Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
47
Okazje

Flower Power Blooming VW Beetle, czyli ogród na garbusie!

Zielony afterlife dla Garbusa to pomysł pionierski. Bo choć powstało już wiele podobnych realizacji, to większość z nich w zupełnie innych warunkach klimatycznych lub na potrzeby tymczasowych wystaw i targów ogrodniczych. Ten stanął w centrum Krakowa, przy zatłoczonej ulicy. Będzie musiał więc znieść zanieczyszczenie środowiska, upalne letnie popołudnia i mroźne zimowe noce. Klaudyna i Tomek przeobrazili stary model volkswagena w zieloną rzeźbę – miniogród wertykalny – oraz schronienie dla bezdomnych zwierząt.

Artykuł pochodzi z magazynu Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2016.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2016

Ten garbus nie jest jakimś przypadkowym samochodem. Gdy miałam 6 lat,mój tata kupił nasz pierwszy samochód – czerwonego garbusa, rocznik 63’, z czarnymi zderzakami. To była moja miłość od pierwszego wejrzenia. To nic, że stanął gdzieś na bezdrożach między Krakowem a Rabką, w zapadającej szybko zimowej nocy, i że niosłam swoją lalkę, aż ktoś podrzucił nas stopem... To nic, że kiedyś zerwała się linka hamulcowa i tata pięknie przejechał przez środek ronda, zatrzymując się w kwietniku... To był nasz Garbus, a jego kwieciste fotele do tej pory są dla mnie najpiękniejsze!

Potem rodzice sprzedali Garbusa. Stał przez wiele lat, bo choroba właściciela pokrzyżowała plany, aż z auta zrobiła się skorupa nie do użycia. Ale spoglądając smętnie na nasz pierwszy samochód, od dawna pragnęłam dać mu drugie życie. Tak zrodził się projekt Flower Power Blooming VW Beetle – przeobrażenie auta w wertykalny ogród obsadzonym starannie wyselekcjonowanymi gatunkami roślin.

Konstrukcja

Volkswagen Beetle to swego rodzaju evergreen motoryzacji. Jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych modeli samochodów, który ma chyba największą rzeszę miłośników. Jego sylwetka i proporcje to prawdziwe sectio aurea dla miejskich modeli samochodów osobowych. Dlatego też w naszym projekcie za sprawę honoru postawiliśmy zachowanie jak największej liczby szczegółów oraz zachowanie oryginalnego kształtu i formy. Zasadniczym zadaniem konstrukcyjnym okazało się stworzenie odpowiedniego stelaża, dzięki któremu przytwierdziliśmy do maski samochodu roślinność wraz z potrzebnym dla niej podłożem, tak aby zachować prawdziwą sylwetkę naszego Garbusa.

Podstawowymi elementami są elastyczna, metalowa siatka przytwierdzona do maski samochodu za pomocą śrub i metalowego drutu oraz maty z włókna kokosowego utrzymujące podłoże. Tak powstała konstrukcja pokryła szczelnie całość karoserii samochodu z pominięciem drobnych elementów takich jak lusterka, lampy, wycieraczki. Głębokość stelaża utrzymującego rośliny to maksymalnie 10 cm w zależności od konkretnej części karoserii samochodu. Potrzebne dla egzystencji roślin podłoże umieściliśmy między dwiema warstwami maty kokosowej, co umożliwiło obsadzenie pionowych powierzchni.

Podłoże składa się z mieszanki substratów o włóknistej i przepuszczalnej strukturze nieobciążającej nadmiernie samochodu. W miejscach, gdzie niegdyś znajdowały się przednie światła, zamontowaliśmy panele solarne. Uzyskana dzięki nim elektryczność zasila ozdobne oświetlenie ledowe.

konstrukcja ogrodu na garbusie
konstrukcja ogrodu na garbusie
Do konstrukcji zielonego Garbusa użyliśmy: 10 m² maty kokosowej, 8 m² metalowej siatki, 600 litrów ziemi ogrodowej i ponad 500 sadzonek.
konstrukcja ogrodu na garbusie
konstrukcja ogrodu na garbusie

Lista roślin

Szata roślinna naszej żywej rzeźby składa się ze starannie wyselekcjonowanych odmian kilku z bardziej odpornych dla naszego klimatu gatunków roślin ozdobnych. Większość z nich to rośliny zimozielone, które będą stanowiły element dekoracyjny również poza sezonem wegetacyjnym. Użyte w projekcie sukulenty, trawy i byliny wyróżnia bardzo duża odporność na niekorzystne warunki klimatyczne, takie jak susza, ekstrema temperatury oraz zanieczyszczenia typowe dla centrów dużych miast.

Rojniki (Sempervivum)
Kilka najciekawszych i najodporniejszych odmian. To bardzo trwałe rośliny i łatwe w uprawie. Choć rosną wolno, nadrabiają żywotnością i są ozdobne również w porze zimowej. Do przeżycia potrzebują wręcz symbolicznej ilości wody, a jako podłoże wystarczy im zaledwie szczelina między kamieniami. Zakwitają okazałymi kwiatostanami od wiosny do późnego lata.

Kostrzewa owcza (Festuca ovina)
Jedna z odporniejszych kostrzew, która występuje naturalnie w Polsce. W trakcie większych mrozów lub długotrwałej suszy przebarwia się, tracąc zielony kolor. Zachowuje jednak ciekawą formę nastroszonej czupryny.

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium) ‘Voodoo’
Wyjątkowo odporna i żywotna odmiana. Sukulent ten tworzy kobierce w intensywnych kolorach czerwieni i burgundu z dodatkiem świeżej zieleni. Świetnie się adaptuje do nowych warunków i pozostaje w pełnym ulistnieniu okrągły rok. Kwitnie różowymi baldachami od czerwca do września.

Macierzanka piaskowa biała (Thymus serpullum) ‘Albus’
Niska, gęstodarniowa krzewinka o drobnych listkach. Tworzy bardzo dekoracyjny zielony dywan. Uwielbiana przez pszczoły. Jest stosowana jako roślina lecznicza i jako przyprawa. Świetnie sobie radzi na glebach słabych i mało żyznych. W porze kwitnienia obsypuje się drobnym, białym kwieciem. Kwitnie intensywnie od maja do końca czerwca. Kwiatostany pojawiają się aż do sierpnia, jednak już w mniejszej ilości. Zimozielona.

Gipsówka rozesłana różowa (Gypsophilla repens) ‘Rosea’
Niska roślina okrywowa o bardzo uroczych i subtelnych kwiatach. Znajduje bardzo wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Częściowo zimozielona. Miododajna. Kwitnie w kolorze jasnoróżowym od czerwca do sierpnia.

Przy obsadzaniu zielonego Garbusa użyliśmy jeszcze dodatkowo kilku rozsad poziomek i rumianu karpackiego. Obydwa gatunki świetnie sobie radzą w trudniejszych warunkach glebowych (skalniaki i alpinaria).

kwitnący rozchodnik Voodoo
kwitnący rozchodnik 'Voodoo'
kwiatostan rojnika
kwiatostan rojnika
Rojniki (Sempervivum x hybridum) ‘Othello’ i ‘Rubin’
Rojniki (Sempervivum x hybridum) ‘Othello’ i ‘Rubin’
Część oświetlenia ledowego
Część oświetlenia ledowego

Dla zwierząt

Wnętrze Garbusa przystosowaliśmy na potrzeby bezdomnych kotów. Zamontowaliśmy styropianowe schronienia, zwierzęta mogą dostać się do środka przez zrobione w podwoziu otwory, a zaizolowana roślinnością maska samochodu oraz pełny komplet szyb zabezpieczonych przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym stworzyły bezpieczne i przytulne schronienie zarówno zimą, jak i latem.

Obecnie nasz Garbus służy kotom przydomowym lub dzikim przysposobionym, nie ma potrzeby dokarmiania ich, ale zachęcamy do wsparcia fundacji Czarna Owca Pana Kota, dla której można przesyłać karmę.

Klaudyna Góralska i Tomek Gard
www.facebook.com/FlowerPowerBeetle/

Kim jesteśmy?

Klaudyna Góralska – VW freak, miłośniczka Garbusów i Ogórków, dumna właścicielka VW Westfalii, którą przejechała całą Europę w 2012 (o czym poczytać możecie na www.buskers.blog.pl). Członkini stada kotów i psów. Z zawodu charakteryzator, filmoznawca, hobbystycznie podróżniczka prowadząca slajdowiska podróżnicze, zakochana w Islandii i Skandynawii. Reżyserka i założycielka Grupy Musicalowej Mandragora.
grupamandragora@gmail.com; 0048 607 146 439.

Tomek Gard – z zamiłowania i zawodu projektant ogrodów specjalizujący się w trawach i bylinach. Nauki pobierał w Londynie, obecnie powrócił do Krakowa, by rozwijać swoją pasję i tworzyć nietuzinkowe projekty roślinne. Przyjaciel zwierząt i przyrody. Zadba, by gatunki roślin były odpowiednio dobrane do warunków pogodowych, terenowych i oczywiście wizualnego „wyrafinowanego poczucia estetyki”.
tom.gard@live.co.uk; 0048 791 883 803.

Tekst: Maria i Krystyna Kolowca, www.roslinydoogrodu.pl, zdjęcia: Beata Madej

Gardeners World okładka 6 2016

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2016

Autor
Flower Power Blooming VW Beetle, czyli ogród na garbusie!
Flower Power Blooming VW Beetle, czyli ogród na garbusie!
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Ważne tematy