Logo
Logo

Posmaruj tym pień, a szkodniki się przykleją. Oto bariera zabójcza dla owadów ale bezpieczna dla roślin

Ten preparat to bariera klejąca, która stanowi doskonałe rozwiązanie w walce z szkodnikami w ogrodzie. Ten naturalny i bezpieczny dla roślin produkt stanowi skuteczną metodę na uniknięcie chemii w ochronie naszych roślin przed niechcianymi owadami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak działa klej ogrodniczy na szkodniki (entomologiczny), jak go stosować, oraz jakie ma zalety i potencjalne wady.

Co to jest klej na szkodniki?

Klej entomologiczny to naturalna substancja klejąca, która tworzy fizyczną barierę dla szkodników. Jest to bezbarwny, gotowy do użycia produkt, który nie wysycha i zachowuje swoje właściwości nawet pod wpływem czynników atmosferycznych. Dzięki swojej uniwersalności, klej znajduje zastosowanie nie tylko w ogrodach, ale również w pomieszczeniach mieszkalnych, altanach, gospodarstwach rolnych, a nawet w sklepach spożywczych czy magazynach.

Jest to nieocenione rozwiązanie, szczególnie skuteczne w ochronie drzew owocowych i krzewów, choć równie doskonale sprawdzi się w przypadku warzyw i roślin ozdobnych. Po aplikacji kleju u nasady roślin powstaje nieprzekraczalna bariera, przez którą szkodniki chodzące nie mogą się przedostać. To innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych opasek lepowych lub tekturowych opasek, zapewniająca wyjątkową ochronę dla Twojego sadu i ogrodu.

Jak działa klej na owady?

Nałożona warstwa kleju tworzy nieprzekraczalną barierę dla szkodników takich jak mrówki, gąsienice, a nawet latające owady. Szkodniki te, próbując przedostać się przez pokryte klejem powierzchnie, zostają skutecznie złapane. Co ważne, klej jest produktem nieselektywnym, co oznacza, że działa na wszystkie owady, które wejdą w kontakt z nałożoną warstwą.

Ogród na piasku / YouTube


Zalety kleju entomologicznego

Klej entomologiczny to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród ogrodników poszukujących skutecznych, a jednocześnie ekologicznych metod ochrony roślin. Oto kluczowe zalety, które przyczyniają się do jego rosnącej popularności:

 1. Bezpieczeństwo dla roślin: Klej nie wchłania się przez korę, dzięki czemu jest bezpieczny dla wszelkich roślin.
 2. Uniwersalność: Może być stosowany w różnych miejscach i na różne sposoby, od pokrywania pni drzew, przez tworzenie pułapek, aż po zabezpieczanie wejść do szklarni czy domów.
 3. Długotrwała skuteczność: Nie wysycha i zachowuje swoje właściwości przez długi czas, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
 4. Ekologiczny: Skład kleju jest naturalny, a zawarty w nim rozpuszczalnik odparowuje, czyniąc go nietoksycznym.

Klej entomologiczny na szkodniki ogrodowe
Klej entomologiczny na szkodniki ogrodowe
Gotowy do użycia smar klejący przeznaczony do zwalczania owadów latających i biegających. Klej nie wysycha i zachowuje swoje właściwości niezależnie od czynników atmosferycznych. Jego skład jest całkowicie naturalny, bez substancji chemicznie aktywnych, nie wchłania się przez korę, dzięki czemu jest on bezpieczny dla roślin.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak stosować klej entomologiczny w ogrodzie?

Stosowanie kleju entomologicznego to prosta i skuteczna metoda na ochronę roślin przed szkodnikami, która pozwala na tworzenie fizycznych barier w różnych miejscach ogrodu oraz domu. Aplikacja tego produktu może przybrać kilka form, w zależności od potrzeb i rodzaju zagrożenia.

Klej entomologiczny do pułapek na owady

Dzięki swojej formule, klej entomologiczny umożliwia tworzenie własnych, skutecznych pułapek, które mogą być dostosowane do konkretnych szkodników. Można je umieszczać w miejscach szczególnie narażonych na ich działanie, takich jak tarasy, działki, a także wewnątrz pomieszczeń. Wykorzystanie kolorowych elementów, zwiększa atrakcyjność pułapek dla owadów. Po pokryciu ich klejem i umieszczeniu w strategicznych punktach, stają się one efektywną metodą na odławianie i monitorowanie obecności szkodników.

Klej entomologiczny do drzewek

Klej entomologiczny sprawdza się również w ochronie drzew owocowych przed szkodnikami wędrującymi po ich pniach. Aplikując klej wokół pnia na wysokości około 15 cm od ziemi, tworzy się barierę, która skutecznie zatrzymuje owady takie jak owocówki czy kwieciaki. Pas kleju o szerokości około 10 cm zapewnia ochronę przed wspinającymi się szkodnikami, jednocześnie nie zakłócając wzrostu i rozwoju drzewa. Dodatkowo, w koronach drzew można zawieszać samodzielnie wykonane pułapki i tablice lepowe, które służą nie tylko do odławiania, ale i do monitorowania populacji szkodników.

Ogólne zasady stosowania

Przy stosowaniu kleju entomologicznego ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach.

 • Produkt należy aplikować w suchych warunkach, unikając deszczu lub wysokiej wilgotności, które mogą zmniejszyć jego skuteczność.
 • Nie należy używać produktu w temperaturze poniżej 0°C.
 • W przypadku zmycia preparatu zabieg należy powtórzyć.
 • Nie należy również nakładać kleju bezpośrednio na uszkodzone części roślin, aby nie pogorszyć ich stanu.
 • Regularne sprawdzanie i wymiana pułapek oraz pasów klejowych na drzewach pozwoli na utrzymanie ciągłej ochrony przed szkodnikami.

Dzięki tym wskazówkom, klej entomologiczny staje się uniwersalnym preparatem w ekologicznej walce ze szkodnikami, zapewniając ochronę roślinom bez konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

Jakie szkodniki można zwalczać za pomocą kleju entomologicznego? 

Klej entomologiczny jest skutecznym narzędziem do zwalczania różnych rodzajów szkodników, w tym:

 1. Szkodniki drzew owocowych: Owady wędrujące wzdłuż pnia (np. owocówka śliwkóweczka, owocówka jabłkóweczka, kwieciak jabłkowiec, niektóre zwójki i gąsienice motyli minujących liście) będą się przyklejać do kleju.

 2. Mrówki: Klej entomologiczny może zatrzymać mrówki, które często przyczyniają się do rozprzestrzeniania innych owadów szkodników.

 3. Gąsienice: Szkodliwe gąsienice, takie jak te, które atakują liście roślin, mogą być skutecznie złapane przez klej.

 4. Owady latające: Latające owady, w tym muchy owocowe czy inne owady szkodniki, mogą być przyklejane do powierzchni pokrytej klejem.

 5. Owady biegające: Klej entomologiczny działa również na owady biegające, takie jak karaczany czy chrząszcze.

 6. Pajęczaki: Niektóre rodzaje pajęczaków, jak np. pająki czy roztocza, również mogą być kontrolowane za pomocą kleju entomologicznego.

Dzięki temu klejowi ogrodnicy mogą chronić swoje rośliny przed różnymi szkodnikami, bez konieczności stosowania chemii.

Potencjalne wady

Pomimo wielu zalet, klej entomologiczny ma również potencjalne wady. Jego nieselektywny charakter oznacza, że może on również łapać pożyteczne owady, takie jak pszczoły czy motyle. Dlatego ważne jest, aby stosować go z rozwagą i tylko w miejscach, gdzie ryzyko złapania pożytecznych owadów jest minimalne.

Klej entomologiczny to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, który szuka alternatywy dla chemicznych środków ochrony roślin. Jego naturalny skład, bezpieczeństwo dla roślin, a także uniwersalność i długotrwała skuteczność sprawiają, że jest to produkt godny polecenia. Pamiętajmy jednak, aby stosować go z rozwagą, mając na uwadze dobro pożytecznych owadów.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: orestligetka, VPales / AdobeStock

Autor
Posmaruj tym pień, a szkodniki się przykleją. Oto bariera zabójcza dla owadów ale bezpieczna dla roślin
Posmaruj tym pień, a szkodniki się przykleją. Oto bariera zabójcza dla owadów ale bezpieczna dla roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl