Logo
Logo

Nie zapomnij o tym zimą, a Twoje owocówki odwdzięczą się latem. Ten zimowy zabieg gwarantuje pełne kosze owoców

Zima to czas, kiedy nasze ogrody odpoczywają pod białym puchem, a my cieszymy się zimowym spokojem. Jednak dla miłośników ogrodnictwa, to również okres intensywnej pracy i przygotowań do nadchodzącego sezonu. Wśród wielu zadań, które należy wykonać, jest jeden kluczowy zabieg, który może zadecydować o obfitości letnich plonów z naszych owocówek. Mowa o zimowym przycinaniu drzew owocowych, które, wykonane prawidłowo, gwarantuje zdrowe rośliny i pełne kosze owoców w sezonie letnim.

Dlaczego zimowe przycinanie owocówek jest tak ważne?

Zimowe przycinanie drzew owocowych to nie tylko kwestia estetyki. To przede wszystkim zabieg pielęgnacyjny i profilaktyczny. Przycinanie pozwala na usunięcie chorych, uszkodzonych oraz niepotrzebnych gałęzi, co przekłada się na lepszą wentylację korony i mniejsze ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Dodatkowo, odpowiednie przycięcie stymuluje drzewa do intensywniejszego kwitnienia i owocowania.

Damian Iwański / YouTube


Jak prawidłowo przycinać owocówki zimą?

Kluczowe jest przeprowadzenie zabiegu w odpowiednim czasie. Idealny moment to późna zima, kiedy drzewa są w stanie spoczynku, ale ryzyko silnych mrozów już minęło. Przycinanie należy rozpocząć od usunięcia wszystkich uszkodzonych i chorych gałęzi. Następnie należy wybrać i skrócić te pędy, które zagęszczają koronę. Ważne jest, aby cięcia były wykonane skośnie i nad zdrowym pąkiem, co zapobiega gromadzeniu się wody i rozwojowi chorób. ▶ Dowiedz się więcej

Zasady przycinania drzew owocowych zimą

Przy przeprowadzaniu zimowego przycinania drzew owocowych należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

 1. Usuwanie grubych gałęzi
  W koronie drzewa miejsce na grube, wieloletnie pędy jest zazwyczaj tylko na najniższym poziomie. Należy unikać pozostawiania grubych konarów w wyższych partiach drzewa, ponieważ mogą one zacieniać niższe poziomy i prowadzić do powstawania drobnych owoców z powodu nadmiernej produkcji. Najlepszej jakości owoce zwykle pochodzą z młodych pędów, dlatego powinny one dominować w dolnej części korony i wzdłuż przewodnika.

 2. Kształtowanie przewodnika
  Ważne jest, aby przewodnik nie skłaniał się ku dołowi, co często zdarza się, gdy przekracza wysokość podpory. Zaleca się coroczne skracanie przewodnika, co skutkuje wyrastaniem kilku nowych pędów, które wzmacniają go.

 3. Prześwietlanie korony, tzw. cięcie "na okno"
  Aby zapewnić koronie jak najwięcej światła, usuwa się gałęzie krzyżujące się lub leżące na sobie. Należy również wycinać konary martwe, chore i rosnące do środka. Usuwając gałęzie dotknięte chorobami, np. mączniakiem, ogranicza się ryzyko rozprzestrzeniania się tej i innych chorób. Dla zapewnienia odpowiedniej ilości światła słonecznego, pozostawia się mniej pędów między konarami u podstawy a koroną drzewa, co ułatwia również aplikację preparatów ochronnych. Światło słoneczne ma pozytywny wpływ na kolor, wielkość i zawartość cukru w owocach.

 4. Cięcie na czop
  Dawniej zalecano wycinanie gałęzi w miejscu ich wyrastania. Obecnie preferuje się pozostawianie kilkucentymetrowych pędów, co umożliwia zachowanie pędów owocujących i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób wokół ran.

Przycinanie zimowe, które jest zalecane do wykonania każdego roku, powinno obejmować usunięcie około 20% gałęzi i pędów drzewa. Bezpośrednio po tym zabiegu korona drzewa owocowego może wydawać się dość przerzedzona, ale z początkiem wiosny i w trakcie lata, roślina intensywnie rozwija nowe pędy. Dzięki temu, z czasem, drzewo formuje się w pełną i zdrową koronę.

Kiedy zimą ciąć drzewa owocowe?

Optymalny moment na przycinanie drzew owocowych jest zróżnicowany i zależy od ich rodzaju oraz panujących warunków pogodowych. W sytuacji, gdy zima jest łagodna, można rozpocząć przycinanie gatunków odpornych na niskie temperatury już w styczniu. Jednak w obliczu bardziej surowych warunków zimowych, zaleca się odczekać aż do marca. Drzewa takie jak jabłonie i grusze, które często spotykamy w naszych ogrodach, najlepiej przycinać w okresie od stycznia do marca. Z kolei idealny czas na formowanie wiśni i czereśni to późne lato, czyli sierpień i wrzesień. ▶ Dowiedz się więcej

Jakie narzędzia będą potrzebne do przycinania?

Do przycinania drzew owocowych najlepiej używać ostrego i czystego narzędzia. Może to być sekator, piła ogrodowa lub nożyce do gałęzi, w zależności od grubości przycinanych pędów. Ważne, aby narzędzia były regularnie dezynfekowane, aby nie przenosić chorób między roślinami. ▶ Dowiedz się więcej

Jak dbać o drzewa owocowe po przycięciu?

Po przycięciu ważna jest odpowiednia pielęgnacja ran. Miejsca cięć należy zabezpieczyć specjalnym preparatem ogrodniczym, który zapobiega infekcjom i wspomaga gojenie. Ponadto, warto zadbać o odpowiednie nawożenie i podlewanie drzew, aby zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu i owocowania. ▶ Dowiedz się więcej

Dodatkowe zimowe zabiegi w sadzie wpływające na owocowanie

Oprócz przycinania, istnieje szereg innych zimowych zabiegów, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i obfitości owocowania w sadzie.

Jednym z nich jest zimowe opryskiwanie drzew owocowych. Zabieg ten, przeprowadzany w okresie spoczynku roślin, ma na celu zwalczanie szkodników i chorób, które mogą przetrwać zimę w szczelinach kory lub na opadniętych liściach. Używa się do tego specjalnych preparatów, takich jak olej parafinowy lub fungicyd: miedzian, które są skuteczne w zwalczaniu wielu szkodników i patogenów. ▶ Dowiedz się więcej o opryskach olejowych i stosowaniu miedzianu

Innym ważnym aspektem jest odpowiednie zabezpieczenie drzew przed mrozem, zwłaszcza młodych i wrażliwych gatunków. To może obejmować okrywanie korzeni grubą warstwą ściółki, co zapobiega przemarzaniu gleby i korzeni, a także owijanie pni drzew materiałami izolacyjnymi, aby chronić je przed silnymi mrozami i uszkodzeniami przez gryzonie. ▶ Dowiedz się więcej

Zimowe przycinanie drzew owocowych to kluczowy zabieg, który wpływa na zdrowie i obfitość plonów w sezonie letnim. Pamiętając o odpowiednim czasie, technice przycinania i pielęgnacji po zabiegu, możemy znacząco przyczynić się do sukcesu naszego ogrodu owocowego.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: natalialeb, vanAmsen / AdobeStock

Autor
Nie zapomnij o tym zimą, a Twoje owocówki odwdzięczą się latem. Ten zimowy zabieg gwarantuje pełne kosze owoców
Nie zapomnij o tym zimą, a Twoje owocówki odwdzięczą się latem. Ten zimowy zabieg gwarantuje pełne kosze owoców
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl