Jakie bulwy i cebule sadzi się wiosną?
Wiosną w ogrodzie ma miejsce niesamowity spektakl w wykonaniu Matki Natury. Wszystko budzi się do życia, zaczyna rosnąć i kwitnąć. Ciesząc się wspaniałą zielenią, warto z wyprzedzeniem pomyśleć o lecie. Letnie cebulki to kolorowy dodatek w każdym ogrodzie. Latem będą błyszczeć niczym prawdziwe klejnoty.
Do wyboru jest mnóstwo letnich cebulek. Niektóre pozostają małe i delikatne, podczas gdy inne stają się wysokie i bujne. Najpopularniejsze są dalie, lilie, kalie i mieczyki. Te mniej znane, ale równie piękne, to między innymi frezje, warkocznice, tygrysówki i liatry. W miesiącach letnich każda z nich doda Twojemu ogrodowi uroku.
Kiedy posadzić cebulki kwiatowe kwitnące latem?
Po ostatnich przymrozkach posadź do gruntu cebule i bulwy bylin niezimujących w gruncie. Latem i wczesną jesienią pięknie zakwitną.
Termin
Posadź wiosną do gruntu letnie i jesienne byliny niezimujące w gruncie. Ich organy podziemne (cebule, bulwy i kłącza - zwane umownie “cebulkami”) lubią ciepło i są wrażliwe na przymrozki. Bulwy mieczyków można już sadzić od początku maja, a po zimnych ogrodnikach karpy dalii i bulwy kanny (pacioreczniki). Im później je posadzisz, tym później zakwitną!
Miejsce
Stanowisko dla letnich cebulek musi być jak najbardziej słoneczne, bo w cieniu kwitnienie będzie mniej obfite. Kwiaty najlepiej wyglądają w dużych grupach po kilka, kilkanaście sztuk. Kwitną latem i jesienią nadając każdej rabacie energii, wyrazistości i kolorów.
Gleba
Ziemię trzeba głęboko przekopać i w razie potrzeby wymieszać z dojrzałym kompostem lub uniwersalnym podłożem z worka.
Głębokość
Mieczyki posadź na głębokości 8-10 cm, a kanny i dalie nieco głębiej - 10-15 cm.
Kiedy wykopać cebulki?
Pamiętaj, że po kwitnieniu ich organy podziemne nie mogą pozostać w gruncie przez zimę, bo zmarzną. Po sezonie cebulki, bulwy i karpy będzie trzeba wykopać, oczyścić i przechować przez zimę w suchym i chłodnym, ale bezmroźnym miejscu. Dowiedz się więcej
Zdjęcie tytułowe: iBulb