Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
31
Do góry

Uprawa dalii w ogrodzie

Tysiące zróżnicowanych odmian i łatwa uprawa – to bez wątpienia największe zalety dalii, którą tak chętnie sadzimy w ogrodach, a także coraz częściej na balkonach i tarasach. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany dalii i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Dalie (Dahlia) kwitną we wszystkich barwach, poza czarną i niebieską, od lata do jesieni aż do przymrozków. Choć nie przetrwają naszych zim w ziemi, łatwo je przechować – zimujemy tylko część podziemną rośliny, czyli karpy.

Dalie w ogrodzie

Wielu z nas dalie pamięta z wiejskich ogrodów. Ta rustykalnie wyglądająca bylina, nazywana także georginią, wyjątkowo pięknie prezentuje się w takiej stylistyce, a także posadzona w grupie na trawniku oraz w donicach (zwłaszcza karłowe odmiany). Sprawdza się także jako kwiat cięty, w swobodnych bukietach.

Wystarczy wziąć do ręki jakikolwiek katalog z daliami, aby przekonać się, jak olbrzymim zróżnicowaniem charakteryzuje się ta przybyła do nas z Ameryki Środkowej piękność. W ciągu ponad 200 lat w wyniku krzyżowania otrzymano tysiące odmian, które pogrupowano, biorąc pod uwagę m.in. typ kwiatostanu. I tak wyróżniono: dalie pojedyncze (np. z grupy Top-Mix), dalie anemonowe (np. ‘Polka’), dalie kołnierzykowe (np. ‘Pooh’), dalie grzybieniowe (np. ‘Nancilee’), dalie dekoracyjne (np. ‘Malibu’), dalie kuliste (np. ‘Cornel’), dalie pomponowe (np. ‘Franz Kafka’), dalie kaktusowe ( np. ‘Park Princess’), dalie półkaktusowe (np. ‘Maki’), dalie storczykowe (np. ‘Honka’), dalie strzępiaste (np. ‘Tsuki Yori no Shisha’) i dalie peoniowe (np. ‘Bishop of Llandaff’).


W sprzedaży spotkamy też inne dalie, które nie kwalifikują się do powyższych grup, oraz te o dekoracyjnych liściach, np. ‘Bishop of York’ o żółtych, pojedynczych kwiatach ma ciemne, brązowawe liście. Jeśli zależy nam na jak największych kwiatach, zwróćmy uwagę na odmiany z grupy dekoracyjne i kaktusowe – średnica ich kwiatów może przekraczać nawet 20 cm.

Aby łatwiej zaplanować rabatę, oprócz wielkości i koloru kwiatu należy wziąć pod uwagę także wysokość roślin. Dalie osiągają od około 20 cm do ponad 150 cm wysokości. Wysokie odmiany podpieramy palikami, żeby pędy nie pokładały się pod ciężarem kwiatów.

dalie w ogrodzie fot. iVerde dalie w ogrodzie fot. iBulb
Dalie kochają słońce! Posadź je w widnym, ciepłym miejscu i ciesz się kwiatami od lipca aż do pierwszych przymrozków. Druga połowa maja to doskonały czas na sadzenie karp dalii. Zobacz na filmie, jak to zrobić.
karpy dalii fot. iBulb sadzenie dalii fot. iBulb

Wymagania i uprawa dalii

Stanowisko
Dalie to kwiaty słońca – najpiękniej zaprezentują się na słonecznych i zacisznych rabatach. W mniej lub bardziej zacienionych miejscach będą się wyciągać i słabiej kwitnąć.

Podłoże
Żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. W za mokrym podłożu bulwiaste korzenie narażone są na choroby i gnicie. Zbyt ciężkie podłoża uzupełniamy piaskiem, a także pamiętamy o wzbogaceniu gleby dobrze rozłożonym kompostem.

Sadzenie
Dalie na miejsce stałe wysadzamy od końca kwietnia do końca maja (jeśli mają być przymrozki, rośliny okrywamy włókniną), co 20–30 cm w przypadku odmian karłowych i 70–80 cm – wysokich. Rośliny sadzimy na taką głębokość, aby karpa była zasypana około 5-centymetrową warstwą podłoża. Aby uzyskać wcześniejsze kwitnienie, dalie można posadzić w pojemnikach już w marcu i uprawiać w jasnym pomieszczeniu, np. ogrodzie zimowym. Takie rośliny przed przesadzeniem na miejsce stałe wymagają hartowania. Mocno wysuszone korzenie przed posadzeniem moczy się około 3 godzin w letniej wodzie, aby przyspieszyć kiełkowanie. Jeżeli zdecydujemy się na podział karp, w jednym dołku sadzimy 3–4 korzenie spichrzowe, każdy z co najmniej jednym pąkiem.

Dahlia Geerling s Sorbet fot. iBulb
'Geerlings Sorbet'

Dahlia Lucky Love fot. iBulb
'Lucky Love'

Dahlia Marble Ball fot. ibulb
'Marble Ball'

Dahlia Lupin Ben fot. iBulb
'Lupin Ben'

Dahlia Kenora Macop-b fot. iBulb
'Kenora Macop-b'

Dahlia Purple Pearl fot. iBulb
'Purple Pear'

Dahlia Eternal Snow fot. iBulb
'Eternal Snow'

Dahlia Spassmacher fot. iBulb
'Spassmacher'

Dahlia Musette fot. iBulb
'Musette'

Podlewanie
Regularne w okresie kwitnienia, zwłaszcza podczas suszy.

Nawożenie
Do połowy sierpnia, aby umożliwić roślinom przygotowanie się do spoczynku. Z nawozów mineralnych warto stosować te o spowolnionym działaniu lub płynne, w dawce zaleconej przez producenta. Należy uważać na nawozy azotowe – sprawią, że roślina będzie wyrośnięta, ale nie przełoży się to na obfitość kwitnienia. Jesienią lub wiosną warto wzbogacić podłoże dobrze rozłożonym kompostem, który nie tylko dostarczy bezpieczną ilość składników pokarmowych, ale także poprawi strukturę gleby.


Pielęgnacja
Usuwamy przekwitnięte kwiaty, by pobudzić kwitnienie rośliny.

Rozmnażanie
Dalie najłatwiej rozmnożyć, dzieląc karpy przed posadzeniem. Powstałe rany zabezpieczamy, np. węglem drzewnym, i lekko osuszamy, zanim umieścimy je w podłożu. Innym bardziej wydajnym sposobem jest sadzonkowanie. Z posadzonej w lutym–marcu rośliny matecznej pobiera się sadzonki pędowe długości 10 cm (najlepsze są z tzw. piętką). Końce zanurzamy w ukorzeniaczu. Sadzonki sadzimy w pojemnikach wypełnionych przepuszczalnym podłożem. Doniczki przykrywamy – pamiętajmy o utrzymaniu stałej wilgotności oraz wietrzeniu roślin. Po 2–3 tygodniach powinny pojawić się korzenie. Niektóre odmiany dalii łatwo rozmnażają się poprzez nasiona, a uzyskane potomstwo może mieć niezwykle barwne kwiaty. Jednak ten sposób rozmnażania nie daje pewności uzyskania nowych roślin powtarzających cechy rośliny matecznej.

Dahlia Shooting Star fot. iBulb
'Shooting Star'

Dahlia Explosion fot. iBulb
'Explosion'

Dahlia Lucky Number fot. iBulb
'Lucky Number'

Dahlia Purple Gem fot. iBulb
'Purple Gem'

Dahlia Snow Cap fot. iBulb
'Snow Cap'

Dahlia New Baby fot. iBulb
'New Baby'

Dahlia Dark Spirit fot. iBulb
'Dark Spirit'

Dahlia Geerlings Moonlight fot. iBulb
'Geerlings Moonlight'

Dahlia Karin fot. iBulb
'Karin'

Zimowanie
Dalie nie są mrozoodporne, dlatego jesienią po pierwszych przymrozkach należy ściąć część nadziemną rośliny na wysokości 10–15 cm i ostrożnie wykopać karpę. Korzenie lekko otrząsamy z podłoża i zostawiamy w ciepłym miejscu do przeschnięcia. Zdrowe, oznaczone karpy, zimujemy w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (np. w piwnicy), w ażurowych skrzynkach, przysypane torfem, wiórami lub piaskiem. W pomieszczeniu powinno być 4–100 C. Kilkakrotnie sprawdzamy, czy karpy dobrze zimują i nie gniją. Te porażone przez choroby wyrzucamy.

Szkodniki i choroby
Daliom zagrażają głównie mszyce i ślimaki. W deszczowe lata rośliny są podatne na porażenie przez choroby grzybowe, m.in. szarą pleśń, mączniaka prawdziwego i zgniliznę twardzikową.

Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: iBulb


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Twoja strona ogrodu