Topsin – popularny, skuteczny i wycofany ze sprzedaży

Topsin grzybobojczy srodek wycofany ze sprzedazy niedostepny

Topsin był jednym z najpopularniejszych pestycydów stosowanych w profesjonalnych uprawach. Jego zaletą była uniwersalność – zwalczał wiele chorób grzybowych. Znajdował zastosowanie w ochronie roślin jadalnych (np. w warzywniaku i sadzie) i ozdobnych. Od końca 2021 roku nie można go stosować. Substancja aktywna, którą zawierał, została wycofana z obrotu w krajach Unii Europejskiej. Zobacz, dlaczego skreślony i co stosować jako zamiennik.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
37
Z artykułu dowiesz się:
  • Jak działał Topsin?
  • Dlaczego został wycofany?
  • Co można stosować zamiast Topsinu?
  • Zamienniki dla tiofanatu metylu?

Topsin na choroby grzybowe
Co zawierał i jak działał Topsin?

Główną substancja aktywnie czynną zawartą w preparacie Topsin był tiofanat metylu (związek z grupy benzimidiazoli). To środek grzybobójczy w postaci koncentratu. Służył do sporządzania zawiesiny (po wymieszaniu z wodą). Był stosowany zapobiegawczo i doraźnie na wiele chorób grzybowych. Działał w roślinach systemicznie i hamował syntezę steroli.

Do spektrum zastosowania zaliczała się m.in. walka ze zgnilizną twardzikową, szarą pleśnią, brunatną zgnilizną drzew pestkowych, rdzą wejmutkowo-porzeczkową, czernią krzyżowych, fuzariozą naczyniową, mączniakiem prawdziwym i mączniakiem rzekomym.

Cenioną właściwością była skuteczność działania w szerokim zakresie temperatur. Można go było stosować już przy 5 stopniach Celsjusza!

Skuteczność a środowisko i zdrowie
Dlaczego Topsin został wycofany?

Nie ma wątpliwości, że Topsin poza skutecznym działaniem wyróżniał się wysoką toksycznością dla środowiska naturalnego. To jednak cecha wielu innych preparatów – od fungicydów po herbicydy. Przykładem jest chociażby „sławny” glifosat. Oprócz tiofanatu metylu w poprzednim roku wycofano wiele innych substancji aktywnie czynnych.

Jako dodatkowe przyczyny usunięcia Topsinu z obiegu podaje się także szkodliwość dla człowieka (nie można temu zaprzeczyć) oraz możliwość uodpornienia się patogenów (w końcu był stosowany od dawna).

Zgodnie z postanowieniami państw UE środki zawierające zawierające tiofanat metylu sprzedawano i dystrybuowano wyłącznie do dnia 31 sierpnia 2021. Natomiast można było je wykorzystywać, przechowywać i utylizować do dnia 19 października 2021 r. Rolnicy narzekali na zbyt szybkie tempo wprowadzania zmian przez unijnych polityków.

Zamienniki dla Topsinu
Co zamiast Topsinu?

Topsin był uniwersalnym środkiem, który łamał regułę, że „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego”. Faktycznie zwalczał wiele chorób i był traktowany jako „obowiązkowa” pozycja w programie ochrony wielu roślin. Obecnie brakuje typowego zamiennika, czyli środka o tak szerokim spektrum działania. Z ekonomicznego czy nawet praktycznego (większa wygoda) punktu widzenia to strata.

Zaletą jest konieczność zastosowania środków zawierających substancje aktywne należące do różnych grup. Dzięki temu zachodzi mniejsze ryzyko uodparniania się patogenów, szkodników czy chwastów. W końcu dobra praktyka rolnicza (ogrodnicza) zaleca naprzemienne stosowanie różnych pestycydów.

Zmiany środków ochrony roślin
Zamienniki dla tiofanatu metylu?

Switch 62,5 WG 4 g środek zwalczający choroby grzybowe
Switch 62,5 WG 4 g środek zwalczający choroby grzybowe
Switch 62.5 WG to preparat zawiera cyprodynil (związek z grupy anilinopirymidyn) oraz fludioksonil (związek z grupy fenylopiroli). Jest stosowany głównie w uprawach sadowniczych i warzywnych. Sprawdza się w zapobieganiu chorobom przechowalniczym. Ma formę granulatu. Jego zaletą jest krótki okres karencji.
Kup wygodnie online
Scorpion 325 SC, zwalcza białą plamistość truskawek
Scorpion 325 SC, zwalcza białą plamistość truskawek
Scorpion 325 SC – ma dość szerokie zastosowanie, zwalcza także fytoftorozę (której Topsin nie zwalczał). Zawiera azoksystrobina i difenokonazol. To stężona zawiesina do rozcieńczania wodą.
Kup wygodnie online

Zmiana środków ochrony roślin w rolnictwie czy ogrodnictwie nie jest niczym nowym. Faktycznie każdego roku pewne preparaty są wycofywane. W przypadku Topsinu było to jednak ekonomicznie mocniej odczuwalne niż zazwyczaj.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: aitoff/Pixabay ed.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki – 500 ml Target
Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki – 500 ml Target
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści