Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
Okazje

Uprawa winorośli na wino

Wcale nie potrzebujemy śródziemnomorskiego klimatu, aby móc robić wino. Bob Flowerdew wyjaśnia, jakie warunki i metody sprawdzają się najlepiej, oraz poleca sprawdzone odmiany.

Uprawa winogron i produkcja własnego wina wcale nie są tak trudne, jak można by sobie wyobrażać. Winorośl jest łatwa w uprawie, bujnie owocuje i uprawia się ją towarowo w wielu rejonach Wielkiej Brytanii, choć najczęściej w jej południowej części.

Jeżeli dysponujemy ciepłym stanowiskiem (lub osłoną) i odpowiednią odmianą winorośli, roślina będzie bujnie owocować praktycznie wszędzie – ogrodnikom w czasach wiktoriańskich udawały się nawet trudniejsze w uprawie odmiany deserowe.

Produkcja wina jest prosta, bo winogrona fermentują same z siebie, a nam pozostaje jedynie stosować różne techniki poprawiające jakość trunku. Choć mało prawdopodobne, że uda ci się zrobić wino wybitne (zależy to od wielu czynników, w tym lokalnych warunków glebowych i klimatycznych), to bez trudu otrzymasz winogrona, z których zrobisz całkiem niezłe wino stołowe. Musisz jedynie zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej odmiany i technikę przetwarzania oraz zachować higienę. Przyczyną niepowodzeń jest najczęściej wybór niewłaściwej winorośli.

Uprawiałem już ponad 40 odmian (również najpowszechniej wykorzystywane odmiany odpowiednie do uprawy na skalę komercyjną w cieplejszym klimacie zastosowaniem środków chemicznych), polecić zaś mogę jedynie kilka. Zawsze może się zdarzyć kiepska pogo- da, ale jeśli wybierzemy odpowiednią odmianę, nie będzie to miało większego znaczenia.

Najlepiej sprawdza się prowadzenie uprawy winorośli dwutorowo: bez osłony (co zapewni dobry plon, cho- ciaż często jest on zbyt kwaśny) i pod osłoną (co zazwyczaj skutkuje wytwarzaniem słodszych owoców, które same w sobie nie są wystarczająco kwaśne). Osłoną może być płachta folii okrywająca winorośl, ale lepsza jest szklarnia...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Listopad-Grudzień 2016

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Ważne tematy
Lista zakupów
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska wrzesień 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT