Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Uprawa letnich kwiatów: mieczyków, lilii i dalii

Dalie, lilie i mieczyki zaliczane są do grupy roślin cebulowych. Są to byliny niezimujące w gruncie. Wszystkie tworzą podziemne organy spichrzowe: lilie – cebule, mieczyki i dalie – bulwy. Aby cieszyć się kwiatami przez wiele sezonów, ich organy podziemne (zwane umownie cebulami) należy wykopać jesienią i przechować w pomieszczeniu przez całą zimę, a następnie posadzić wiosną.

Uprawa letnich kwiatów
Sadzenie i wykopywanie cebulek

STANOWISKO

Posadź lilie, dalie i mieczyki w miejscach słonecznych, a będą wytwarzać mnóstwo kwiatów i zapachu, który stanie się jeszcze słodszy w ciepłe, letnie dni. Wszystkie kochają słońce, w cieniu będą znacznie gorzej rosły i kwitły. Posadź je w miejscu oddalonym od koron drzew, które mogłyby je zanadto zacieniać. Miejsce powinno być także osłonięte od silnego wiatru, aby porywiste podmuchy nie połamały kruchych łodyg.

Sadzenie cebulek i bulw mieczyków, lilii i dalii
Letnie kwiaty w ogrodzie
Fot. iBulb

SADZENIE

Już od połowy kwietnia można sadzić lilie i mieczyki. Nieco później, bo dopiero od początku maja należy sadzić dalie. Warto zapewnić im żyzną i przepuszczalną ziemię. 

  • Wykopujemy dołki głębokie na 40 cm
  • Wypełniamy je ziemią z kompostem lub uniwersalnym podłożem z worka.
  • Cebule i bulwy sadzimy się na głębokości około 5-10 cm.

WYKOPYWANIE

Cebulki należy wykopywać jesienią. Musimy to robić bardzo ostrożnie, aby nie przyciąć ich łopatą. Wykopane cebule i bulwy należy oczyścić z ziemi, resztek liści i korzeni.

Przechowuje się je w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą, lub w papierowych torebkach, w chłodnym, suchym pomieszczeniu, w niskiej, ale dodatniej temperaturze. Pamiętaj, by dobrze opisać skrzynki lub torebki z cebulami.

letnie kwiaty w ogrodzie fot. iBulb Letnie kwiaty w doniczkach, fot. iBulb
Ogród pełen kwiatów wygląda jak malowany, a letnie cebulki pomogą Ci go stworzyć. Dostępne są we wszystkich możliwych kolorach i kształtach: niebieskim, białym, różowym, czerwonym, fioletowym. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Najpiękniejsze kwiaty lata

Lilie

To jedne z najstarszych roślin ozdobnych uprawianych przez człowieka. Pierwsze wzmianki, znalezione na glinianych tabliczkach Sumerów, pochodzą sprzed 5 tysięcy lat. Również starożytni Grecy uprawiali lilie i zachwycali się ich urodą. Wierzyli, że kwiat lilii powstał z kropli mleka, którą uroniła bogini Hera. Dziś kwiaty wciąż są niezwykle popularne. Symbolizują pokój, niewinność, czystość i kobiecość. Przez wielu nazywane są królowymi letnich ogrodów.

Lilie (Lilium) występują w wielu kształtach i kolorach. W ogrodach uprawia się tysiące odmian lilii, a najpopularniejsze z nich to mieszańce azjatyckie, martagon i trąbkowe oraz mieszańce międzygatunkowe. Popularne odmiany są białe i różowe, a także żółte i pomarańczowe w paski lub cętki oraz wpadają w głęboki fiolet.

Kwiaty mają średnicę od 7 cm do 25 cm, niektóre są zwisające i skierowane na zewnątrz, płatki innych wyginają się do tyłu, mogą też być w kształcie trąbki, misy lub gwiazdy. Wysokie odmiany uprawiane są na kwiat cięty, do tworzenia grup ogrodowych, na rabaty, a niskie do uprawy w pojemnikach.

Lilie kwitną od czerwca do sierpnia. Zależnie od odmiany zachowują świeżość w wazonie przez 7–14 dni. Aby kwitły dłużej warto usunąć ich dolne liście.

Lilie, fot. iBulb

Mieczyki

To bez wątpienia jedne z najpiękniejszych letnich kwiatów rabatowych. Ich łacińska nazwa Gladiolus pochodzi od długich i wąskich liści przypominających swym kształtem miecze (łac. Gladius to właśnie miecz).

Charakterystyczne liście ułożone są płasko w dwóch rzędach na wysokim pędzie zakończonym długim kwiatostanem w formie kłosa. Złożony jest z kilkunastu kwiatów rozwijających się stopniowo począwszy od dołu.

Do Europy pierwsze mieczyki dotarły w XVI wieku z Afryki. Początkowo uprawiano je jako rośliny lecznicze – stosowano jako lekarstwo przyspieszające gojenie ran, jednak szybko doceniono ich niezwykłą urodę.

Dzisiejsze ogrodowe mieczyki to mieszańce międzygatunkowe – Gladiolus x hybridus, różnią się między sobą kolorem i wysokością. Najwyższe dorastają nawet do 150 cm wysokości, jednak większość nie przekracza 90 cm. Znane są także miniaturowe mieczyki (do 60 cm) jednak są mało popularne.

Występują w najróżniejszych kolorach – najczęściej promiennie różowym, ogniście pomarańczowym i głęboko fioletowym oraz czystym białym i jasnożółtym. Wysokie mieczyki doskonale nadają się na rabaty, do tworzenia grup ogrodowych i na kwiat cięty, niższe można uprawiać w doniczkach.

Mieczyki kwitną od połowy lipca do połowy września. Kwiaty ścinamy gdy dwa dolne pąki są całkowicie rozwinięte i wybarwione.

Mieczyki, fot. iBulb

Dalie

Wydaje się, że to nasze polskie rodzime kwiaty jednak pochodzą Meksyku i Gwatemali. Dotarły do Europy dopiero w XVI wieku za sprawą konkwistadorów. Dalie nazywane były przez nasze babcie georginiami i pod tą nazwą wciąż są doskonale znane. Swoją łacińską nazwę – Dahlia zawdzięczają szwedzkiemu botanikowi – Andreasowi Dahlowi.

Przez wieki powstało około 20 tysięcy najróżniejszych odmian. Wielka różnorodność w wielkości, budowie kwiatów, sprawiła, że sklasyfikowano je w 10 grup. Najpopularniejsze to grupy: anemonowe, półkaktusowe, kaktusowe, kryzowe, dekoracyjne, kuliste i pomponowe i karłowe.

Kwiaty w mało popularnej grupie liliput nie przekraczają 6 cm średnicy, zaś w grupie dalii dekoracyjnych i Dinnerplate mogą mieć średnicę nawet 20–24 cm. Wysokie odmiany doskonale nadają się na rabaty, do tworzenia grup ogrodowych i na kwiat cięty, niskie na obwódki, do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.

Wczesne dalie kwitną już od połowy czerwca, jednak większość kwitnie od połowy lipca lub w sierpniu, aż do przymrozków – stąd często nazywane są królowymi późnego lata. Ścinaj świeżo rozwinięte kwiaty, w wazonie wytrzymają ponad tydzień jeśli usuniesz ich liście. Aby cieszyć się daliami jak najdłużej, zanurz łodygi we wrzącej wodzie lub opalaj je przez kilka sekund nad płomieniem. Dzięki temu pozostaną świeże jeszcze dłużej.

Dalie, fot. iBulb

Letnie kwiaty w doniczkach

Lilie, mieczyki i dalie z powodzeniem można uprawiać w doniczkach! Już od wiosny w sklepach ogrodniczych kupisz cebule lilii, bulwy dalii i mieczyków.

Wystarczy posadzić je w kwietniu lub na początku maja w głębokiej donicy (cebule lilii i bulwy mieczyka na głębokości 5–10 cm, a bulwy dalii nieco płycej) i chronić przed mrozem, gdyż rośliny te nie lubią zimna.

Po majowych przymrozkach wynieś pojemniki na balkon lub taras i czekaj do lata, aż wyrosną i zakwitną. Najpiękniej kwitną, gdy są posadzone w pełnym słońcu! Po przekwitnięciu kwiatów, cebule i bulwy wykop i przechowaj do kolejnego sezonu (najlepiej w temp. 5-8 stopni dla lilii i mieczyków, a dalie w temp. 12-15 stopni).

Letnie kwiaty w doniczkach, fot. iBulb Letnie kwiaty w doniczkach, fot. iBulb

Letnia rabata w donicy to najłatwiejszy sposób na stworzenie kwiatowego ogrodu na balkonie czy tarasie. Posadzenie cebul w donicach i ustawienie ich w słonecznym miejscu to niewielki wysiłek, a daje mnóstwo radości i obfitość kwiatów przez całe lato.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Letnie porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 6/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcia tytułowe i w tekście: iBulb
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (23)
 

Komentarze

Dodaj komentarz