Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Strefa magazynu
listopad - grudzień 2016

Jaki jest ten ogrodniczy rok? Jeśli miałabym się pokusić o podsumowania (wszak ten numer jest ostatni w 2016), zaryzykuję tezę, że należy on do roślin jadalnych.

Hipsterzy przenoszą się z kawiarni do rodzinnych ogródków działkowych, bądź poszukują dziko rosnących smakołyków, nowe pokolenia odkrywają zapomniane warzywa (np. Paweł Łukasik i Grzegorz Targosz w książce kucharskiej „Retrowarzywa” sięgnęli po m.in. skorzonerę, pasternak i brukiew), a producenci wypuszczają odmiany roślin owocowych do uprawy w pojemnikach na małej powierzchni, np. na balkonach (cieszy zakwalifikowanie kompaktowych odmian jeżyny bezkolcowej ‘Black Cascade’ i maliny RUBY BEAUTY ‘Nr7’ do Konkursu Roślin Nowości wystawy Zieleń to Życie).

Trend ten jest, co prawda obecny od paru lat, ale w tym roku wszedł do „ogrodniczego mainstreamu”, choćby wystąpieniem na wspomnianej wystawie współtwórczyni duetu Mead Ladies, która żywo interesuje się m.in. dzikimi roślinami jadalnymi.

Czyli jest co uprawiać i skąd czerpać wiedzę – mam nadzieję, że i „Gardeners’ World” jest w tym pomocny – tylko ogrodnicy zazwyczaj nie mają dość miejsca, by cieszyć się dobrodziejstwem mnóstwa warzyw i owoców. Którą więc roślinę wybrać? Tę o najzdrowszych owocach!

W temacie roślin jadalnych nie możemy zapomnieć o uprawie winorośli na wino, tym bardziej że w Polsce rośnie liczba osób przygotowujących samodzielnie ten trunek. A jeśli ktoś woli bezprocentowe sposoby na (oby nie) nadchodzącą chandrę, zapraszamy w fascynującą podróż z Montym Donem po najwspanialszych ogrodach świata .

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Lubimy późną jesień: Za ziemniaki z ogniska i przyszłe tulipany
Późna jesień dostarcza nam wiele radości, ale też sporo pracy. Gwiazdą numeru jest Enkiant wygiętoszypułkowy f. czerwona (Enkianthus cernuus rubens).
Czytaj dalej
Poszerz swoje horyzonty
Wycieczki do bliskich i dalekich ogrodów dostarczają inspiracji i napełniają entuzjazmem – skorzystasz na nich ty i twój ogród. Usiądź więc wygodnie i wybierz się z Montym w fascynującą podróż.
Czytaj dalej
Chodzi lis koło drogi
Inteligentna i interesująca przechera czy szkodnik o paskudnych przyzwyczajeniach? Zdania o tym zaglądającym do ogrodów ssaku mogą być podzielone, ale tym bardziej warto dowiedzieć się więcej o jego intrygującej naturze.
Czytaj dalej
10 drzew przyjaznych faunie
Zamierzasz posadzić drzewo? Listopad jest nadal dobrym na to czasem. Brett Westwood wybiera najbardziej dekoracyjne z nich, a przy tym przyjazne dziko żyjącym zwierzątkom.
Czytaj dalej
Karmniki dla ptaków: Czas na przekąskę
Jako że ptaki potrzebują zimą każdej dodatkowej kalorii, Matthew Wilson pokazuje, jak zrobić niebanalne i ładne karmniki.
Czytaj dalej
Por prosto z ogródka
Wysokie, przystojne pory są łatwymi w uprawie kawalerami, stojąc mężnie do najsroższej zimy, aż będziesz gotowy, by się nimi cieszyć.
Czytaj dalej
Uprawa winorośli na wino
Wcale nie potrzebujemy śródziemnomorskiego klimatu, aby móc robić wino. Bob Flowerdew wyjaśnia, jakie warunki i metody sprawdzają się najlepiej, oraz poleca sprawdzone odmiany.
Czytaj dalej
Nowe warzywa: Spróbuj czegoś innego
Nasi eksperci polecają odmiany warzyw, które uprawiali i pokochali w tym roku, byś mógł ich spróbować i mieć dobre zbiory.
Czytaj dalej
Święta z pomysłem: Kwiaty na wyjątkowe dni
Zaplanuj tak uprawę kwiatów doniczkowych, aby w te święta uzyskać piękne kolory i intensywne zapachy. Helen Riches pokazuje, jak to zrobić.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Nandina domowa 'Richmond'
Dzięki wyrazistemu pokrojowi i całorocznej barwie „niebiański bambus” doskonale sprawdzi się w donicy na tarasie – zachęca Graham Rice.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Jeżyna białopędowa 'Goldenvale'
Ten przyciągający uwagę gatunek rośnie bardzo bujnie, jednak proponowana nowa odmiana jest kompaktowa – i ma limonkowożółte liście, zachęca Graham Rice.
Czytaj dalej
1 roślina, 3 pomysły: Bukszpan wieczniezielony
Formowany bukszpan to idealna roślina do pojemników. Kevin Smith tworzy z nią trzy atrakcyjne kompozycje.
Czytaj dalej
Notes Joego: Japońska rabata
Joe Swift wyrusza w orientalną podróż w Cheshire i pokazuje, jak odtworzyć dalekowschodnią równowagę we własnym ogrodzie.
Czytaj dalej
Poradnik Carol: Pora na renowację ogrodu
Pomógłszy wielu osobom w odświeżeniu ich działek, Carol stawia pięć kluczowych pytań, które powinien sobie zadać każdy ogrodnik.
Czytaj dalej
Jesienne dekoracje: Na małą powierzchnię
Późną jesienią ożyw patio i wejście do domu doniczkami kipiącymi wesołymi kolorami. Louise Curley tworzy piękne i proste dekoracje, zajmujące niewiele miejsca.
Czytaj dalej
Przygotowania do zimy
Wielkie jesienne porządki czy wagary od sprzątania aż do wiosny? Monty waży plusy i minusy, by pomóc ci podjąć decyzję.
Czytaj dalej
Kokedama: Wiszący ogródek Joego
Zainspiruj się pomysłem Joego na kokedamę – wiszący ogród w japońskim stylu. Łatwo ją zrobić i będzie doskonałym świątecznym prezentem.
Czytaj dalej
Zrób to sam: Ozdoby świąteczne
Cinead McTernan pokazuje, jak udekorować dom za pomocą kilku rzeczy wprost z własnego ogrodu.
Czytaj dalej
Twoja strona ogrodu
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska grudzień 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!