Logo
Logo

Pryskam tym drzewa owocowe przed sezonem. Mszyce nie mają szans, giną nawet ich jaja. To naturalny sposób sadowników

Czy zastanawiałeś się, jak zapewnić swoim drzewom owocowym ochronę przed szkodnikami, jednocześnie dbając o środowisko? Odkryj moc oleju parafinowego – naturalnego, bezpiecznego i wyjątkowo skutecznego środka, który stanie na straży Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak przygotować i zastosować oprysk z parafiny, aby raz na zawsze pożegnać problem mszyc, nie narażając przy tym zdrowia pożytecznych owadów oraz własnego.

W ochronie roślin z roku na rok ekologia staje się coraz ważniejsza, a sadownicy i ogrodnicy poszukują skutecznych, ale jednocześnie przyjaznych środowisku metod walki ze szkodnikami, na pierwszy plan wysuwa się użycie naturalnych preparatów. Ta substancja (o której przeczytacie niżej i którą sama stosuję w swoim ogrodzie) zyskuje na popularności dzięki swojej efektywności w walce z mszycami, które są zmorą wielu sadowników. Zwalcza nie tylko dorosłe osobniki, ale nawet jaja tych szkodników nie mają szans, gdy zastosuje się oprysk olejem parafinowym przed sezonem.

Naturalna tarcza

Olej parafinowy ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w medycynie, kosmetologii, a teraz coraz częściej w ogrodnictwie. Jego działanie opiera się na tworzeniu na powierzchni roślin cienkiej warstwy, która fizycznie uniemożliwia szkodnikom dostęp do tkanek roślinnych, jednocześnie nie szkodząc samej roślinie ani pożytecznym owadom.

Użycie oleju parafinowego w opryskach wyróżnia się znakomitą efektywnością. Ta metoda umożliwia nie tylko zwalczanie mszyc, ale również innych szkodników zimujących w tkankach roślin, wśród których znajdują się przędziorkiochojniki, miseczniki, tarczniki, wełnowce i wciornastki. Oprysk z parafiny dotrze nawet do najdrobniejszych szczelin w spękanej korze oraz do zakamarków trudno dostępnych dla innych środków.

Olej parafinowy jest niezwykle skuteczny w eliminowaniu zarówno larw i jaj szkodników, jak i dorosłych osobników, doprowadzając do ich uduszenia poprzez pozbawienie dostępu do tlenu. Działa bezpośrednio na szkodniki, blokując ich otwory oddechowe. W przypadku szkodników posiadających chitynowy pancerz, oprysk ten znacząco ogranicza ich zdolność do poruszania się oraz do pobierania pokarmu, co dodatkowo podkreśla jego wszechstronne działanie przeciwko różnorodnym zagrożeniom dla roślin.

Jak przygotować i stosować oprysk z parafiny?

Przygotowanie oprysku z parafiny jest stosunkowo proste. Zalecane proporcje to 100 ml oleju parafinowego na 5-6 litrów wody. Mieszankę należy dokładnie wymieszać, aby olej połączył się z wodą, tworząc emulsję.

Tak przygotowany roztwór jest gotowy do użycia. Ważne jest, aby opryskiwać rośliny równomiernie, pokrywając również dolne części gałązek, gdzie szkodniki lubią się zagnieżdżać. Należy pamiętać o stosowaniu odzieży ochronnej i okularów, gdyż u niektórych osób parafina może wywoływać podrażnienia skóry.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Dlaczego warto wybrać naturalne metody?

Opryski z parafiny są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla środowiska. Ma wiele zalet. Oto one:

  • Skuteczność w zwalczaniu szkodników: Olej parafinowy efektywnie zwalcza szeroki zakres szkodników, tworząc barierę fizyczną, która ogranicza dostęp tlenu do organizmów szkodników.
  • Bezpieczeństwo dla środowiska: Jako substancja umiarkowanie biodegradowalna, olej parafinowy nie wprowadza do gleby szkodliwych substancji, stanowiąc bezpieczny wybór dla ekosystemu.
  • Ochrona przed chorobami grzybowymi: Opryski parafinowe pomagają również ograniczyć rozwój chorób grzybowych poprzez tworzenie ochronnej warstwy na roślinach, która utrudnia patogenom dostęp do tkanek roślinnych.
  • Uniwersalność zastosowania: Można go stosować na większości gatunków drzew owocowych, krzewów liściastych oraz iglaków, zapewniając wszechstronną ochronę.
  • Bezpieczeństwo dla pożytecznych owadów: W porównaniu z wieloma chemicznymi pestycydami, olej parafinowy jest bezpieczniejszy dla pożytecznych owadów, w tym pszczoły.
  • Niskie ryzyko fitotoksyczności: Stosowanie oleju parafinowego zgodnie z zaleceniami (w odpowiednich dawkach i terminach) minimalizuje ryzyko negatywnego wpływu na rośliny, w tym ryzyko fitotoksyczności.

Optymalny czas na opryski

Najlepszy czas na zastosowanie oprysku z oleju parafinowego przypada na wczesną wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji roślin, czyli okres od końca lutego do końca marca. Taki termin pozwala na skuteczną eliminację szkodników, zanim zdążą one wyrządzić szkody w rosnących już roślinach. Należy jednak traktować tę datę jako przybliżoną, ponieważ dokładny termin oprysków powinien być dostosowany do szybkości wzrostu roślin, panującej pogody oraz aktywności szkodników.

Najlepiej przeprowadzić zabieg, gdy mszyce oraz inne szkodniki zaczynają się budzić po zimie. Doskonałe warunki do oprysku to dzień bez wiatru, z temperaturą powyżej 5 stopni Celsjusza. Opryski należy przeprowadzać w suchy, bezwietrzny dzień, aby uniknąć zmycia preparatu przez deszcz i zapewnić jego najlepsze przyleganie do roślin. Zaleca się również wziąć pod uwagę prognozę pogody na najbliższe dni, aby uniknąć zmycia środka przez deszcz.

Opryski z oleju parafinowego to skuteczna i ekologiczna metoda ochrony drzew owocowych przed szkodnikami, takimi jak mszyce. Dzięki swojej prostocie przygotowania i stosowania, a także bezpieczeństwu dla środowiska, stanowią doskonałą alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin. Stosując olej parafinowy, możemy nie tylko chronić nasze uprawy, ale również dbać o zdrowie nasze i naszego środowiska.


Zdjęcie tytułowe: Photozi, Tomasz / AdobeStock

Autor
Pryskam tym drzewa owocowe przed sezonem. Mszyce nie mają szans, giną nawet ich jaja. To naturalny sposób sadowników
Pryskam tym drzewa owocowe przed sezonem. Mszyce nie mają szans, giną nawet ich jaja. To naturalny sposób sadowników
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

12-03-2024 08:44

Komentarz dodany przez Lula: Brakuje informacji, i tym że olej na rozwiniętych liściach może zostawić plamy i uszkodzić młode liście. Zatem termin trzeba dobrać także to stanu rozbudzenia rośliny.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl