Promanal – ekologiczny, środek olejowy / Wycofany!

Promanal ekologiczny, olejowy, wycofany co zamiast

Promanal to naturalny preparat oparty na bazie oleju parafinowego. Znajdował zastosowanie w uprawach ekologicznych i w przydomowych ogrodach. Chronił zieleń głównie przed przędziorkami, misecznikami, mszycami i ochojnikami. Jak i kiedy go stosować?

Posłuchaj
00:00
9
Z artykułu dowiesz się:
  • Co to Promanal i jak działa?
  • Na jakie szkodniki stosujemy preparaty olejowe?
  • Co zamiast Promanalu? Jak stosować zamiennik?

Jak działa Promanal?

Promanal 60 EC był ekologicznym i bardzo popularnym środkiem w postaci skondensowanej zawiesiny. Jego substancją aktywnie czynną był olej parafinowy. Na owady działał kontaktowo – na roślinach działanie było powierzchniowe.

W praktyce wyglądało to tak, że pokrywało się nim dokładnie pędy drzew i krzewów. Jeśli w szczelinach kory znajdowały się jaja lub larwy szkodników, również zostały opryskane zawiesiną. W rezultacie olej parafinowy utrudniał lub uniemożliwiał im oddychanie. Konsekwencją była śmierć na skutek uduszenia.

Promanal – gdzie i na jakie szkodniki go stosować

Promanal służył do przedwiosennego lub wczesnowiosennego zwalczania jaj i larw mszyc, przędziorka, misecznika i ochojnika. Był aplikowany profilaktycznie w celu ograniczenia populacji szkodników w sadzie, w szkółce roślin lub w ogrodzie. Nie nadawał się natomiast do zwalczania form dorosłych (imago) już w trakcie sezonu wegetacyjnego. Technicznie działał na formy dorosłe, ale ograniczeniem była możliwość stosowania na roślinach znajdujących się jedynie w stanie bezlistnym lub wytwarzających dopiero pąki.

Gdzie Promanal 60 EC znajdował zastosowanie?

  • W przydomowych i profesjonalnych sadach. Pozwalał w możliwie najbardziej naturalny sposób pozbyć się szkodników, które nie tylko wpływają na obniżenie plonu, ale także mogą przenosić groźne choroby (mszyce).
  • W szkółkach drzew i krzewów – zarówno owocowych jak i ozdobnych. Promanal służył m.in. do ochrony iglaków.
  • W przydomowym ogrodzie (do szerokiej grupy drzew i krzewów).

Co zamiast Promanalu? Jak stosować zamiennik?

Promanal miał formę skoncentrowanego roztworu, który przed użyciem rozcieńczało się z wodą. Zwykle stosowało się 2% stężenie, czyli 200 ml preparatu mieszano z 10 l wody. Oprysk wykonywało się z użyciem opryskiwacza, np. naramiennego lub plecakowego. Kluczowe było dokładne pokrycie preparatem kory i pędów. Promanal był oferowany m.in. przez Substral. Producenci wycofali go ze sprzedaży, a obecnie pozycje w sklepach internetowych informują o niedostępności (brak produktu/zawiadom mnie, gdy produkt będzie dostępny). Dlatego warto rozejrzeć się za zamiennikiem np.:

  • Faktycznie identyczne działanie (ta sama substancja aktywnie czynna) ma Treol 770 EC. Preparat stosuje się przy dodatnich temperaturach, w czasie bezdeszczowej i najlepiej – bezwietrznej pogody. Rośliny należy opryskiwać w fazie bezlistnej lub fazie pękania paków. Środek może powodować powstawanie drobnych, brązowych plam na liściach (fitotoksyczność). Nie jest to niebezpieczne dla drzew lub krzewów, lecz psuje estetykę i w jakimś, małym stopniu osłabia asymilację. Lepiej więc tego unikać. Treol stosuje się wyłącznie jednokrotnie w sezonie. Najczęściej stosowane dawki to 150-175 ml na 10 l wody. Środek nie ma okresu karencji. To istotne przy ochronie roślin jadalnych.

  • Innym, cennym zamiennikiem jest Emulpar 940 EC, który zawiera nie olej parafinowy tak jak Treol, a rydzowy (tłoczony z lnicznika siewnego). W przeciwieństwie do dwóch powyższych środków stosuje się go również u roślin, które już wykształciły liście. Ma szersze zastosowanie, jest wykorzystywany także w ochronie warzyw. Każdy preparat, nawet ekologiczny, zaleca się używać w okresie spadku aktywności zapylaczy, np. wieczorem. Nawet jeśli substancja aktywnie czynna nie jest toksyczna dla środowiska, nieumyślne pokrycie nią ciała owadów pożytecznych może doprowadzić do ich śmierci.

Promanal był skutecznym preparatem uzupełniającym, od którego rozpoczynało się coroczną walkę z powszechnymi szkodnikami. Niszczył szkodniki, zanim te zaczęły żerować i tym samym powodować szkody u zieleni. Na szczęście pomimo jego niedostępności można kupić zamienniki o tym samym mechanizmie działania. Mają takie samo lub nawet szersze zastosowanie.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: András Fekete/Pixabay ed.

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści