Logo
Logo

Opaski lepowe na drzewa | Załóż je przeciw szkodnikom!

Nawet najlepsza pielęgnacja i największa troska nie uchronią w 100% drzew, zwłaszcza owocowych, przed atakiem szkodników. W przypadku sadów owocowych lepiej unikać chemicznych metod zwalczania szkodników dlatego często wykorzystuje się opaski lepowe na drzewa. Jak wyglądają i jak stosować opaski lepowe? Na jakie szkodniki stosować opaski lepowe?

Spis treści
Co to są opaski lepowe? Jakie są rodzaje? Jakie mają zalety? Jakie szkodniki zwalcza się opaskami lepowymi? jak prawidłowo stosować opaski lepowe? Czy charakteryzują się opaski tekturowe?

Czym są opaski lepowe i dlaczego warto je stosować?

Opaski na drzewa można podzielić na dwa rodzaje:
opaski lepowe – to specjalny rodzaj foliowej taśmy, która z dwóch stron pokryta jest niewysychającym klejem. Dzięki temu opaska dobrze trzyma się kory drzewa, a przyklejone owady nie mają szans na ucieczkę;
opaska na drzewo z tektury falistej – ma około 20 cm szerokości i jest dość miękka, co ułatwia oplecenie nią pnia drzewa. Szkodniki, poszukując miejsc do zimowania, chętnie wybierają opaskę, co ułatwia pozbycie się insektów.  

Opaski lepowe i tekturowe to niezwykle skuteczny i prosty sposób na pozbycie się szkodników, a przynajmniej ograniczenie ich liczebności. Co ważne, opaski tekturowe nie zawierają substancji chemicznych, a więc z powodzeniem mogą być stosowane w uprawie ekologicznej. Opaski na pień drzewa z tektury są bezpieczne dla ludzi i środowiska, a w dodatku w pełni biodegradowalna.

Ogród na piasku / YouTube


Na jakie szkodniki stosować opaski lepowe?  

Opaski lepowe stosuje się na szkodniki żerujące na pniach drzewach oraz zimujące w szczelinach kory. Polecane są szczególnie na:
owocówkę śliwkóweczkę i jabłkóweczkę;
• kwieciaka jabłkowca;
• niektóre zwójki i motyle minujące liście;
• piędzika przedzimka,
• zimówka ogołotniaka;
• ukośnicę szczawiówkę;
• brudnicę nieparkę i mniszkę;
szrotówka kasztanowiaczka.  

 

Do czego wykorzystać opaski lepowe?

Na jakich drzewach zawieszać?
Opaski lepowe i opaski tekturowe można stosować na wszystkich drzewach owocowych, ale w praktyce wiesza się je na: gruszach, śliwach i jabłoniach, czyli na tych, na których najczęściej występują szkodniki. Opaskę warto również założyć na kasztanowce, sosny i świerki.

Do monitoringu
Warto pamiętać, że opaski lepowe służą do monitorowania i zmniejszania liczebności szkodników. Chcąc się całkowicie pozbyć szkodników, trzeba będzie zastosować dodatkowe metody ich zwalczania.

Do zwalczania
Opaski lepowe dobrze sprawdza się na szkodniki, które wędrują po pniach, aby żerować na liściach lub na dół, aby przezimować w korze lub glebie. Opaski tekturowe pomagają zwalczać szkodniki, które zimują lub składają jaja w korze drzew.


Opaska tekturowa przeciw szkodnikom
Opaska tekturowa
Opaska na pnie drzew służy do wyłapywania szkodników zimujących w szczelinach kory na pniach drzew oraz szkodników wychodzących na żer nocny. Przydatna w ograniczaniu liczebności takich owadów jak: owocówka śliwkóweczka, owocówka jabłkóweczka, kwieciak jabłkowiec, niektóre zwójki i motyle zimujące liście.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Opaska lepowa na szkodniki
Opaska lepowa
Mechaniczna ochrona uniemożliwiająca wędrówkę owadów na wyższe partie drzewa. Pozwala skutecznie ograniczyć liczebność takich szkodników jak piędzik przedzimek, piędzik siewierak czy zimowka ogołotniak. Taśmą należy okleić pień lub gałęzie drzewa.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak stosować opaski lepowe i tekturowe?  

Ze względu na inny sposób działania, opaski lepowe i tekturowe stosuje się w inny sposób.  

Opaski tekturowe  

Pień drzewa należy dobrze, owinąć opaską, stosując podwójną warstwę. Najlepiej umieścić ją około 30–50 cm nad podłożem. Następnie opaskę z tektury należy obwiązać sznurkiem i pozostawić na kilka miesięcy. Opaski lepowe nie wymagają obwiązywania, gdyż przyklejane są klejem. W tym czasie larwy szkodników wejdą w zakamarki tektury, z której zrobiona jest opaska, a dorosłe osobniki złożą w niej jaja. Po upływie odpowiedniego czasu opaskę należy ściągnąć i spalić wraz ze szkodnikami. Warto zwrócić uwagę, czy w tekturze nie ma owadów pożytecznych, które można uratować. Jeśli drzewko ma podporę, to na niej należy założyć osobną opaskę.  

Opaski z tektury zakłada się w dwóch terminach: w czerwcu i sierpniu. Opaski założone na początku lata, usuwa się pod koniec sierpnia. Natomiast opaski założone w sierpniu, należy ściągnąć i zniszczyć zimą, a najpóźniej bardzo wczesną wiosną. Dzięki temu larwy nie zdążą się przeobrazić w dorosłe osobniki.

Opaski lepowe  

Opaski lepowe wystarczy przykleić dookoła pnia drzewa na jednej wysokości. Opaska ma na sobie dużą warstwę, niewysychającego kleju, więc owady się do niej po prostu przykleją. Dzięki temu jest bardzo skuteczna, gdyż wyłapuje wszystkie dorosłe osobniki, które na nią zawędruje. Minusem jest fakt, że opaska lepowa zabija również owady pożyteczne, których nie da się już uratować z pułapki. Zaletą jest łatwe zawieszanie opasek lepowych i ich wysoka skuteczność. Dodatkowo opaski lepowe można zawiesić w dowolnym momencie i wymienić, gdy będą się na niej znajdowały liczne osobniki.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: zlikovec / Depositphotos

Autor
Opaski lepowe na drzewa | Załóż je przeciw szkodnikom!
Opaski lepowe na drzewa | Załóż je przeciw szkodnikom!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl