Logo
Logo

Ridomil – wycofany środek grzybobójczy i jego zamienniki

Ridomil Gold Pepipe był skutecznym preparatem grzybobójczym, najczęściej stosowanym w uprawach warzywniczych i sadowniczych. Jeszcze do niedawna można było z niego korzystać, dzisiaj stosuje się zamienniki. Dlaczego go wycofano? Przed jakimi chorobami grzybowymi najlepiej chronił?

Z artykułu dowiesz się:
 • Czym był i jak działał Ridomil Gold MZ Pepipe?
 • Jaki był skład preparatu?
 • Jak, gdzie i kiedy stosowano Ridomil?
 • Co stosować zamiast Ridomilu Gold MZ Pepipe?

Ridomil Gold MZ Pepipe
Jaki miał sposób działania?

Ridomil Gold MZ Pepipe był środkiem grzybobójczym o działaniu układowym i wgłębnym. Miał formę granulatu rozpuszczanego w wodzie. Niszczył patogeny odpowiadające za infekcje chorobami, a na roślinie tworzył barierę ochronną.

Substancja wchłaniała się w ciągu 30 minut od wykonania zabiegu ochronnego. W praktyce Ridomil był jednym z najskuteczniejszych preparatów dostępnych w sprzedaży. Niestety jego stosowanie wiązało się to z negatywnymi skutkami ubocznymi.

Dzika łąka w ogrodzie? Naturalnie. Wysiej te nasiona – stwórz kwiatowy raj dla siebie i zapylaczy
Przeczytaj także
Dzika łąka w ogrodzie? Naturalnie. Wysiej te nasiona – stwórz kwiatowy raj dla siebie i zapylaczy

Zawartość substancji aktywnie czynnych
Co zwalczało choroby grzybowe?

W skład fungicydu wchodziły metalaksyl-M (związek z grupy fenyloamidów) oraz mankozeb (związek z grupy ditiokarbaminianów).

 • Metaksyl-M wycofano z zapraw fungicydowych, ze względu szkodliwy wpływ jego pyłu, jaki może się uwalniać podczas wysiewu nasion. Tradycyjnych preparatów do wykonywania oprysków to nie objęło.
 • Z kolei mankozeb został całkowicie wycofany z obrotu. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności substancja ma szkodliwy wpływ na rozrodczość i funkcjonowanie układu hormonalnego ludzi, a także licznych przedstawicieli fauny. W związku z tym część ŚOR zniknęła z rynku, w tym Ridomil.

Oficjalnie preparat od dnia 31.10.2021 został wycofany z produkcji oraz sprzedaży. Wyszukując nazwę w wyszukiwarce wciąż można natknąć się na pozycję w wielu sklepach. Nie usunięto ich, gdyż pozostały dla większego ruchu na stronach i szansy na sprzedaż powiązanych zamienników, ewentualnie z niedbalstwa. Produkt jest natomiast trwale niedostępny.

Uniwersalny preparat grzybobójczy
Jak, gdzie i kiedy stosowano Ridomil?

Ridomil był stosowany zarówno w uprawach mało- jak i wielkopowierzchniowych. Największe znaczenie miał w uprawie roślin jadalnych: pomidorów, ziemniaków, kapustnych, winorośli, cebuli, sałaty oraz drzew i krzewów owocowych. Ponadto wykorzystywano go do ochrony roślin użytkowych (np. tytoniu) oraz ozdobnych takich jak iglaki czy rododendrony.

Główne spektrum zastosowania Ridomilu to ochrona i zwalczanie poniższych chorób:

 • Zaraza ziemniaka (na ziemniaku i pomidorze);
 • Mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy;
 • Bielik krzyżowych;
 • Biała rdza krzyżowych;
 • Alternarioza;
 • Fytoftoroza.

 

Okres karencji był mocno zróżnicowany. U winorośli wynosił 56 dni; u cebuli, kalafiora i sałaty 28 dni; u pomidora i ziemniaka 7 dni; a u ogórka tylko 3 dni. Tytoniu karencja nie dotyczyła.

Zamienniki Ridomilu
Jakie środki można stosować?

Stosowanie pestycydów, zwłaszcza w uprawach profesjonalnych, wymaga pewnej elastyczności i znajomości rynku. Po pierwsze – poszczególne substancje aktywnie czynne są wycofywane z obrotu w regularnych odstępach czasowych. Po drugie – preparaty i tak powinno się stosować naprzemiennie, aby ograniczyć ryzyko wytworzenia odporności (tak dzieje się nie tylko u szkodników, ale także u patogenów odpowiadających za choroby).

Jednorodne stosowanie, zwłaszcza środków zawierających jedną substancję na dłuższą metę może zaszkodzić.

Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
Przeczytaj także
Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno

Dlatego trzeba na bieżąco z tematem, a nie zdawać się na przyzwyczajenia. Zamienniki Ridomilu zazwyczaj zawierają jedną z niewycofanych substancji aktywnie czynnych, tj. Metaksyl-M i+ dodatkowy związek.

Jako zamiennika często używa się preparatu Scorpion 325 SC. Zawiera azoksystrobinę (związek z grupy strobiluryn) oraz difenokonazol (związek z grupy triazoli). Jest szeroko stosowany w uprawach warzyw mało- i wielkoobszarowych. Dotyczy to upraw w gruncie i pod osłonami. Oprócz tego Scorpion znajduje zastosowanie w sadzie oraz uprawach roślin ozdobnych. Sposób stosowania ŚOR jest niezmienny. Należy kierować się zasadami BHP oraz dobrą praktyką rolniczą (ogrodniczą).

Scorpion 325 sc ochrona przed grzybami, Sklep ZielonyOgrodek pl
Scorpion 325 SC – ochrona roślin ozdobnych i nie tylko
Środek grzybobójczy, koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o działaniu powierzchniowym i systemicznym.
Kup wygodnie online

Ridomil Gold Pepipe był jednym z najskuteczniejszych fungicydów – radził sobie nawet z groźnymi chorobami. Niestety coś za coś: efektywność zabiegów wiązała się z dużą toksycznością. Uznano, że szkody dla człowieka i środowiska są wyższe niż potencjalne korzyści ze stosowania.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: jhenning/Pixabay ed.

Autor
Ridomil – wycofany środek grzybobójczy i jego zamienniki
Ridomil – wycofany środek grzybobójczy i jego zamienniki
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy