Notes Joego: Japońska rabata

Joe Swift wyrusza w orientalną podróż w Cheshire i pokazuje, jak odtworzyć dalekowschodnią równowagę we własnym ogrodzie.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Listopad-Grudzień 2016
Przejrzyj i kup

Tatton Park w Cheshire jest znany jako siedziba Flower Show, wystawy organizowanej przez RHS w lipcu, aczkolwiek jest również często odwiedzany w ciągu roku – w jego skład wchodzą: 400-hektarowy park dla jeleni, neoklasyczny dwór, nastrojowy budynek w stylu Tudorów, gospodarstwo rolne i piękne ogrody.

Moim ulubionym jest Ogród Japoński – podobno powstał z inspiracji wystawą Japan-British Exhibition (odbyła się w 1910 roku w Londynie), którą odwiedził ówczesny właściciel posiadłości, Alan de Tatton Egerton. Wystawa ta miała ogromny wpływ na brytyjską modę i design, a ogród Tattona jest uważany za jeden z najwspanialszych przykładów japońskich ogrodów w Europie.

Nieformalny styl „ogrodu herbacianego” nie przestrzega ścisłych zasad prawdziwego ogrodu japońskiego, np. brak tu suchego lub spacerowego ogrodu. Jest to raczej zachodnia interpretacja, która łączy kilka stylów. Jednak ogólny wygląd ogrodu, poczucie bycia w dalekiej podróży oraz dbałość o szczegóły tworzą niesamowity i niezaprzeczalnie japoński klimat.

Staranny dobór roślin ogranicza się do azalii, paproci, różaneczników, klonów i przyciętych bukszpanów. Rozmieszczenie i odstępy między roślinami, skałami, ścieżkami i mostkami tworzą pięknie zrównoważone kompozycje, pozwalające cieszyć się oczom ich cudami...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Listopad-Grudzień 2016

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy