Logo
Logo

Mszyce wracają jak bumerang? Ten sposób wygoni je z ogrodu na dobre

Ogrodnictwo to nie tylko pasja, ale i ciągła walka z różnorodnymi szkodnikami, a wśród nich wszędobylskimi mszycami. Te małe, z pozoru niewinne owady, mogą w krótkim czasie przekształcić Twój ogród w miejsce zniszczenia. Na szczęście, istnieją sprawdzone metody, które pozwolą Ci skutecznie pozbyć się mszyc raz na zawsze, chroniąc piękno i zdrowie Twoich roślin. Sprawdź różne metody zwalczania mszyc i co robić, by potem nie wracały do Twojego ogrodu jak bumerang.

Jak rozpoznać, że na roślinach są mszyce?

Mszyce są małymi owadami ssącymi, które atakują wiele roślin – ogrodowych jak i chwastów, wyciągając z nich soki i pozbawiając je ważnych składników odżywczych. Bardzo łatwo rozpoznać ich obecność, ponieważ najczęściej atakują delikatne, młode części wierzchołkowe roślin (pędy, listki, pąki kwiatowe) lub gnieżdżą się na spodzie starszych liści. Ich pojawianiu się zwykle towarzyszy obecność mrówek.

Problemy, które mogą powodować, to między innymi zwijanie się liści, więdnięcie, zahamowanie wzrostu oraz ogólne pogorszenie zdrowia roślin. Mszyce wydzielają także spadź, lepką substancję, która sprzyja rozwojowi sadzy, blokując dostęp światła i uniemożliwiając fotosyntezę. Dodatkowo, mogą przenosić wirusy z jednej rośliny na drugą, zwiększając ryzyko szerzenia się chorób.

Metody zwalczania mszyc – 5 skutecznych przykładów

Metod do usuwania mszyc jest wiele. Działanie i skuteczność każdej z nich jest uwarunkowane wieloma czynnikami, np. tym, jakie rośliny uprawiamy obok siebie, jakie warunki panują w naszym ogrodzie czy jakie są nasze praktyki ogrodnicze.

 1. Usuwanie mechaniczne: Usuwanie mszyc z roślin, ściągając je z pędów i liści dłońmi w rękawiczkach, czy używając silnego strumienia wody, to bardzo prosta i dająca natychmiastowy efekt metoda na te szkodniki. Tę technikę należy stosować regularnie, szczególnie na spodniej stronie liści.
 2. Mydło i woda: Roztwór wody z kilkoma kroplami płynu do naczyń może odstraszyć i zabić mszyce. Ta domowa metoda walki z mszycami jest tania i bezpieczna w stosowaniu. Należy spryskiwać rośliny roztworem co kilka dni przez dwa tygodnie.
 3. Naturalni drapieżnicy: Wprowadzenie do ogrodu naturalnych wrogów mszyc, takich jak biedronki, złotooki czy osy pasożytnicze, może znacząco ograniczyć populację mszyc. Przyciąganie tych drapieżników jest możliwe poprzez sadzenie w pobliżu zainfekowanych roślin ziół takich jak koper, mięta czy pietruszka.
   
 4. Olejek neem: Olejek neem to skuteczny, naturalny środek, który zakłóca system hormonalny mszyc, uniemożliwiając im rozmnażanie. Należy nasączyć wacik olejem i delikatnie przetrzeć nim rośliny.
 5. Preparaty chemiczne do oprysków: Specjalne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, są bardzo skuteczne przeciwko mszycom. Należy jednak pamiętać o dokładnym przeczytaniu sposobu aplikowania preparatu i zapoznać się ze środkami ostrożności, przy jego stosowaniu (aby działać zwykle musi on mieć bezpośredni kontakt z mszycami, a opryski należy przeprowadzać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa).

NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki
NeemAzal – zwalcza ziemiórki, mszyce i wiele innych szkodników
Preparat zwalcza ziemiórki i inne szkodniki (takie jak mszyce). To insektycyd o szerokim spektrum działania, do zwalczana owadów, ssących, gryzących oraz minujących, w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej (EC), do stosowania w formie oprysku nalistnego.
Kup NeemAzal w naszym sklepie online tutaj
Polysect Naturen - preparat na mszyce
Polysect Naturen – preparat na mszyce
Polysect to doskonały sposób na ochronę roślin ozdobnych zarówno w domu, jak i ogrodzie. Dzięki ulepszonej formule ten szybkodziałający środek owadobójczy jest skuteczny w zwalczaniu różnorodnych szkodników roślin.
Kup Polysect Naturen w naszym sklepie tutaj

Zapobieganie powrotom mszyc – zatrzymaj bumerang!

Choć walka z mszycami może być skuteczna, równie ważne jest zapewnienie, aby raz pokonane szkodniki nie wróciły do ogrodu. Oto kilka sprawdzonych strategii, które pomogą utrzymać Twoje rośliny wolne od mszyc na dłużej:

 • Regularna kontrola roślin: Stała obserwacja stanu roślin jest kluczowa. Regularne sprawdzanie tych miejsc pozwoli Ci szybko zidentyfikować i zareagować na pierwsze oznaki ich żerowania. Wczesne wykrycie mszyc jest decydujące, ponieważ mniejsza liczba szkodników jest łatwiejsza do kontrolowania.

 • Utrzymanie zdrowia roślin: Zdrowe, dobrze pielęgnowane rośliny są mniej atrakcyjne dla mszyc i bardziej odporne na szkody przez nie wyrządzane. Upewnij się, że Twoje rośliny są odpowiednio nawadniane, nawożone i przycinane. Stres spowodowany na przykład suszą czy nadmiernym lub niewystarczającym nawożeniem może sprawić, że rośliny będą bardziej podatne na ataki szkodników, w tym mszyc.

  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
  Przeczytaj także
  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
 • Rośliny towarzyszące: Wprowadzenie roślin towarzyszących, które naturalnie odstraszają mszyce lub przyciągają je, by chronić inne uprawy, to inteligentna strategia w naturalnej kontroli szkodników. Na przykład, nasturcje są atrakcyjne dla mszyc i mogą być używane jako rośliny "pułapki", przyciągając szkodniki z dala od bardziej wartościowych upraw. Inne rośliny, takie jak czosnek czy cebula, mogą odstraszać mszyce swoim silnym zapachem.

 • Skórki cytrusowe: Wykorzystanie skórek cytrusowych jest prostym, lecz skutecznym sposobem na odstraszenie mszyc. Skórki, szczególnie te z pomarańczy i cytryn, zawierają D-limonen – substancję, która rozkłada egzoszkielety mszyc. Rozsypane wokół roślin, skórki mogą odstraszać te szkodniki swoim zapachem oraz chemicznym działaniem.

Działając zgodnie z tymi metodami, możesz nie tylko ograniczyć obecne zagrożenie mszycami, ale także zapobiec ich przyszłym atakom. Regularne praktyki pielęgnacyjne i strategiczne wykorzystanie roślinności mogą znacząco poprawić odporność Twojego ogrodu na szkodniki.


Zdjęcie tytułowe: adragan, Henri Koskinen, orestligetka / AdobeStock

Autor
Mszyce wracają jak bumerang? Ten sposób wygoni je z ogrodu na dobre
Mszyce wracają jak bumerang? Ten sposób wygoni je z ogrodu na dobre
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl