- Jak działa Treol?
- Kiedy i na co stosować Treol?
- Jak stosować Treol?
Co to Treol?
Skład i działanie
W sprzedaży dostępny jest Treol 770 EC, który ma postać koncentratu do sporządzania zawiesiny wodnej. Zawiera 89,6% oleju parafinowego.
Środek działa na roślinach powierzchniowo, a na szkodniki kontaktowo, ale w sposób mechaniczny. Nie prowadzi do paraliżu układu nerwowego, tak jak niektóre pestycydy. Substancja czynna preparatu w czasie kontaktu ze szkodliwymi organizmami szczelnie pokrywa ich działo. Utrudnia ich poruszanie, a co istotniejsze – uniemożliwia oddychanie. Tym samym prowadzi do śmierci.
Gdzie stosować Treol 770 EC?
Szkodniki i rośliny
Treol 770 EC to środek owadobójczy, z którego można korzystać zarówno w przydomowych ogrodach, na działkach ROD jak i w uprawach profesjonalnych. Jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Działa głównie na larwy i jaja szkodników takich jak:
- mszyce,
- ochojniki,
- tarczniki,
- miseczniki
- i przędziorki.
Najczęściej służy do ochrony drzew i krzewów ozdobnych, zwłaszcza iglaków (np. cisów, świerków i modrzewi) oraz drzew i krzewów owocowych (od jabłoni po śliwy).
Jak i kiedy stosować Treol?
Krok po kroku
- Treol ma formę koncentratu, który przed zastosowaniem należy wymieszać z wodą. Stężenie zależy od szkodnika oraz rodzaju chronionych upraw. Najczęstsze dawki do 1,5-1,75 l preparatu na 100 l wody.
- Preparat stosuje się w formie oprysków, np. używając opryskiwacza naramiennego, plecakowego lub ciągnikowego (w uprawach profesjonalnych).
- Aby zwiększyć skuteczność zabiegu preparatem należy dokładnie pokryć rośliny. Szczególną uwagę trzeba poświęcić zagłębieniom kory, w których często chowają się szkodniki, a dodatkowo składają tam jaja.
- Treol najczęściej stosuje się wczesną wiosną do zmniejszania liczebności wskazanych szkodników. Często przypada to jeszcze przed ruszeniem wegetacji roślin, u roślin liściastych i modrzewi jeszcze w stanie bezlistnym. Jabłonie i brzoskwinie traktuje się preparatem w fazie pękającego pąka.
- Zabieg należy wykonywać przy bezmroźnej i bezwietrznej pogodzie, gdy temperatura przekracza 0°C. Warto także sprawdzić prognozę pogody na następny dzień. Trzeba unikać sytuacji, gdy następnego dnia zapowiadany jest przymrozek.
- Z Treolu nie korzysta się w późniejszym okresie ze względu na potencjalne wywołanie objawów fitotoksyczności na roślinach, objawiających się m.in. powstawaniem brązowych plam na blaszkach liściowych.
- W ciągu sezonu zaleca się jednokrotne przeprowadzenie zabiegu w danych uprawach.
- Jeśli w krótkim odstępie czasu przeprowadzane jest kilka zabiegów agrotechnicznych, np. także z użyciem fungicydów, Treol powinien być użyty na samym końcu.
- Sprzęt po pryskaniu należy dokładnie umyć. Można go zalać wodą, a popłuczyny wykorzystać na roślinach, które nie były opryskane.
- Treol nie wymaga okresu karencji.
- Zamiennikiem dla Treolu jest płynna parafina, którą można kupić w aptece. Podobny sposób działania ma także preparat domowej roboty zawierający rozpuszczone szare mydło. Takie rozwiązania zdają egzamin w przydomowych ogrodach.
O czym pamiętać stosując Treol
BHP stosowania Treolu jest podobne jak w przypadku tradycyjnych pestycydów. Należy zadbać, aby substancja aktywna nie miała kontaktu z oczami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej (ochronne okulary, maska, rękawice, ubiór). Podczas wykonywania pracy należy unikać spożywania posiłków i picia napojów.
Treol to wyspecjalizowany środek, który dzięki wczesnemu stosowaniu może zmniejszyć liczebność kolonii mszyc, przędziorka i kilku innych szkodników. W szczególności jest przydatny w szkółkach oraz sadach.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Rasbak/CC BY-SA 3.0/Link ed.