Logo
Logo

Tak usuniesz szkodniki w sadzie. Odpowiedni termin jest równie ważny jak preparat i technika oprysku

Zimujące szkodniki w sadzie mogą stanowić poważne zagrożenie dla przyszłych plonów. Ich skuteczne zwalczanie wymaga nie tylko zastosowania odpowiednich preparatów, ale także przestrzegania właściwego terminu i techniki oprysku. Wśród wielu metod, oprysk specjalnym olejem wyłania się jako najbardziej ekologiczna i wyjątkowo skuteczna strategia w walce z tymi nieproszonymi gośćmi naszych sadów i ogrodów.

Jak zapobiec szkodnikom w sadzie? Odpowiedni termin i oprysk to klucz!

Zimujące szkodniki, takie jak przędziorki, miseczniki, ochojniki czy mszyce, mogą przetrwać zimę w zakamarkach drzew i krzewów owocowych, by wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca rozpocząć swój destrukcyjny żer. Ich obecność często ujawnia się zbyt późno, kiedy to szkody są już znaczne. Dlatego kluczowe jest wczesnowiosenne działanie, mające na celu eliminację szkodników zanim rozpoczną one swoją aktywność.

infouprawa / YouTube


Olej jako ekologiczny wybór

Olej parafinowy, znany również jako olej mineralny, to substancja, która od lat znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale i w ogrodnictwie. Dzięki swoim właściwościom, preparaty na bazie oleju parafinowego mogą skutecznie zwalczać szkodniki, działając mechanicznie: przez pokrycie owadów tłustą warstwą, która uniemożliwia im oddychanie.

Jakie preparaty zawierają olej parafinowy? Które można stosować w ogrodzie?

Preparaty zawierające olej parafinowy są powszechnie stosowane w ogrodnictwie do zwalczania szkodników. Olej parafinowy, będący olejem mineralnym, znajduje zastosowanie jako składnik insektycydów, herbicydów oraz adiuwantów, czyli substancji zwiększających przyczepność innych preparatów do roślin. Oto kilka przykładów preparatów opartych na oleju parafinowym:

  1. Promanal 60EC – jest to emulsja olejowa, która stosowana jest do zwalczania szkodników zimujących na roślinach, takich jak przędziorki czy miseczniki. Preparat ten jest skuteczny, gdy stosuje się go w odpowiednim czasie, zazwyczaj wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji roślin. Preparat ten został wycofany! ▶ Dowiedz się więcej

  2. Treol 770EC – jest to kolejny przykład insektycydu na bazie oleju parafinowego, który stosuje się do zwalczania różnorodnych szkodników zimujących na roślinach. Jego skuteczność zależy od dokładnego pokrycia roślin, szczególnie w miejscach, gdzie szkodniki mogą zimować. ▶ Dowiedz się więcej

  3. Inne preparaty olejowe to: Akarol 770EC, Catane 800EC, Promanal 60RTU – działają tak jak dwa pierwsze, ale nie mają rejestracji do stosowania w ogrodach. Wykorzystywane są do oprysków przez profesjonalnych ogrodników w sadach. 

Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu dokładnie zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta, ponieważ nieprawidłowe użycie może nie przynieść oczekiwanych efektów lub nawet zaszkodzić roślinom. Ponadto, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ochrony środowiska podczas stosowania środków ochrony roślin.

Kiedy i jak stosować oprysk olejem w sadzie?

Optymalny czas na wykonanie oprysku to przełom zimy i wiosny (zwykle koniec lutego i początek marca), kiedy to temperatura powietrza stabilnie utrzymuje się powyżej zera, a szkodniki jeszcze nie rozpoczęły intensywnej aktywności. Ważne jest, aby dokładnie pokryć wszystkie części rośliny, szczególnie te, gdzie szkodniki mogą zimować. Należy jednak pamiętać, że zbyt późne zastosowanie oprysku, gdy rośliny zaczynają wypuszczać liście i pąki, może im zaszkodzić.

Jakie rośliny warto opryskać?

W profilaktyce warto skupić się na drzewach owocowych (jabłoń, śliwa, grusza, brzoskwinia, czereśnia, morela, wiśnia) oraz krzewach owocowych (agrest, aronia, borówka wysoka, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, winorośl), które są najczęściej atakowane przez szkodniki oraz krzewów i drzew ozdobnych (cis, modrzew, świerk).

Zwalczanie zimujących szkodników w sadzie to zadanie, które wymaga nie tylko odpowiednich preparatów, ale także wiedzy i doświadczenia. Oprysk olejem parafinowym stanowi ekologiczną i skuteczną metodę ochrony roślin, pod warunkiem, że zostanie wykonany we właściwym czasie i z należytą starannością. Pamiętajmy, że zdrowy sad to nie tylko obfite plony, ale także radość i satysfakcja z pracy w harmonii z naturą.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Maryana, gordzam / AdobeStock

Autor
Tak usuniesz szkodniki w sadzie. Odpowiedni termin jest równie ważny jak preparat i technika oprysku
Tak usuniesz szkodniki w sadzie. Odpowiedni termin jest równie ważny jak preparat i technika oprysku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl