Logo
Logo

Treol – preparat olejowy na szkodniki

Treol to wyspecjalizowany preparat służący do zwalczania kilku grup owadów (mszyce, tarczniki, miseczniki) oraz roztoczy (przędziorek). To nieoceniona pomoc w ochronie roślin ozdobnych, np. iglaków, a także drzew i krzewów owocowych. Jest dopuszczony do stosowania w ogrodnictwie/rolnictwie ekologicznym. W odróżnieniu od wielu innych insektycydów nie posiada okresu karencji.

Z artykułu dowiesz się:
 • Jak działa Treol?
 • Kiedy i na co stosować Treol?
 • Jak stosować Treol?

Co to Treol?
Skład i działanie

W sprzedaży dostępny jest Treol 770 EC, który ma postać koncentratu do sporządzania zawiesiny wodnej. Zawiera 89,6% oleju parafinowego.

Środek działa na roślinach powierzchniowo, a na szkodniki kontaktowo, ale w sposób mechaniczny. Nie prowadzi do paraliżu układu nerwowego, tak jak niektóre pestycydy. Substancja czynna preparatu w czasie kontaktu ze szkodliwymi organizmami szczelnie pokrywa ich działo. Utrudnia ich poruszanie, a co istotniejsze – uniemożliwia oddychanie. Tym samym prowadzi do śmierci.

Treol to preparat szczególnie ceniony przy walce z misecznikami i tarcznikami, które ze względu na posiadanie chitynowych pancerzyków są mało podatne na typowe, kontaktowe środki chemiczne.

Gdzie stosować Treol 770 EC?
Szkodniki i rośliny

Treol 770 EC to środek owadobójczy, z którego można korzystać zarówno w przydomowych ogrodach, na działkach ROD jak i w uprawach profesjonalnych. Jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Działa głównie na larwy i jaja szkodników takich jak:

 • mszyce,
 • ochojniki,
 • tarczniki,
 • miseczniki
 • i przędziorki.

Najczęściej służy do ochrony drzew i krzewów ozdobnych, zwłaszcza iglaków (np. cisów, świerków i modrzewi) oraz drzew i krzewów owocowych (od jabłoni po śliwy).

Treol srodek preparat olejowy, Sklep ZielonyOgrodek pl
Treol 770 EC
Insektycyd i akarycyd w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Na roślinie działa powierzchniowo, na szkodniki kontaktowo, w sposób mechaniczny.
Kup online

Jak i kiedy stosować Treol?
Krok po kroku

 • Treol ma formę koncentratu, który przed zastosowaniem należy wymieszać z wodą. Stężenie zależy od szkodnika oraz rodzaju chronionych upraw. Najczęstsze dawki do 1,5-1,75 l preparatu na 100 l wody.
 • Preparat stosuje się w formie oprysków, np. używając opryskiwacza naramiennego, plecakowego lub ciągnikowego (w uprawach profesjonalnych).
 • Aby zwiększyć skuteczność zabiegu preparatem należy dokładnie pokryć rośliny. Szczególną uwagę trzeba poświęcić zagłębieniom kory, w których często chowają się szkodniki, a dodatkowo składają tam jaja.

 • Treol najczęściej stosuje się wczesną wiosną do zmniejszania liczebności wskazanych szkodników. Często przypada to jeszcze przed ruszeniem wegetacji roślin, u roślin liściastych i modrzewi jeszcze w stanie bezlistnym. Jabłonie i brzoskwinie traktuje się preparatem w fazie pękającego pąka.
 • Zabieg należy wykonywać przy bezmroźnej i bezwietrznej pogodzie, gdy temperatura przekracza 0°C. Warto także sprawdzić prognozę pogody na następny dzień. Trzeba unikać sytuacji, gdy następnego dnia zapowiadany jest przymrozek.
 • Z Treolu nie korzysta się w późniejszym okresie ze względu na potencjalne wywołanie objawów fitotoksyczności na roślinach, objawiających się m.in. powstawaniem brązowych plam na blaszkach liściowych.

 • W ciągu sezonu zaleca się jednokrotne przeprowadzenie zabiegu w danych uprawach.
 • Jeśli w krótkim odstępie czasu przeprowadzane jest kilka zabiegów agrotechnicznych, np. także z użyciem fungicydów, Treol powinien być użyty na samym końcu.
 • Sprzęt po pryskaniu należy dokładnie umyć. Można go zalać wodą, a popłuczyny wykorzystać na roślinach, które nie były opryskane.
 • Treol nie wymaga okresu karencji.
 • Zamiennikiem dla Treolu jest płynna parafina, którą można kupić w aptece. Podobny sposób działania ma także preparat domowej roboty zawierający rozpuszczone szare mydło. Takie rozwiązania zdają egzamin w przydomowych ogrodach.

O czym pamiętać stosując Treol

BHP stosowania Treolu jest podobne jak w przypadku tradycyjnych pestycydów. Należy zadbać, aby substancja aktywna nie miała kontaktu z oczami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej (ochronne okulary, maska, rękawice, ubiór). Podczas wykonywania pracy należy unikać spożywania posiłków i picia napojów.

Treol to wyspecjalizowany środek, który dzięki wczesnemu stosowaniu może zmniejszyć liczebność kolonii mszyc, przędziorka i kilku innych szkodników. W szczególności jest przydatny w szkółkach oraz sadach.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Rasbak/CC BY-SA 3.0/Link ed.

Autor
Treol – preparat olejowy na szkodniki
Treol – preparat olejowy na szkodniki
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu