Mszyce najczęściej widuję u siebie na pomidorach, różach, ogórkach czy czereśniach. na tych ostatnich widywałam plagę czarnych mszyc, które do jakiegoś czasu były prawie nie do wytępienia. Jak się jednak okazało, metoda starszych działkowców poradziła sobie i z takim intruzem. Moje czereśnie po latach odżyły i nabrały nowego blasku. Ich liście stały się jędrne, bardzo błyszczące i ponownie zaczęły wydawać owoce. Wcześniej zmarniałe, w bardzo opłakanym stanie - teraz są nie do poznania.
Jak zrobić domowy kuchenny oprysk przeciwko mszycom? Uciekną po nim na dobre
Ten oprysk poznałam od sąsiadki, która opowiadała mojej mamie o tym niezastąpionym specyfiku. Tani, bardzo skuteczny i niemal znany na każdej działce. Sąsiadki zawsze miały piękne uprawy bez mszyc, dlatego moja mama postanowiła spróbować. Teraz robię to także i ja.
Widząc efekty już po kilku dniach. Co należy zrobić? Przede wszystkim nieco wcześniej zacznijcie zbierać główki czosnku - ale tego polskiego! Chińskim wyrządzicie roślinom więcej szkody niż pożytku. Pamiętajcie o tym!
Podzielcie główki na pół i wraz z łupinami przesypcie do dużego słoika. Dolejcie wody przegotowanej i odstawcie na około 4-6 godzin. Kupcie parafinę i dodajcie około 2-3 łyżek ciekłej substancji.
Wymieszajcie wszystko dokładnie i odstawcie na kolejne 5 godzin. Należy przecedzić przez sitko i nieco rozwodnić wodą. Wlejcie do spryskiwacza.
Spryskajcie rośliny zarówno na wierzchniej, jak i spodniej części liści. Oblepiona parafina zacznie powoli tłamsić mszyce, które nie będą miały dogodnych warunków do życia na waszej sadzonce.
Czy mszyce są kolonizowane przez mrówki na roślinach?
Mrówki to tak naprawdę jedynie sprzymierzeńcy mszyc. Kolonizują je oraz chronią przed ewentualnymi wrogami. Przede wszystkim starają się nie dopuszczać biedronek czy innych owadów, które się nimi żywią.
W okresie wiosennym mrówki wyciągają kilka osobników mszyc na odpowiednie miejsca, bogate do żerowania. Stwarzają im idealne miejsce do życia w zamian za spadź mszyc, która jest bogata przede wszystkim z cukry i aminokwasy.
To doskonałe pożywienie dla mrówek, które korzystają z niego do podbudowania swoich sił witalnych. Ta spadź jest bogata także w kwasy organiczne i witaminy, które są niezbędne do funkcjonowania mrówek.
Jak ona powstaje? Jest to sok pozyskiwany przez mszyce z roślin - przechodzi przez ich układ pokarmowy i trawiony jest wydalany w postaci spadzi. Dlatego tez mrówki są gotowe walczyć o swoje źródło pożywienia i chronią je nawet za cenę własnego życia.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Paul Maguire / AdobeStock