Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
81
Okazje

Jakie kwiaty sadzić wiosną? Wybraliśmy najpiękniejsze!

Uprawa letnich roślin cebulowych to dla każdego ogrodnika ogromna przyjemność — od momentu zasadzenia cebulki po okres kwitnienia. W zasadzie frajda zaczyna się jeszcze wcześniej, bo już wtedy, gdy wybierasz cebulki. Potem możesz cieszyć się z sadzenia każdej rośliny, a zwieńczeniem całej pracy jest obserwowanie, jak się rozwija i wreszcie zakwita!

Już teraz możesz zamówić letnie cebulki ze sprawdzonego źródła i uzyskać zdrowe, obficie kwitnące rośliny w niskiej cenie. Wystarczy kilka kliknięć myszką! Sprawdź na www.sklep.swiatkwiatow.pl

Zastanów się, które kwiaty podobają Ci się najbardziej. Jeśli ciężko Ci zdecydować, zapoznaj się z naszą listą najpopularniejszych gatunków — wybraliśmy dla Ciebie letnie perełki, które kwitną najpiękniej. Dla każdej z nich przygotowaliśmy informacje dotyczące sadzenia i kwitnienia. Zainspiruj się! Zobacz nasz poradnik i stwórz kolorowe lato w ogrodzie. Jeśli nie masz doświadczenia w sadzeniu, podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

 

WIOSENNY PORADNIK
Sadzenie letnich kwiatów cebulowych

Świat kwiatów jest nie tylko kolorowy, ale też przeogromny, a wśród tych cudów natury jest wiele kwiatów cebulowych. Zapewne już wcześniej spotkałeś się z terminem "rośliny lub kwiaty cebulowe". To duża i bardzo zróżnicowana grupa roślin kwitnących, jednak wbrew wspólnej nazwie, nie wszystkie posiadają cebule. W rzeczywistości to ogólna nazwa, która odnosi się do wszystkich typów podziemnych organów spichrzowych — cebul (lilii, czosnków), kłączy (kanny, irysów), bulw (dalii, begonii, gloriozy, zawilców) i wszystkich form pośrednich, np. bulwocebul (mieczyków, krokosmii, frezji).

Rozwój roślin cebulowych przebiega w wyjątkowy i fascynujący sposób, a tajemnica tkwi w tym, że kwiatostan jest ukryty w środku podziemnego organu, który przez długi czas jest w ukryciu. Rosnący pąk zaczyna wyłaniać się z cebulki, a następnie rozwija się z niego jeden lub więcej imponujących kwiatów. To prawdziwy cud natury, a zarazem fascynujący spektakl kolorów, kształtów i zapachów.

Organy podziemne - rośliny cebulowe i bulwiaste kwitnące latem

W pierwszym momencie wygląd suchych cebulek może być mało zachęcający, ale one są pełne obietnic!

Nie daj się zwieść ich wyglądowi. Po posadzeniu, gdy pobiorą substancje odżywcze z gleby i nieco wody, staną się gwiazdami w ogrodzie. Obecnie suche cebulki kwiatowe przekształcą się w piękne kwiaty, dzięki którym ogród będzie błyszczeć. Sadząc cebulki wiosną, możesz cieszyć się ich kwiatami przez resztę sezonu!

GDZIE KUPIĆ?
Letnie cebulki kwiatowe

Wybierz jakość i szukaj roślin w specjalistycznych sklepach, unikaj supermarketów, gdzie kondycja cebulek bywa często wątpliwa z uwagi na ciepło, które pobudza rośliny do rozwoju. Kupując cebulki zwróć uwagę na to, by były jędrne i zdrowe, bez plam i uszkodzeń. Pamiętaj, że z dużej cebulki wyrośnie duży kwiat. Możesz kupić te wyjątkowe ozdoby ogrodu w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub w sklepie internetowym ŚwiatKwiatów.pl

KIEDY SADZIĆ?
Wiosenne sadzenie = letnie kwitnienie!

Gdy miną wiosenne przymrozki, możesz zasadzić letnie kwiaty w ogrodzie. Wiele osób czeka z niecierpliwością na tę chwilę cały rok! Sadząc cebulki, możesz zacząć sobie wyobrażać, jak pięknie rozkwitną latem. Bez względu na to, jakie letnie cebulki wybierzesz, możesz liczyć na mnóstwo kwiatów i kolorów. Większość letnich kwiatów cebulowych kwitnie obficie aż do późnego lata, a niektóre nawet do pierwszych przymrozków. Co więcej, każdy kwiat ma swój niepowtarzalny wygląd: od eleganckich mieczyków po dzikie i bujne dalie.  

Obserwowanie wzrostu roślin cebulowych jest fascynujące, a po ich zakwitnięciu możemy rozkoszować się ich pięknymi kolorami. Dają one piękne i barwne kwiaty przez cały czas. Na co więc czekasz?

Zabawa w ogrodzie rozpoczyna się wczesną wiosną, gdy nadchodzi czas sadzenia letnich kwiatów cebulowych. Zasadź je, poczekaj, aż ciepłe słońce pomoże im urosnąć, a następnie ciesz oczy ich pięknymi kwiatami.

JAK SADZIĆ?
Cebulki w ogrodzie

Jeśli wiosną zasadzisz cebulki, będziesz cieszyć się ich kolorowymi kwiatami aż do późnej jesieni. Jeśli nie masz doświadczenia w sadzeniu, podpowiadamy, jak się do tego zabrać. 

Krok po kroku

 • SPRAWDŹ szczegółowe informacje dotyczące sadzenia na opakowaniu cebulek. Poznaj ich wymagania, aby jak najlepiej spełnić zachcianki. Odwdzięczą się pięknymi kwiatami!
 • ZNAJDŹ w ogrodzie słoneczne miejsce, ponieważ słońce i ciepło zachęca rośliny do szybszego wzrostu obfitego kwitnienia.
 • WYBIERZ odpowiednie miejsce, tak by rośliny miały dużo miejsca do wzrostu. Niektóre mają zaledwie 30 cm wysokości, ale są też 2 metrowe olbrzymy.
 • POCZEKAJ z sadzeniem letnich kwiatów, aż będziesz mieć pewność, że minęło jakiekolwiek ryzyko przymrozków. Cebulki nie lubią niskich temperatur.
 • NAMOCZ cebule w wodzie godzinę przed sadzeniem, aby wchłonęły tyle wilgoci, ile wcześniej mogły utracić. Przyspieszy to proces ukorzenienia się cebulek.
wiosenne sadzenie cebulek w ogrodzie
 • PRZEKOP ziemię na głębokość szpadla, by ją dobrze rozluźnić. 
 • USUŃ z gleby wszystkie korzenie i kamienie oraz chwasty, by nie zagłuszyły kwiatów.
 • DODAJ w razie potrzeby żyznego kompostu lub specjalnego podłoża do uprawy kwiatów.
 • WYKOP zagłębienie, w którym cebule będą miały dużo miejsca; nie może być zbyt głębokie, ponieważ cebule lubią czuć ciepło słońca.
 • WŁÓŻ cebule do zagłębienia końcówką skierowaną do góry, na głębokości dwukrotnie przekraczającej ich wielkość.
 • POSADŹ małe cebulki w odległości około 10 cm od siebie. Odpowiednia odległość w przypadku mieczyków wynosi 12 cm, begonii 25 cm, lilii 30 cm, a dalii nawet 40 cm.
 • PRZYKRYJ cebule wykopaną ziemią, ale nie dociskaj ich.
 • PODLEJ obficie wodą, aby przyspieszyć wzrost ich korzeni. W przypadku małej ilości opadów wiosną utrzymuj odpowiednią wilgotność gleby w ogrodzie.

 
ZOBACZ na filmie, jak sadzić dalie w ogrodzie.


Cebulki w doniczkach

Stwórz przyjemny mini ogródek na swoim balkonie lub patio, sadząc cebulki do doniczek. Latem czeka Cię niezwykły pokaz kolorów! Zaletą doniczek jest to, że można je przestawiać — to wygodny sposób na wypełnienie pustego miejsca, można postawić z przodu, a za nimi nieco ukryć te, w których cebulki dopiero zakwitną. Cebulki do doniczek możesz sadzić kilka tygodni wcześniej niż w ogrodzie. Zobacz, jak to zrobić. To łatwe!

wiosenne sadzenie cebulek do doniczek

Krok po kroku

 • WYBIERZ głęboką doniczkę! Musi być w niej wystarczająco dużo miejsca na warstwę podłoża zarówno poniżej, jak i powyżej cebulki. Warstwa ta powinna być co najmniej trzy razy wyższa, niż cebulka. Dzięki temu cebulki będą miały wystarczająco dużo miejsca, żeby urosnąć.
 • WYSYP na dno doniczki warstwę kawałków starych doniczek, keramzyt lub żwir, w celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody.
 • DODAJ lekkiej i żyznej ziemi kompostowej lub uniwersalnego podłoża kwiatowego.
 • POSADŹ cebulki w ziemi, ale by uzyskać odpowiedni efekt, zasadź ich więcej, niż w przypadku rabaty. W doniczkach możesz sadzić kwiaty bliżej siebie niż w ogrodzie, jednak nie dalej, niż na odległość średnicy każdej cebulki.
 • DOSYP warstwę ziemi i lekko ją uklep.
 • PODLEJ ziemię obficie, by pobudzić cebule do tworzenia korzeni. Otwory w dnie doniczki umożliwiają pozbycie się nadmiaru wody.

 ZOBACZ na filmie, jak sadzić mieczyki w doniczkach.


Jeśli chcesz, aby Twoje lato było pełne kolorów — posadź wiosną cebulki kwiatowe, poczekaj aż urosną i zakwitną... i ciesz się ich pięknem!

CO POSADZIĆ?
15 najpopularniejszych letnich kwiatów

Letnie kwiaty cebulowe będą mienić się cudownymi kolorami w ogrodzie od czerwca do końca października. Jakie to kwiaty? Kiedy kwitną? Wybraliśmy dla Ciebie te najpopularniejsze! Odkryj kolorowe gwiazdy, które skradną Twoje serce. Wyróżniają się kwiatami o niezwykle różnorodnych kształtach — jedne bardziej spektakularne od drugich.

Begonia - kwiat i cebula

BEGONIA
Begonia

Organ: bulwa / Sadzenie do ogrodu: w drugiej połowie maja / Do doniczek: marzec-kwiecień / Głębokość: 5-8 cm/ Kwitnienie: czerwiec-październik / Wysokość: 25-35 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Calla - kwiat i cebula

CALLA, KALIJKA
Zantedeschia

Organ: cebula / Sadzenie: maj / Głębokość: 8-10 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 30-40 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Dalia - kwiat i cebula

DALIA
Dahlia

Organ: bulwa / Sadzenie: druga połowa maja / Głębokość: 10-15 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 50-12 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Frezja

FREZJA
Freesia

Organ: bulwocebula / Sadzenie: kwiecień-maj / Głębokość: 8-10 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 30 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Iksia - kwiat i cebula

IKSJA
Ixia

Organ: bulwocebula / Sadzenie: przełom kwietnia i maja / Głębokość: 5-8 cm / Kwitnienie: czerwiec-sierpień / Wysokość: 60-70 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Jaskier - kwiat i cebula

JASKIER
Ranunculus

Organ: bulwy / Sadzenie: na przełomie kwietnia i maja / Głębokość: 4-5 cm / Kwitnienie: czerwiec-sierpień / Wysokość: 40 cm/ Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Krokosmia - kwiat i cebula

KROKOSMIA, CYNOBRÓWKA
Crocosmia

Organ: cebula / Sadzenie: maj / Głębokość: 5 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 50-90 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Lilia - kwiat i cebula

LILIA
Lilium

Organ: cebula / Sadzenie: marzec-kwiecień / Głębokość: 10-15 cm / Kwitnienie: czerwiec-sierpień / Wysokość: 80-120 cm / Zimowanie: zimuje w gruncie

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Mieczyk - kwiat i cebula

MIECZYK
Gladiolus

Organ: bulwocebula / Sadzenie: na przełomie kwietnia i maja / Głębokość: 8-10 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 80-120 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Tuberoza - kwiat

TUBEROZA
Polianthes

Organ: cebula / Sadzenie: na przełomie kwietnia i maja / Głębokość: 8 cm / Kwitnienie: lipiec-wrzesień / Wysokość: 6-70 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październik

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Tygrysówka - cebula i kwiat

TYGRYSÓWKA, TYGRYSKA
Tigridia

Organ: cebula / Sadzenie: na przełomie kwietnia i maja / Głębokość: 7 cm/ Kwitnienie: lipiec-sierpień / Wysokość: 40-60 cm / Zimowanie: nie zimuje w gruncie, trzeba wykopać w październiku

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Zawilec - cebula i kwiat

ZAWILEC
Anemone

Organ: kłącza lub bulwy / Sadzenie: luty-maj / Głębokość: 5-8 cm / Kwitnienie: maj-wrzesień / Wysokość: 25-40 cm / Zimowanie: zimuje w gruncie

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, wykorzystano teksty i zdjęcia od iBulb

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym ŚwiatKwiatów.pl

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)

Komentarze


Twoja strona ogrodu