprawdzamy, jak działa
Automatyczna konewka solarna AquaBloom marki Gardena to pomysłowe, automatyczne rozwiązanie do podlewania roślin doniczkowych na balkonie i tarasie....

WIOSENNY PORADNIK
Sadzenie letnich kwiatów cebulowych

Świat kwiatów jest nie tylko kolorowy, ale też przeogromny, a wśród tych cudów natury jest wiele kwiatów cebulowych. Zapewne już wcześniej spotkałeś się z terminem "rośliny lub kwiaty cebulowe". To duża i bardzo zróżnicowana grupa roślin kwitnących, jednak wbrew wspólnej nazwie, nie wszystkie posiadają cebule. W rzeczywistości to ogólna nazwa, która odnosi się do wszystkich typów podziemnych organów spichrzowych — cebul (lilii, czosnków), kłączy (kanny, irysów), bulw (dalii, begonii, gloriozy, zawilców) i wszystkich form pośrednich, np. bulwocebul (mieczyków, krokosmii, frezji).

Rozwój roślin cebulowych przebiega w wyjątkowy i fascynujący sposób, a tajemnica tkwi w tym, że kwiatostan jest ukryty w środku podziemnego organu, który przez długi czas jest w ukryciu. Rosnący pąk zaczyna wyłaniać się z cebulki, a następnie rozwija się z niego jeden lub więcej imponujących kwiatów. To prawdziwy cud natury, a zarazem fascynujący spektakl kolorów, kształtów i zapachów.

Organy podziemne - rośliny cebulowe i bulwiaste kwitnące latem

W pierwszym momencie wygląd suchych cebulek może być mało zachęcający, ale one są pełne obietnic!

Nie daj się zwieść ich wyglądowi. Po posadzeniu, gdy pobiorą substancje odżywcze z gleby i nieco wody, staną się gwiazdami w ogrodzie. Obecnie suche cebulki kwiatowe przekształcą się w piękne kwiaty, dzięki którym ogród będzie błyszczeć. Sadząc cebulki wiosną, możesz cieszyć się ich kwiatami przez resztę sezonu!

GDZIE KUPIĆ?
Letnie cebulki kwiatowe

Wybierz jakość i szukaj roślin w specjalistycznych sklepach, unikaj supermarketów, gdzie kondycja cebulek bywa często wątpliwa z uwagi na ciepło, które pobudza rośliny do rozwoju. Kupując cebulki zwróć uwagę na to, by były jędrne i zdrowe, bez plam i uszkodzeń. Pamiętaj, że z dużej cebulki wyrośnie duży kwiat. Możesz kupić te wyjątkowe ozdoby ogrodu w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub w sklepie internetowym ŚwiatKwiatów.pl

KIEDY SADZIĆ?
Wiosenne sadzenie = letnie kwitnienie!

Gdy miną wiosenne przymrozki, możesz zasadzić letnie kwiaty w ogrodzie. Wiele osób czeka z niecierpliwością na tę chwilę cały rok! Sadząc cebulki, możesz zacząć sobie wyobrażać, jak pięknie rozkwitną latem. Bez względu na to, jakie letnie cebulki wybierzesz, możesz liczyć na mnóstwo kwiatów i kolorów. Większość letnich kwiatów cebulowych kwitnie obficie aż do późnego lata, a niektóre nawet do pierwszych przymrozków. Co więcej, każdy kwiat ma swój niepowtarzalny wygląd: od eleganckich mieczyków po dzikie i bujne dalie.  

Obserwowanie wzrostu roślin cebulowych jest fascynujące, a po ich zakwitnięciu możemy rozkoszować się ich pięknymi kolorami. Dają one piękne i barwne kwiaty przez cały czas. Na co więc czekasz?

Zabawa w ogrodzie rozpoczyna się wczesną wiosną, gdy nadchodzi czas sadzenia letnich kwiatów cebulowych. Zasadź je, poczekaj, aż ciepłe słońce pomoże im urosnąć, a następnie ciesz oczy ich pięknymi kwiatami.

JAK SADZIĆ?
Cebulki w ogrodzie

Jeśli wiosną zasadzisz cebulki, będziesz cieszyć się ich kolorowymi kwiatami aż do późnej jesieni. Jeśli nie masz doświadczenia w sadzeniu, podpowiadamy, jak się do tego zabrać. 

Krok po kroku

 • SPRAWDŹ szczegółowe informacje dotyczące sadzenia na opakowaniu cebulek. Poznaj ich wymagania, aby jak najlepiej spełnić zachcianki. Odwdzięczą się pięknymi kwiatami!
 • ZNAJDŹ w ogrodzie słoneczne miejsce, ponieważ słońce i ciepło zachęca rośliny do szybszego wzrostu obfitego kwitnienia.
 • WYBIERZ odpowiednie miejsce, tak by rośliny miały dużo miejsca do wzrostu. Niektóre mają zaledwie 30 cm wysokości, ale są też 2 metrowe olbrzymy.
 • POCZEKAJ z sadzeniem letnich kwiatów, aż będziesz mieć pewność, że minęło jakiekolwiek ryzyko przymrozków. Cebulki nie lubią niskich temperatur.
 • NAMOCZ cebule w wodzie godzinę przed sadzeniem, aby wchłonęły tyle wilgoci, ile wcześniej mogły utracić. Przyspieszy to proces ukorzenienia się cebulek.
wiosenne sadzenie cebulek w ogrodzie
 • PRZEKOP ziemię na głębokość szpadla, by ją dobrze rozluźnić. 
 • USUŃ z gleby wszystkie korzenie i kamienie oraz chwasty, by nie zagłuszyły kwiatów.
 • DODAJ w razie potrzeby żyznego kompostu lub specjalnego podłoża do uprawy kwiatów.
 • WYKOP zagłębienie, w którym cebule będą miały dużo miejsca; nie może być zbyt głębokie, ponieważ cebule lubią czuć ciepło słońca.
 • WŁÓŻ cebule do zagłębienia końcówką skierowaną do góry, na głębokości dwukrotnie przekraczającej ich wielkość.
 • POSADŹ małe cebulki w odległości około 10 cm od siebie. Odpowiednia odległość w przypadku mieczyków wynosi 12 cm, begonii 25 cm, lilii 30 cm, a dalii nawet 40 cm.
 • PRZYKRYJ cebule wykopaną ziemią, ale nie dociskaj ich.
 • PODLEJ obficie wodą, aby przyspieszyć wzrost ich korzeni. W przypadku małej ilości opadów wiosną utrzymuj odpowiednią wilgotność gleby w ogrodzie.

 
ZOBACZ na filmie, jak sadzić dalie w ogrodzie.


Cebulki w doniczkach

Stwórz przyjemny mini ogródek na swoim balkonie lub patio, sadząc cebulki do doniczek. Latem czeka Cię niezwykły pokaz kolorów! Zaletą doniczek jest to, że można je przestawiać — to wygodny sposób na wypełnienie pustego miejsca, można postawić z przodu, a za nimi nieco ukryć te, w których cebulki dopiero zakwitną. Cebulki do doniczek możesz sadzić kilka tygodni wcześniej niż w ogrodzie. Zobacz, jak to zrobić. To łatwe!

wiosenne sadzenie cebulek do doniczek

Krok po kroku

 • WYBIERZ głęboką doniczkę! Musi być w niej wystarczająco dużo miejsca na warstwę podłoża zarówno poniżej, jak i powyżej cebulki. Warstwa ta powinna być co najmniej trzy razy wyższa, niż cebulka. Dzięki temu cebulki będą miały wystarczająco dużo miejsca, żeby urosnąć.
 • WYSYP na dno doniczki warstwę kawałków starych doniczek, keramzyt lub żwir, w celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody.
 • DODAJ lekkiej i żyznej ziemi kompostowej lub uniwersalnego podłoża kwiatowego.
 • POSADŹ cebulki w ziemi, ale by uzyskać odpowiedni efekt, zasadź ich więcej, niż w przypadku rabaty. W doniczkach możesz sadzić kwiaty bliżej siebie niż w ogrodzie, jednak nie dalej, niż na odległość średnicy każdej cebulki.
 • DOSYP warstwę ziemi i lekko ją uklep.
 • PODLEJ ziemię obficie, by pobudzić cebule do tworzenia korzeni. Otwory w dnie doniczki umożliwiają pozbycie się nadmiaru wody.

 ZOBACZ na filmie, jak sadzić mieczyki w doniczkach.


Jeśli chcesz, aby Twoje lato było pełne kolorów — posadź wiosną cebulki kwiatowe, poczekaj aż urosną i zakwitną... i ciesz się ich pięknem!

CO POSADZIĆ?
15 najpopularniejszych letnich kwiatów

Letnie kwiaty cebulowe będą mienić się cudownymi kolorami w ogrodzie od czerwca do końca października. Jakie to kwiaty? Kiedy kwitną? Wybraliśmy dla Ciebie te najpopularniejsze! Odkryj kolorowe gwiazdy, które skradną Twoje serce. Wyróżniają się kwiatami o niezwykle różnorodnych kształtach — jedne bardziej spektakularne od drugich.

Begonia - kwiat i cebula

BEGONIA
Begonia

Organ: bulwa / Sadzenie do ogrodu: w drugiej połowie maja / Do doniczek: marzec-kwiecień / Głębokość: 5-8 cm/ Kwitnienie: czerwiec-październik / Wysokość: 25-35 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Calla - kwiat i cebula

CALLA, KALIJKA
Zantedeschia

Organ: cebula / Sadzenie: maj / Głębokość: 8-10 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 30-40 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Dalia - kwiat i cebula

DALIA
Dahlia

Organ: bulwa / Sadzenie: druga połowa maja / Głębokość: 10-15 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 50-12 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Frezja

FREZJA
Freesia

Organ: bulwocebula / Sadzenie: kwiecień-maj / Głębokość: 8-10 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 30 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Iksia - kwiat i cebula

IKSJA
Ixia

Organ: bulwocebula / Sadzenie: przełom kwietnia i maja / Głębokość: 5-8 cm / Kwitnienie: czerwiec-sierpień / Wysokość: 60-70 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Jaskier - kwiat i cebula

JASKIER
Ranunculus

Organ: bulwy / Sadzenie: na przełomie kwietnia i maja / Głębokość: 4-5 cm / Kwitnienie: czerwiec-sierpień / Wysokość: 40 cm/ Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Krokosmia - kwiat i cebula

KROKOSMIA, CYNOBRÓWKA
Crocosmia

Organ: cebula / Sadzenie: maj / Głębokość: 5 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 50-90 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Lilia - kwiat i cebula

LILIA
Lilium

Organ: cebula / Sadzenie: marzec-kwiecień / Głębokość: 10-15 cm / Kwitnienie: czerwiec-sierpień / Wysokość: 80-120 cm / Zimowanie: zimuje w gruncie

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Mieczyk - kwiat i cebula

MIECZYK
Gladiolus

Organ: bulwocebula / Sadzenie: na przełomie kwietnia i maja / Głębokość: 8-10 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 80-120 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Tuberoza - kwiat

TUBEROZA
Polianthes

Organ: cebula / Sadzenie: na przełomie kwietnia i maja / Głębokość: 8 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 6-70 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październik

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Tygrysówka - cebula i kwiat

TYGRYSÓWKA, TYGRYSKA
Tigridia

Organ: cebula / Sadzenie: na przełomie kwietnia i maja / Głębokość: 7 cm/ Kwitnienie: lipiec-sierpień / Wysokość: 40-60 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Zawilec - cebula i kwiat

ZAWILEC
Anemone

Organ: kłącza lub bulwy / Sadzenie: luty-maj / Głębokość: 5-8 cm / Kwitnienie: maj-wrzesień / Wysokość: 25-40 cm / Zimowanie: zimuje w gruncie

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, wykorzystano teksty i zdjęcia od iBulb

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym ŚwiatKwiatów.pl

 


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
Tydzień 22, Sentencja nr:4
Tydzień 22, Sentencja nr:4
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu).
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu