Logo
Logo

Uprawa dalii w ogrodzie | Rady na obfite kwitnienie!

Tysiące zróżnicowanych odmian i łatwa uprawa – to bez wątpienia największe zalety dalii, którą tak chętnie sadzimy w ogrodach, a także coraz częściej na balkonach i tarasach. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany dalii i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Streszczenie artykułu
Uprawa dalii w ogrodzie to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i pielęgnacji. Dahlia to roślina, która pochodzi z Meksyku, gdzie jest traktowana jako roślina dzika. W Europie jest jednak uprawiana jako roślina ozdobna. Dahlia jest rośliną wieloletnią, ale w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Wymaga ona stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru, a także gleby próchniczej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Przed sadzeniem, cebule dalii należy namoczyć w wodzie na około 12 godzin. Sadzenie przeprowadza się w maju, na głębokość około 10-15 cm. W czasie wzrostu, dalia wymaga regularnego podlewania i dokarmiania. Ważne jest również zabezpieczenie rośliny przed chorobami i szkodnikami, takimi jak mączniak, szara pleśń czy mszyce. Zimą, cebule dalii należy wykopać i przechować w ciemnym, chłodnym miejscu. Wiosną, cebule można ponownie posadzić, dzięki czemu dalia będzie cieszyć oko przez kolejne miesiące.
Spis treści
Dlaczego warto uprawiać dalie w ogrodzie? Wymagania dalii: odpowiednie stanowisko i podłoże Pielęgnacja dalii: podlewanie, nawożenie i cięcie Rozmnażanie dalii: podział karp, sadzonki lub wysiew Zimowanie i choroby dalii Galeria pięknych odmian dalii

Dlaczego warto uprawiać dalie w ogrodzie?

Wielu z nas kojarzy dalie z wiejskimi ogrodami – ta rustykalnie wyglądająca bylina wyjątkowo pięknie prezentuje się w takiej stylistyce pomimo, że pochodzi z gorących terenów Ameryki Środkowej.

Dalie (Dahlia) nazywane także georginiami, osiągają od około 20 cm do ponad 150 cm wysokości. Kwitną od lata aż do pierwszych przymrozków na biało, kremowo, żółto, pomarańczowo, czerwono, różowo, bordowo, fioletowo i wielokolorowo. Tak duża różnorodność wzięła się z tego, że w ciągu ostatnich 200 lat ogrodnicy z zamiłowaniem krzyżowali te rośliny otrzymując tysiące odmian tych roślin – obecnie jest ich przeszło 2000!

Rośliny te chętnie są sadzone na rabatach, w grupie na trawniku czy w donicach. Sprawdzają się też jako kwiat cięty i często je widujemy w eleganckich bukietach pasujących do wielu okazji.

Sierpień nie byłby celebracją lata bez głównej atrakcji: dalii. Uniesione pompony i kolory kwiatów są niczym parada orkiestry wkraczająca do twojego ogrodu.

Jak uprawiać dalie w ogrodzie? Zadbaj o ich wymagania i pielęgnację

Stanowisko: gdzie uprawiać dalie?
Dalie to kwiaty słońca – najpiękniej zaprezentują się na słonecznych i zacisznych rabatach. W mniej lub bardziej zacienionych miejscach będą się wyciągać i słabiej kwitnąć.

Podłoże: jakiej ziemi potrzebuje dalia?
Żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. W za mokrym podłożu bulwiaste korzenie narażone są na choroby i gnicie. Zbyt ciężkie podłoża uzupełniamy piaskiem, a także pamiętamy o wzbogaceniu gleby dobrze rozłożonym kompostem.

Sadzenie: jak i kiedy to zrobić?
Dalie na miejsce stałe wysadzamy od końca kwietnia do końca maja (jeśli mają być przymrozki, rośliny okrywamy włókniną), co 20–30 cm w przypadku odmian karłowych i 70–80 cm – wysokich. Rośliny sadzimy na taką głębokość, aby karpa była zasypana około 5-centymetrową warstwą podłoża. Aby uzyskać wcześniejsze kwitnienie, dalie można posadzić w pojemnikach już w marcu i uprawiać w jasnym pomieszczeniu, np. ogrodzie zimowym. Takie rośliny przed przesadzeniem na miejsce stałe wymagają hartowania. Mocno wysuszone korzenie przed posadzeniem moczy się około 3 godzin w letniej wodzie, aby przyspieszyć kiełkowanie. Jeżeli zdecydujemy się na podział karp, w jednym dołku sadzimy 3–4 korzenie spichrzowe, każdy z co najmniej jednym pąkiem.

dalie w ogrodzie fot. iVerde dalie w ogrodzie fot. iBulb

Dalie kochają słońce! Posadź je w widnym, ciepłym miejscu i ciesz się kwiatami od lipca aż do pierwszych przymrozków. Druga połowa maja to doskonały czas na sadzenie karp dalii.

karpy dalii fot. iBulb sadzenie dalii fot. iBulb

Jak dbać o dalie?

Podlewanie
Regularne w okresie kwitnienia, zwłaszcza podczas suszy.

Nawożenie
Do połowy sierpnia, aby umożliwić roślinom przygotowanie się do spoczynku. Z nawozów mineralnych warto stosować te o spowolnionym działaniu lub płynne, w dawce zaleconej przez producenta. Należy uważać na nawozy azotowe – sprawią, że roślina będzie wyrośnięta, ale nie przełoży się to na obfitość kwitnienia. Jesienią lub wiosną warto wzbogacić podłoże dobrze rozłożonym kompostem, który nie tylko dostarczy bezpieczną ilość składników pokarmowych, ale także poprawi strukturę gleby.

Podpory
Wysokie odmiany podpieramy palikami, żeby pędy nie pokładały się pod ciężarem kwiatów.

Cięcie 
Usuwamy przekwitnięte kwiaty, by pobudzić kwitnienie rośliny.

Dahlia Geerling s Sorbet fot. iBulb
'Geerlings Sorbet'

Dahlia Lucky Love fot. iBulb
'Lucky Love'

Dahlia Marble Ball fot. ibulb
'Marble Ball'

Dahlia Lupin Ben fot. iBulb
'Lupin Ben'

Dahlia Kenora Macop-b fot. iBulb
'Kenora Macop-b'

Dahlia Purple Pearl fot. iBulb
'Purple Pear'

Dahlia Eternal Snow fot. iBulb
'Eternal Snow'

Dahlia Spassmacher fot. iBulb
'Spassmacher'

Dahlia Musette fot. iBulb
'Musette'

Łatwe rozmnażanie dalii

Dzielenie karp
Dalie najłatwiej rozmnożyć, dzieląc karpy przed posadzeniem – powstałe rany zabezpieczamy, np. węglem drzewnym, i lekko osuszamy, zanim umieścimy je w podłożu.

Sadzonkowanie
Innym bardziej wydajnym sposobem jest sadzonkowanie – z posadzonej w lutym–marcu rośliny matecznej pobiera się sadzonki pędowe długości 10 cm (najlepsze są z tzw. piętką). Końce zanurzamy w ukorzeniaczu. Sadzonki sadzimy w pojemnikach wypełnionych przepuszczalnym podłożem. Doniczki przykrywamy – pamiętajmy o utrzymaniu stałej wilgotności oraz wietrzeniu roślin. Po 2–3 tygodniach powinny pojawić się korzenie.

Wysiewanie
Niektóre odmiany dalii łatwo rozmnażają się poprzez nasiona, a uzyskane potomstwo może mieć niezwykle barwne kwiaty. Jednak ten sposób rozmnażania nie daje pewności uzyskania nowych roślin powtarzających cechy rośliny matecznej.

Dahlia Shooting Star fot. iBulb
'Shooting Star'

Dahlia Explosion fot. iBulb
'Explosion'

Dahlia Lucky Number fot. iBulb
'Lucky Number'

Dahlia Purple Gem fot. iBulb
'Purple Gem'

Dahlia Snow Cap fot. iBulb
'Snow Cap'

Dahlia New Baby fot. iBulb
'New Baby'

Dahlia Dark Spirit fot. iBulb
'Dark Spirit'

Dahlia Geerlings Moonlight fot. iBulb
'Geerlings Moonlight'

Dahlia Karin fot. iBulb
'Karin'

Zimowanie i choroby dalii

Zimowanie
Dalie nie są mrozoodporne, dlatego jesienią po pierwszych przymrozkach należy ściąć część nadziemną rośliny na wysokości 10–15 cm i ostrożnie wykopać karpę. Korzenie lekko otrząsamy z podłoża i zostawiamy w ciepłym miejscu do przeschnięcia. Zdrowe, oznaczone karpy, zimujemy w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (np. w piwnicy), w ażurowych skrzynkach, przysypane torfem, wiórami lub piaskiem. W pomieszczeniu powinno być 4–100 C. Kilkakrotnie sprawdzamy, czy karpy dobrze zimują i nie gniją. Te porażone przez choroby wyrzucamy.

Szkodniki i choroby
Daliom zagrażają głównie mszyce i ślimaki. W deszczowe lata rośliny są podatne na porażenie przez choroby grzybowe, m.in. szarą pleśń, mączniaka prawdziwego i zgniliznę twardzikową.

Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: iVerde

Autor
Uprawa dalii w ogrodzie | Rady na obfite kwitnienie!
Uprawa dalii w ogrodzie | Rady na obfite kwitnienie!
Grzegorz Bogucki

Bloger, pasjonat roślin i ogrodów. Od kilkunastu lat zajmujący się pisaniem artykułów, dzieląc się tym, co mu w duszy gra. Jego ulubione rośliny to drzewa i krzewy, na które nie ma już miejsca w swoim niewielkim ogrodzie. Książki to jego słabość, zwłaszcza stare akademickie podręczniki o  tematyce ogrodniczej, znalezione na półkach antykwariatów. 

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl