Logo
Logo

Olejek neem do roślin | Co to jest i jak go stosować?

Pielęgnacja roślin nie jest łatwa, a różnego rodzaju choroby i szkodniki mogą szybko zniweczyć cały wysiłek. Na szczęście dobre sklepy ogrodnicze oferują coraz więcej różnych środków, które pomagają przeciwdziałać i zwalczać różne problemy, które mogą pojawiać się w uprawie roślin ogrodowych i doniczkowych. Jednym z nich jest popularny ostatnio olejek neem. Czym jest olejek neem? Jak wykorzystać olejek neem w ogrodzie?

Spis treści
Czym jest? Z jakiej rośliny? Jak wykorzystać do pielęgnacji roślin? Czy olejek jest bezpieczny dla roślin ludzi i zwierząt domowych? Jak przemywać liście olejkiem neem? Które gatunki można przemywać? Jak często stosować? W jakiej proporcji? Olejek neem vs szkodniki Olejek neem – wady i zalety

Czym jest? Z jakiej rośliny?

Olejek neem to olej roślinny tłoczony z nasion egzotycznej rośliny – miodli indyjskiej. Jest podatny na zmiany temperatur i przez to dość ciągliwy, a poniżej 23°C ma stałą formę. Barwa ciemnożółta aż do brązowe i dość mocny, charakterystyczny zapach.

Jak wszystkie oleje wymaga przechowywania w ciemnym miejscu, aby nie jełczał.

Miodla indyjska (łac. Azadirachta indica), którą często spotykamy po prostu pod nazwą "neem", to drzewo posiadające szerokie właściwości lecznicze. Wykorzystuje się wszystkie części rośliny.

Olejek z nasion neem na jednak wyjątkowe znaczenie. Jest używany nie tylko w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie (m.in. Ajurweda) ale też w ogrodnictwie, gdzie pomaga zwalczać wiele problemów roślin.

 

Jak wykorzystać neem do pielęgnacji roślin?

Olejek neem jest bardzo skutecznym i w pełni naturalnym środkiem owadobójczym i grzybobójczym, dlatego właśnie w ten sposób jest najczęściej wykorzystywany do pielęgnacji roślin. Chroni je przed szkodnikami i pomaga zwalczyć te, które już się pojawiły na roślinach.

Dodatkowo olejek neem może być wykorzystany do poprawienia wyglądu roślin domowych – działa na liście jak naturalny nabłyszczacz, dodać roślinie blasku, podkreślając barwę i nadając kolorom bardziej intensywny i soczysty odcień.

Czy olejek jest bezpieczny dla roślin ludzi i zwierząt domowych?

Miodla indyjska jest w pełni bezpieczna dla roślin i ludzi. Nie zaszkodzi również zwierzakom domowym ani pożytecznym owadom. Zawarte w niej substancje są naturalnym i w pełni bezpiecznym środkiem przeciwgrzybiczym i naturalnym pestycydem, a dzięki właściwościom leczniczym ekstrakty z różnych części roślin można znaleźć w wielu suplementach i kosmetykach, więc nie ma ryzyka, że olejek neem w jakikolwiek sposób zaszkodzi domownikom i osobom, które przebywają w ogrodzie.

Jak przemywać liście olejkiem neem?

Kurz gromadzący się na liściach roślin doniczkowych nie tylko brzydko wygląda, ale też negatywnie oddziałuje na rośliny, utrudniając im wymianę gazową. Można oczywiście przemywać liście wodą, ale często po takim zabiegu zostają białe plamy i osad. Zdecydowanie lepiej robić to olejkiem neem, który nabłyszczy liście, a jednocześnie będzie chronił roślinę przed szkodnikami i chorobami grzybowymi, zmniejszając ryzyko ich rozwoju.

Rośliny, które można przemywać – nabłyszczać olejkiem

Olejek neen sprawdzi się do nabłyszczania takich roślin jak: skrzydłokwiat, monstera, filodendron, sansewieria, czy zamiokulkas.

Należy pamiętać, że niektórym roślinom zabieg nabłyszczania liści może zaszkodzić – gatunki z liśćmi pokrytymi włoskami lub meszkiem nie powinny być czyszczone żadnymi ściereczkami ani olejkami.

Termin i częstotliwość stosowania

By przemyć rośliny olejkiem neem wystarczy spryskać liście jego roztworem i przetrzeć je ściereczką lub nie spryskiwać, a jedynie nasączyć nim ściereczkę do mycia liści.

Olejek neem jest bardzo korzystny dla roślin, ale trzeba go stosować z umiarem. Wystarczy spryskać olejkiem liście raz na 2-3 tygodnie.

Przygotowanie roztworu

Roztwór z olejku neem jest bardzo łatwy w przygotowaniu, ale oprócz wody (powinna być letnia) musi zawierać jakiś emulgator, który rozpuści olejek. Zazwyczaj dodaje się mydło lub płyn do mycia naczyń. Roztwór przygotowuje się z 1 l wody, 5 ml olejku i kilku kropli wody, a całość należy dokładnie wymieszać. W sklepach dostępne są już rozcieńczone olejki, ale w przeliczeniu są one droższe, więc lepiej kupować olej neen 100%.

Mała Szklarnia / Youtube


Jak działa olejek neem na szkodniki?

Olejek neem działa na mszyceprzędziorkitarcznikimączliki szklarniowe, wełnowce, wciorniastki. 

Działa on systemicznie. Polega to na tym, że związki zawarte w olejku neem są wchłaniane przez liści roślin i rozprowadzany wraz z sokami po całej roślinie. Szkodniki pobierają go wraz ze zjadaniem różnych części roślin. Po dostaniu się do organizmu owadów blokują ich zdolność do żerowania, chroniąc roślinę. Dzięki temu populacja szkodników stopniowo się zmniejsza aż w końcu całkowicie ginie.

Olejek działa też mechanicznie. Jeśli na liściach naszych roślin znajdują się jajeczka lub inne formy przetrwalnikowe szkodników, oblepia on je i blokuje dostęp powietrza – mówiąc prościej, szkodniki duszą się z braku tlenu.

Olejek neem – wady i zalety

Olejek neem to wiele zalet, ale ma też swoje wady. Wśród pozytywów można wymienić:

  • odstrasza szkodniki;
  • zwalcza szkodniki;
  • poprawia kondycję i wygląd roślin;
  • jest łatwy w stosowaniu;
  • w 100% naturalny i bezpieczny;
  • tania i ekologiczna metoda ochrony roślin.

Do minusów stosowania olejków neen można zaliczyć:

  • specyficzny zapach, który może niektórym przeszkadzać;
  • można stosować tylko na zdrowe rośliny;
  • w ogrodzie nie należy go stosować w temp. powyżej 24°C, gdyż można doprowadzić do poparzenia liści.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T.; zdjęcie tytułowe: aakriti / AdobeStock

Autor
Olejek neem do roślin | Co to jest i jak go stosować?
Olejek neem do roślin | Co to jest i jak go stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

23-02-2024 15:28

Komentarz dodany przez Aga: Czy autor czytał text zanim go opublikował? wątpię

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl