Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
37
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Flower Power Blooming VW Beetle, czyli ogród na garbusie!

Zielony afterlife dla Garbusa to pomysł pionierski. Bo choć powstało już wiele podobnych realizacji, to większość z nich w zupełnie innych warunkach klimatycznych lub na potrzeby tymczasowych wystaw i targów ogrodniczych. Ten stanął w centrum Krakowa, przy zatłoczonej ulicy. Będzie musiał więc znieść zanieczyszczenie środowiska, upalne letnie popołudnia i mroźne zimowe noce. Klaudyna i Tomek przeobrazili stary model volkswagena w zieloną rzeźbę – miniogród wertykalny – oraz schronienie dla bezdomnych zwierząt.

Artykuł pochodzi z magazynu Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2016.

 

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2016

Ten garbus nie jest jakimś przypadkowym samochodem. Gdy miałam 6 lat,mój tata kupił nasz pierwszy samochód – czerwonego garbusa, rocznik 63’, z czarnymi zderzakami. To była moja miłość od pierwszego wejrzenia. To nic, że stanął gdzieś na bezdrożach między Krakowem a Rabką, w zapadającej szybko zimowej nocy, i że niosłam swoją lalkę, aż ktoś podrzucił nas stopem... To nic, że kiedyś zerwała się linka hamulcowa i tata pięknie przejechał przez środek ronda, zatrzymując się w kwietniku... To był nasz Garbus, a jego kwieciste fotele do tej pory są dla mnie najpiękniejsze!

Potem rodzice sprzedali Garbusa. Stał przez wiele lat, bo choroba właściciela pokrzyżowała plany, aż z auta zrobiła się skorupa nie do użycia. Ale spoglądając smętnie na nasz pierwszy samochód, od dawna pragnęłam dać mu drugie życie. Tak zrodził się projekt Flower Power Blooming VW Beetle – przeobrażenie auta w wertykalny ogród obsadzonym starannie wyselekcjonowanymi gatunkami roślin.

Konstrukcja

Volkswagen Beetle to swego rodzaju evergreen motoryzacji. Jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych modeli samochodów, który ma chyba największą rzeszę miłośników. Jego sylwetka i proporcje to prawdziwe sectio aurea dla miejskich modeli samochodów osobowych. Dlatego też w naszym projekcie za sprawę honoru postawiliśmy zachowanie jak największej liczby szczegółów oraz zachowanie oryginalnego kształtu i formy. Zasadniczym zadaniem konstrukcyjnym okazało się stworzenie odpowiedniego stelaża, dzięki któremu przytwierdziliśmy do maski samochodu roślinność wraz z potrzebnym dla niej podłożem, tak aby zachować prawdziwą sylwetkę naszego Garbusa.

Podstawowymi elementami są elastyczna, metalowa siatka przytwierdzona do maski samochodu za pomocą śrub i metalowego drutu oraz maty z włókna kokosowego utrzymujące podłoże. Tak powstała konstrukcja pokryła szczelnie całość karoserii samochodu z pominięciem drobnych elementów takich jak lusterka, lampy, wycieraczki. Głębokość stelaża utrzymującego rośliny to maksymalnie 10 cm w zależności od konkretnej części karoserii samochodu. Potrzebne dla egzystencji roślin podłoże umieściliśmy między dwiema warstwami maty kokosowej, co umożliwiło obsadzenie pionowych powierzchni.

Podłoże składa się z mieszanki substratów o włóknistej i przepuszczalnej strukturze nieobciążającej nadmiernie samochodu. W miejscach, gdzie niegdyś znajdowały się przednie światła, zamontowaliśmy panele solarne. Uzyskana dzięki nim elektryczność zasila ozdobne oświetlenie ledowe.

konstrukcja ogrodu na garbusie
konstrukcja ogrodu na garbusie
Do konstrukcji zielonego Garbusa użyliśmy: 10 m² maty kokosowej, 8 m² metalowej siatki, 600 litrów ziemi ogrodowej i ponad 500 sadzonek.
konstrukcja ogrodu na garbusie
konstrukcja ogrodu na garbusie

Lista roślin

Szata roślinna naszej żywej rzeźby składa się ze starannie wyselekcjonowanych odmian kilku z bardziej odpornych dla naszego klimatu gatunków roślin ozdobnych. Większość z nich to rośliny zimozielone, które będą stanowiły element dekoracyjny również poza sezonem wegetacyjnym. Użyte w projekcie sukulenty, trawy i byliny wyróżnia bardzo duża odporność na niekorzystne warunki klimatyczne, takie jak susza, ekstrema temperatury oraz zanieczyszczenia typowe dla centrów dużych miast.

Rojniki (Sempervivum)
Kilka najciekawszych i najodporniejszych odmian. To bardzo trwałe rośliny i łatwe w uprawie. Choć rosną wolno, nadrabiają żywotnością i są ozdobne również w porze zimowej. Do przeżycia potrzebują wręcz symbolicznej ilości wody, a jako podłoże wystarczy im zaledwie szczelina między kamieniami. Zakwitają okazałymi kwiatostanami od wiosny do późnego lata.

Kostrzewa owcza (Festuca ovina)
Jedna z odporniejszych kostrzew, która występuje naturalnie w Polsce. W trakcie większych mrozów lub długotrwałej suszy przebarwia się, tracąc zielony kolor. Zachowuje jednak ciekawą formę nastroszonej czupryny.

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium) ‘Voodoo’
Wyjątkowo odporna i żywotna odmiana. Sukulent ten tworzy kobierce w intensywnych kolorach czerwieni i burgundu z dodatkiem świeżej zieleni. Świetnie się adaptuje do nowych warunków i pozostaje w pełnym ulistnieniu okrągły rok. Kwitnie różowymi baldachami od czerwca do września.

Macierzanka piaskowa biała (Thymus serpullum) ‘Albus’
Niska, gęstodarniowa krzewinka o drobnych listkach. Tworzy bardzo dekoracyjny zielony dywan. Uwielbiana przez pszczoły. Jest stosowana jako roślina lecznicza i jako przyprawa. Świetnie sobie radzi na glebach słabych i mało żyznych. W porze kwitnienia obsypuje się drobnym, białym kwieciem. Kwitnie intensywnie od maja do końca czerwca. Kwiatostany pojawiają się aż do sierpnia, jednak już w mniejszej ilości. Zimozielona.

Gipsówka rozesłana różowa (Gypsophilla repens) ‘Rosea’
Niska roślina okrywowa o bardzo uroczych i subtelnych kwiatach. Znajduje bardzo wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Częściowo zimozielona. Miododajna. Kwitnie w kolorze jasnoróżowym od czerwca do sierpnia.

Przy obsadzaniu zielonego Garbusa użyliśmy jeszcze dodatkowo kilku rozsad poziomek i rumianu karpackiego. Obydwa gatunki świetnie sobie radzą w trudniejszych warunkach glebowych (skalniaki i alpinaria).

kwitnący rozchodnik Voodoo
kwitnący rozchodnik 'Voodoo'
kwiatostan rojnika
kwiatostan rojnika
Rojniki (Sempervivum x hybridum) ‘Othello’ i ‘Rubin’
Rojniki (Sempervivum x hybridum) ‘Othello’ i ‘Rubin’
Część oświetlenia ledowego
Część oświetlenia ledowego

Dla zwierząt

Wnętrze Garbusa przystosowaliśmy na potrzeby bezdomnych kotów. Zamontowaliśmy styropianowe schronienia, zwierzęta mogą dostać się do środka przez zrobione w podwoziu otwory, a zaizolowana roślinnością maska samochodu oraz pełny komplet szyb zabezpieczonych przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym stworzyły bezpieczne i przytulne schronienie zarówno zimą, jak i latem.

Obecnie nasz Garbus służy kotom przydomowym lub dzikim przysposobionym, nie ma potrzeby dokarmiania ich, ale zachęcamy do wsparcia fundacji Czarna Owca Pana Kota, dla której można przesyłać karmę.

Klaudyna Góralska i Tomek Gard
www.facebook.com/FlowerPowerBeetle/

Kim jesteśmy?

Klaudyna Góralska – VW freak, miłośniczka Garbusów i Ogórków, dumna właścicielka VW Westfalii, którą przejechała całą Europę w 2012 (o czym poczytać możecie na www.buskers.blog.pl). Członkini stada kotów i psów. Z zawodu charakteryzator, filmoznawca, hobbystycznie podróżniczka prowadząca slajdowiska podróżnicze, zakochana w Islandii i Skandynawii. Reżyserka i założycielka Grupy Musicalowej Mandragora.
grupamandragora@gmail.com; 0048 607 146 439.

Tomek Gard – z zamiłowania i zawodu projektant ogrodów specjalizujący się w trawach i bylinach. Nauki pobierał w Londynie, obecnie powrócił do Krakowa, by rozwijać swoją pasję i tworzyć nietuzinkowe projekty roślinne. Przyjaciel zwierząt i przyrody. Zadba, by gatunki roślin były odpowiednio dobrane do warunków pogodowych, terenowych i oczywiście wizualnego „wyrafinowanego poczucia estetyki”.
tom.gard@live.co.uk; 0048 791 883 803.

Tekst: Maria i Krystyna Kolowca, www.roslinydoogrodu.pl, zdjęcia: Beata Madej

Gardeners World okładka 6 2016

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2016

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu

Komentarze

Gość Michał

20-04-2020 12:45

Super :) Gdzie można zobaczyć więcej zdjęć? Co zrobiliście, żeby karoseria zbyt szybko nie przerdzewiała i się nie rozsypała?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu