Logo
Logo

Narzędzia do cięcia roślin | Testujemy 3 sekatory ogrodowe

Wczesna wiosna to świetny czas na przycinanie! Zanim jednak weźmiesz do ręki sekator, przypomnij sobie podstawowe zasady, by zrobić to raz a dobrze i uniknąć błędów! Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się jak i czym przycinać jak profesjonalista.
Wraz z marką GARDENA przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik wiosennego przycinania. Kreuj z wizją, tnij z precyzją!


10 zasad wiosennego cięcia

Dla wielu ogrodników przycinanie wydaje się czarną magią. Jednak jest konieczne, jeśli chcemy, by uprawy przyniosły jak najwięcej korzyści – silne pędy pokryły się dekoracyjnymi liśćmi, obsypały kwiatami i wydały owoce.

Przycinanie kwiatów, krzewów lub drzew jest ważne dla ich zdrowia. Pomaga roślinom wykorzystać energię w bardziej produktywny sposób. W zależności od grubości gałęzi przydatne mogą być różne narzędzia tnące: sekatory do kwiatów i cienkich gałęzi, nożyce do gałęzi oraz do wysokich drzew i krzewów

Uśpione pąki zdrewniałych roślin budzą się i rozpoczynają wzrost wiosną, a w ciągu sezonu, od marca do września, zamieniają się w drewniejące pędy. Zaczekaj więc na dobry moment, przytnij na właściwą długość i użyj najlepszych narzędzi! Jeśli na myśl o przycinaniu roślin, odczuwasz obawę, że je zniszczysz, zastosuj się do kilku prostych wskazówek. Oto 10 zasad, o których nie możesz zapomnieć.

1. Nie przycinaj, gdy panują mrozy!

Ujemne temperatury powodują, że rany nie mogą się zabliźnić, a pędy są narażone na przemarznięcie i choroby. Jeśli zima jest łagodna, już w drugiej połowie lutego można wykonać cięcie, jednak jeśli utrzymują się mrozy – lepiej poczekać do marca, czasem nawet do kwietnia. W okresie bezlistnym możesz przyciąć wszystkie drzewa i krzewy owocowe oraz wiele roślin ozdobnych – np. gatunki o ozdobnych pędach i liściach oraz kwitnące na pędach tegorocznych.

2. Usuwaj połamane gałęzie i rozdwojone pędy

Jednym z pierwszych zadań podczas cięcia roślin jest usunięcie zniszczonych gałęzi tak, aby zapobiec chorobom. Przycinamy do nienaruszonej części – tuż powyżej zdrowego pąka lub pędu, który podtrzyma zdrowe przyrosty. Jeżeli skutkiem zabiegu byłaby źle wyglądająca, dziwaczna gałąź, tniemy nieco niżej. Nie martw się, że po cięciu roślina będzie wyglądała "pokracznie", bo usuwając niepotrzebne pędy pobudzamy ją do wypuszczenia nowych przyrostów z jeszcze głębiej położonych miejsc.

wiosenne przycinanie roślin ogrodowych

Wczesna wiosna (marzec i kwiecień) to doskonały czas, by przyciąć: rośliny zimozielone (fot. 1 i 2), hortensje kwitnące na pędach tegorocznych (3), róże (4 i 5) – przytnij dopiero wtedy, gdy zakwitną forsycje, trawy ozdobne (6), lawendę (7) i wiele innych roślin ogrodowych.

4. Zapobiegaj ocieraniu się pędów

Przerzedź pędy rosnące w zagęszczeniu lub krzyżujące się oraz wszystkie gałęzie, które ocierają się o siebie pod wpływem wiatru. Może to naruszyć chroniącą je korę i otworzyć drogę chorobom. Dlatego wytnij wszystkie pędy ze śladami uszkodzeń. Gałęzie położone blisko siebie przycinaj do pąków skierowanych w różnych kierunkach, tak, aby nowe pędy również nie rosły do siebie, ale na zewnątrz.

5. Przycinaj środek rośliny

Nie tnij wyłącznie na brzegach rośliny, bo będzie miała nadmiernie zagęszczony, nieproduktywny środek ze słabą cyrkulacją powietrza, co przyciąga szkodniki i jest idealnym środowiskiem do rozwoju chorób. Śmiało usuń wszystkie pędy i gałęzie ze środka rośliny i przerzedź pozostałe zewnętrzne pędy, żeby wpuścić do środka jak najwięcej światła i powietrza.

6. Usuwaj konkurujące pędy

Pozostawione same sobie, dojrzałe drzewa, krzewy (również owocowe) i pnącza mogą produkować wiele pędów – każdy z nich będzie słaby w wyniku konkurowania o miejsce i światło. W takim przypadku wytnij jeden lub więcej pędów, aby te, które zostaną, zrobiły się silniejsze i były w stanie utrzymać swój własny ciężar, szczególnie gdy pokryją się kwiatami i owocami.

przycinanie roślin z sekatorami Gardena Sekator jednoręczny (fot. 1) to podstawowe narzędzie do cięcia miękkich, młodych przyrostów i zdrewniałych pędów o średnicy do 20 mm. Z grubszymi gałązkami (do 30 mm), dzięki długim rączkom i dużo większej sile cięcia, poradzi sobie sekator dwuręczny (2 i 3), a do przycięcia gałązek wysoko w koronach drzew i krzewów przydatny będzie sekator teleskopowy (4 i 5), który po rozłożeniu sięgnie nawet do 6 m wysokości!

7. Usuwaj chore pędy

Sprawdzaj, czy pędów nie zaatakowała choroba grzybowa, np. gruzełek cynobrowy, plamistość liści, rdza lub mączniak, które mogą przezimować na nagich pędach czy starych kikutach, a następnie wiosną zaatakować nowe przyrosty. Wytnij wszystkie zainfekowane pędy, przycinając je do zdrowego drewna. Miejsce po cięciu zabezpiecz specjalną maścią ogrodniczą.

8. Tnij tuż nad pąkiem

Pamiętaj, aby ciąć w odpowiednim miejscu – tuż nad zdrowym pąkiem skierowanym na zewnątrz rośliny. Cięcie należy wykonać ukośnie, w kierunku, w którym jest skierowany pąk. Cięcie zbyt wysoko nad pąkiem sprawia, że pozostaje fragment pędu, który nie goi się, co może prowadzić do jego obumarcia. Staraj się ciąć 2-3 mm (max 1 cm) nad pąkiem, ale nie za blisko, żeby go nie naruszyć lub nie narazić na działanie mrozu.

prawidłowe przycinanie roślin ogrodowych

Przycinaj tuż nad pąkiem skierowanym w tę stronę, w którą powinien według ciebie wyrosnąć nowy pęd. Zawsze tnij tuż ponad zdrowym pąkiem skierowanym na zewnątrz rośliny.

1 i 2 – ŹLE
Odcięcie pędu zbyt daleko od pąka pozostawia sęk, który inicjuje zamieranie. Jeśli ten proces zacznie postępować, może skutkować uschnięciem całego pędu. Wykonanie cięcia zbyt blisko pąka może go uszkodzić i narazić na zaschnięcie lub odmrożenie. W następstwie pęd może uschnąć albo jego wzrost będzie słabszy.

3 i 4 – DOBRZE
Tnij tak, by powierzchnia cięcia była równoległa do pąka, w odległości nie większej niż 5 mm. Dzięki temu pąk będzie miał możliwość zdrowego rozwoju. Przycinanie pod niewłaściwym kątem sprawi, że wilgoć będzie się gromadzić na powierzchni cięcia, zwiększając ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Zły kąt cięcia może również uszkodzić wierzchołek pąka.

9. Uważaj na pąki kwiatowe

Zawsze unikaj cięcia zbyt wielu gałęzi z pąkami kwiatowymi. Jest to szczególnie istotne w przypadku drzew i krzewów kwitnących wiosną  (np. forsycji, lilaków, jaśminowców, krzewuszki, migdałków, tamaryszków, tawuły wczesnej, wierzby iwy i złotlinów), bo pąki kwiatowe już zawiązały w zeszłym sezonie, więc jeśli je przytniesz, rośliny nie zakwitną! Za to krzewy kwitnące latem (np. budleje, hortensje bukietowe, lawendy, róże, pięciorniki, tawuły japońskie i żylistki) wypuszczają kwiaty na końcach nowych przyrostów z tego samego roku, dlatego w stanie uśpienia można je mocno przycinać bez szkody dla kwitnienia.

9. Używaj ostrych narzędzi!

Tępy sekator czy nożyce nie przytną pędu równo, tylko go zmiażdżą, co skutkuje poszarpaną lub rozdwojoną końcówką pędu i może prowadzić do jego obumarcia. Tępymi narzędziami o wiele trudniej się pracuje i łatwiej też się nimi zranić.

Wszystkie sekatory GARDENA posiadają wyjątkowo trwałe i mocne ostrza oferujące najwyższą precyzję i wydajność. Ostrym sekatorem tnie się niezwykle przyjemnie, a precyzyjne cięcie nie rozrywa łodyg i nie zostawia postrzępionych krawędzi, które mogłyby obumrzeć i stać się wylęgarnią chorób.

sekatory Gardena

Aby przycinanie szło sprawnie, powinniśmy mieć co najmniej 3 rodzaje sekatorów.

Pierwszy, sekator jednoręczny (1), o krótkich rączkach i dużym nacisku ostrzy (które tną jak nożyczki) przeznaczony jest do cięcia niewielkich gałęzi grubości palca. Będziemy go często używać, więc najlepiej wybrać narzędzie, którego uchwyty powleczono tworzywem sztucznym. Dzięki temu lepiej trzyma się w ręce.

Drugi, sekator dwuręczny (2), nazywany jest też nożycami do cięcia gałęzi i powinien mieć długie rączki zapewniające dobry nacisk i wytrzymałe ostrza, które tną zdrewniałe łodygi o grubości do 3 cm. Dobrze, jeśli posiada też specjalną przekładnię, dzięki której nawet cięcie grubych gałęzi nie wymaga wielkiego wysiłku.

Do cięcia gałęzi niezbędny będzie sekator teleskopowy (3), który obsługuje się przez pociągnięcie liny lub dźwigni na drugim końcu trzonka. Świetnie nadaje się do okazjonalnego przycinania wysokich drzew lub dużych krzewów oraz do ścinania gałęzi o grubości do około 3 cm.

10. Wybierz narzędzia do każdego zadania

Wszystkie sekatory GARDENA posiadają wyjątkowo trwałe i mocne ostrza zapewniające najwyższą precyzję i wydajność. Wysoka jakość połączona z wyjątkowymi cechami sprawia, że praca sekatorem jest nie tylko precyzyjna, lecz również nie wymagająca wysiłku.

Sekator ogrodowy jednoręczny

Sekatory nożycowe, które tną jak nożyczki, są niezwykle wszechstronne i nadają się do cięcia łodyg o grubości palca. Sekatory kowadełkowe (u których ostrze przecina pęd dociśnięty do stalnicy) mogą miażdżyć łodygi, dlatego najlepiej używać ich do cięć niewymagających precyzji. Dowiedz się więcej

sekator jednoręczny GARDENA

Sekator ogrodowy B/S-M | 8857-20

Idealny do ścinania kwiatów, cięcia młodych pędów i świeżych gałęzi. Dolne ostrze wykonane ze stali nierdzewnej, rękojeści wzmocnione włóknem szklanym, 2-stopniowe rozwarcie rękojeści.

KUP ONLINE

Dlaczego warto kupić?

1. Dwa oszlifowane ostrza nasuwają się na siebie w trakcie pracy, dzięki czemu cięcie jest proste i precyzyjne. Idealnie nadaje się do ścinania kwiatów, przycinania młodych pędów i świeżych gałęzi.

2. Posiada 2-stopniową regulacją rękojeści – dla mniejszych i większych dłoni. Mniejsza szerokość rękojeści jest szczególnie poręczna podczas cięcia gałązek o mniejszej średnicy. Zamek obsługiwany jedną ręką ułatwia zablokowanie sekatora i jego bezpieczne przechowywanie.

3. Ergonomiczna rękojeść idealnie leży w dłoni. Miękkie elementy w górnej i dolnej części rękojeści zapobiegają wyślizgiwaniu się sekatora i nie obciążają nadgarstków, niezależnie od pozycji cięcia.

 

Sekator dwuręczny / Nożyce do gałęzi

Jest wyposażony w długie rączki zapewniające dobry nacisk oraz wytrzymałe ostrza, które tną zdrewniałe łodygi o grubości do 3 cm. Idealny do trudnych cięć. Niektóre modele mają wydłużane rączki i system zapadkowy ułatwiający cięcie. Dowiedz się więcej

sekator dwuręczny GARDENA

Nożyce do gałęzi EnergyCut 600 B | 12006-20

Dwuostrzowe nożyce do bardziej wymagających zastosowań. Przekładnia znacznie zwiększa siłę cięcia, umożliwiając pracę bez wysiłku oraz cięcie nawet grubszych gałęzi. Niska waga czyni pracę jeszcze łatwiejszą.

KUP ONLINE

Dlaczego warto kupić?

1. Precyzyjnie szlifowane ostrza z powłoką antyadhezyjną Non Stick Extra, doskonała geometria cięcia i zintegrowana przekładnia sprawiają, że cięcie nie wymaga większego wysiłku. Nawet trzykrotnie większa moc cięcia w porównaniu z tradycyjną techniką. Ostrza przesuwają się bardzo blisko siebie, umożliwiając precyzyjne, równe cięcie. Dzięki temu nożyce do gałęzi EnergyCut doskonale nadają się do cięcia świeżych gałęzi

2. Odbojniki wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego chronią nadgarstki.

3. Aluminiowe rękojeści i uchwyty o ergonomicznym kształcie z miękkim elementem zapobiegają wyślizgiwaniu się narzędzi z dłoni, gwarantując łatwą i bezpieczną pracę.

 

Sekator na trzonku / nożyce teleskopowe do wysokich drzew i krzewów

Podobnie jak sekator na długim trzonku, obsługuje się go przez pociągnięcie liny lub dźwigni na drugim końcu trzonka. Świetnie nadaje się do okazjonalnego przycinania wysokich drzew lub dużych krzewów oraz do ścinania gałęzi o grubości do około 3 cm. Dowiedz się więcej

sekator teleskopowy GARDENA

Comfort teleskopowe nożyce do gałęzi i krzewów StarCut 410 plus | 12001-2

Łatwe, wygodne cięcie, także w koronie drzewa z poziomu ziemi, bez używania drabiny. Wyjątkowo wąska i lekka głowica tnąca oraz wewnętrzna przekładnia rolkowa gwarantują, że narzędzie nie zaplącze się między gałęziami.

KUP ONLINE

Dlaczego warto kupić?

1. Precyzyjnie szlifowane ostrza z powłoką antyadhezyjną zmniejszają opór, gwarantując równe cięcie. Kąt cięcia do 200° można ustawić z ziemi. Ułatwia to precyzyjne przycinanie gałęzi zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.

2. Wewnętrzna przekładnia ze stali jest wyjątkowo wytrzymała i trwała. 12-krotna przekładnia zapewnia znacznie większą siłę cięcia.

3. Teleskopowy trzonek z aluminium sprawia, że można w prosty sposób wybrać dowolną długość nożyc do gałęzi StarCut 410 plus w zakresie 230-410 cm za pomocą praktycznego zapięcia zatrzaskowego, nawet w rękawicach. Dzięki temu można łatwo ciąć gałęzie na wysokości do 6,5 m.

4. Dzięki regulowanemu hakowi do usuwania odciętych gałęzi (umieszczonemu na trzonku) można bez problemu usuwać odcięte gałęzie z koron drzew.

 

Warto wyposażyć się w dobry sprzęt do przycinania, aby w odpowiednim czasie wszystko mieć pod ręką. Z sekatorami będziesz w stanie sprostać szerokiemu zakresowi zadań, ale są też inne przydatne narzędzia, które świetnie nadają się do określonych zadań związanych z przycinaniem, takie jak nożyce do cięcia żywopłotów czy piły przydatne do cięcia grubszych gałęzi. Sprawdź pełną ofertę narzędzi do cięcia marki Gardena.

Gardena_logo

Artykuł powstał we współpracy z marką GARDENA.
Więcej porad i narzędzi ogrodniczych znajdziesz na: www.gardena.pl

Autor
Narzędzia do cięcia roślin | Testujemy 3 sekatory ogrodowe
Narzędzia do cięcia roślin | Testujemy 3 sekatory ogrodowe
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu