Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
94
Do góry

Uprawa dalii w ogrodzie

Tysiące zróżnicowanych odmian i łatwa uprawa – to bez wątpienia największe zalety dalii, którą tak chętnie sadzimy w ogrodach, a także coraz częściej na balkonach i tarasach. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany dalii i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Spis treści
Wymagania dalii: odpowiednie stanowisko i podłoże Pielęgnacja dalii: podlewanie, nawożenie i cięcie Rozmnażanie dalii: podział karp, sadzonki lub wysiew Zimowanie i choroby dalii Galeria pięknych odmian dalii

Dalie w tysiącu odsłonach

Dalie (Dahlia) nazywane także georginiami, kwitną niemal we wszystkich barwach, od lata przez jesień i aż do pierwszych przymrozków. Choć nie wytrzymują naszych zim pomimo osłony z ziemi, ich karpy łatwo przechowywać.

Wielu z nas pamięta te kwiaty z wiejskich ogrodów. Ta rustykalnie wyglądająca bylina wyjątkowo pięknie prezentuje się w takiej stylistyce. Jest też chętnie sadzona w grupie na trawniku oraz w donicach (zwłaszcza karłowe odmiany). Sprawdza się także jako kwiat cięty, w swobodnych bukietach.

Wystarczy wziąć do ręki jakikolwiek katalog z daliami, aby przekonać się, jak olbrzymim zróżnicowaniem charakteryzuje się ta przybyła do nas z Ameryki Środkowej piękność. W ciągu ponad 200 lat w wyniku krzyżowania otrzymano tysiące odmian, które pogrupowano, biorąc pod uwagę m.in. typ kwiatostanu rośliny. I tak wyróżniono:
• dalie pojedyncze (np. z grupy Top-Mix),
• dalie anemonowe (np. ‘Polka’),
• dalie kołnierzykowe (np. ‘Pooh’),
• dalie grzybieniowe (np. ‘Nancilee’),
• dalie dekoracyjne (np. ‘Malibu’),
• dalie kuliste
(np. ‘Cornel’),
• dalie pomponowe (np. ‘Franz Kafka’),
• dalie kaktusowe ( np. ‘Park Princess’),
• dalie półkaktusowe (np. ‘Maki’),
• dalie storczykowe (np. ‘Honka’),
• dalie strzępiaste (np. ‘Tsuki Yori no Shisha’) i
• dalie peoniowe (np. ‘Bishop of Llandaff’).

W sprzedaży spotkamy też inne dalie, które nie kwalifikują się do powyższych grup, oraz te o dekoracyjnych liściach, np. ‘Bishop of York’ o żółtych, pojedynczych kwiatach ma ciemne, brązowawe liście. Jeśli zależy nam na jak największych kwiatach, zwróćmy uwagę na odmiany z grupy dekoracyjne i kaktusowe – średnica ich kwiatów może przekraczać nawet 20 cm.

Aby łatwiej zaplanować rabatę, oprócz wielkości i koloru kwiatu należy wziąć pod uwagę także wysokość roślin. Dalie osiągają od około 20 cm do ponad 150 cm wysokości. Wysokie odmiany podpieramy palikami, żeby pędy nie pokładały się pod ciężarem kwiatów.

dalie w ogrodzie fot. iVerde dalie w ogrodzie fot. iBulb

Dalie kochają słońce! Posadź je w widnym, ciepłym miejscu i ciesz się kwiatami od lipca aż do pierwszych przymrozków. Druga połowa maja to doskonały czas na sadzenie karp dalii.

Wymagania i uprawa dalii

Stanowisko
Dalie to kwiaty słońca – najpiękniej zaprezentują się na słonecznych i zacisznych rabatach. W mniej lub bardziej zacienionych miejscach będą się wyciągać i słabiej kwitnąć.

Podłoże
Żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. W za mokrym podłożu bulwiaste korzenie narażone są na choroby i gnicie. Zbyt ciężkie podłoża uzupełniamy piaskiem, a także pamiętamy o wzbogaceniu gleby dobrze rozłożonym kompostem.

Sadzenie
Dalie na miejsce stałe wysadzamy od końca kwietnia do końca maja (jeśli mają być przymrozki, rośliny okrywamy włókniną), co 20–30 cm w przypadku odmian karłowych i 70–80 cm – wysokich. Rośliny sadzimy na taką głębokość, aby karpa była zasypana około 5-centymetrową warstwą podłoża. Aby uzyskać wcześniejsze kwitnienie, dalie można posadzić w pojemnikach już w marcu i uprawiać w jasnym pomieszczeniu, np. ogrodzie zimowym. Takie rośliny przed przesadzeniem na miejsce stałe wymagają hartowania. Mocno wysuszone korzenie przed posadzeniem moczy się około 3 godzin w letniej wodzie, aby przyspieszyć kiełkowanie. Jeżeli zdecydujemy się na podział karp, w jednym dołku sadzimy 3–4 korzenie spichrzowe, każdy z co najmniej jednym pąkiem.

karpy dalii fot. iBulb sadzenie dalii fot. iBulb

Pielęgnacja dalii

Podlewanie
Regularne w okresie kwitnienia, zwłaszcza podczas suszy.

Nawożenie
Do połowy sierpnia, aby umożliwić roślinom przygotowanie się do spoczynku. Z nawozów mineralnych warto stosować te o spowolnionym działaniu lub płynne, w dawce zaleconej przez producenta. Należy uważać na nawozy azotowe – sprawią, że roślina będzie wyrośnięta, ale nie przełoży się to na obfitość kwitnienia. Jesienią lub wiosną warto wzbogacić podłoże dobrze rozłożonym kompostem, który nie tylko dostarczy bezpieczną ilość składników pokarmowych, ale także poprawi strukturę gleby.

Cięcie 
Usuwamy przekwitnięte kwiaty, by pobudzić kwitnienie rośliny.

Dahlia Geerling s Sorbet fot. iBulb
'Geerlings Sorbet'

Dahlia Lucky Love fot. iBulb
'Lucky Love'

Dahlia Marble Ball fot. ibulb
'Marble Ball'

Dahlia Lupin Ben fot. iBulb
'Lupin Ben'

Dahlia Kenora Macop-b fot. iBulb
'Kenora Macop-b'

Dahlia Purple Pearl fot. iBulb
'Purple Pear'

Dahlia Eternal Snow fot. iBulb
'Eternal Snow'

Dahlia Spassmacher fot. iBulb
'Spassmacher'

Dahlia Musette fot. iBulb
'Musette'

Rozmnażanie dalii

 • Dalie najłatwiej rozmnożyć, dzieląc karpy przed posadzeniem – powstałe rany zabezpieczamy, np. węglem drzewnym, i lekko osuszamy, zanim umieścimy je w podłożu.
 • Innym bardziej wydajnym sposobem jest sadzonkowanie – z posadzonej w lutym–marcu rośliny matecznej pobiera się sadzonki pędowe długości 10 cm (najlepsze są z tzw. piętką). Końce zanurzamy w ukorzeniaczu. Sadzonki sadzimy w pojemnikach wypełnionych przepuszczalnym podłożem. Doniczki przykrywamy – pamiętajmy o utrzymaniu stałej wilgotności oraz wietrzeniu roślin. Po 2–3 tygodniach powinny pojawić się korzenie.
 • Niektóre odmiany dalii łatwo rozmnażają się poprzez nasiona, a uzyskane potomstwo może mieć niezwykle barwne kwiaty. Jednak ten sposób rozmnażania nie daje pewności uzyskania nowych roślin powtarzających cechy rośliny matecznej.

Dahlia Shooting Star fot. iBulb
'Shooting Star'

Dahlia Explosion fot. iBulb
'Explosion'

Dahlia Lucky Number fot. iBulb
'Lucky Number'

Dahlia Purple Gem fot. iBulb
'Purple Gem'

Dahlia Snow Cap fot. iBulb
'Snow Cap'

Dahlia New Baby fot. iBulb
'New Baby'

Dahlia Dark Spirit fot. iBulb
'Dark Spirit'

Dahlia Geerlings Moonlight fot. iBulb
'Geerlings Moonlight'

Dahlia Karin fot. iBulb
'Karin'

Zimowanie i choroby dalii

Zimowanie
Dalie nie są mrozoodporne, dlatego jesienią po pierwszych przymrozkach należy ściąć część nadziemną rośliny na wysokości 10–15 cm i ostrożnie wykopać karpę. Korzenie lekko otrząsamy z podłoża i zostawiamy w ciepłym miejscu do przeschnięcia. Zdrowe, oznaczone karpy, zimujemy w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (np. w piwnicy), w ażurowych skrzynkach, przysypane torfem, wiórami lub piaskiem. W pomieszczeniu powinno być 4–100 C. Kilkakrotnie sprawdzamy, czy karpy dobrze zimują i nie gniją. Te porażone przez choroby wyrzucamy.

Szkodniki i choroby
Daliom zagrażają głównie mszyce i ślimaki. W deszczowe lata rośliny są podatne na porażenie przez choroby grzybowe, m.in. szarą pleśń, mączniaka prawdziwego i zgniliznę twardzikową.

Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: iVerde


Komentarze

Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!