Logo
Logo

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: małe wymagania glebowe
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Owoce: jagody
 • Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty, wyprostowany
 • Wysokość: od 30 do 150 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis roślilny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Ciekawostki Gdzie kupić?

  Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to jedyny gatunek rośliny z rodzaju zamiokulkas (tzw. rodzaj monotypowy) i należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). W naturze występuje w Tanzanii oraz na wyspie Zanzibar. Jest obecnie jedną z ulubionych i najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach.

  Wygląd zamiokulkasa

  Zamiokulkas to duży, długowieczny sukulent dorastający od 30 do nawet 150 cm. Ma wzniesiony, krzaczkowaty pokrój z tendencją do "rozkładania się" na boki. Liście są eliptyczne lub jajowate, grube, błyszczące, z lekko zaostrzonym wierzchołkiem. Mają bardzo krótkie ogonki i są ułożone naprzemianlegle na mięsistych okrągłych w przekroju pędach, zgrubiałych na dole i zwężających się u góry.

  Kolbowe kwiatostany rośliny są bardzo charakterystyczne ale nie stanowią elementu ozdobnego i rzadko pojawiają się w uprawie doniczkowej. Otoczone zieloną pochwą tworzą się tuż przy poziomie gruntu. Pochwa pozostaje na roślinie i w późniejszym okresie chroni owocostany złożone z jasnych (białych) jagód.

  Roślina wytwarza mięsiste, jasne, bardzo grube kłącza.

  Wymagania i uprawa zamiokulkasa

  Zamiokulkas ma niewielkie wymagania, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki. W naturze rośliny te rosną na suchych i kamienistych terenach w cieniu wyższych roślin. Dobrze znosi stanowisko zacienienie oraz rzadkie podlewanie, choć woli półcień i umiarkowanie wilgotną ziemię.

  Rośliny najlepiej się czują gdy są systematycznie przesadzane – młode (2-3 letnie) przesadzamy co roku, starsze co 3 lata.

  Zamiokulkasy możemy rozmnażać przez podział kłączy lub przez sadzonki liściowe najlepiej wiosną.

  Pielęgnacja zamiokulkasa

  Roślina ma małe wymagania wodne i pokarmowe. Możemy ją nawozić nawozem do roślin zielonych raz w miesiącu (od kwietnia do września), a podlewać wtedy, gdy ziemia w donice całkowicie przeschnie.

  Po przesadzaniu może się zdarzyć, że zamiokulkas będzie potrzebował czasowego podparcia.

  Szkodniki i choroby zamiokulkasa

  Zamiokulkas to roślina bardzo odporna i nie atakują jej typowe szkodniki. Roślinie mogą doskwierać właściwie jedynie szkodniki glebowe, takie jak nicienie i ziemiórki.

  Przy przelaniu rośliny, może ona zostać porażona przez fytoftorozę lub zgniliznę korzeni wywoływane przez grzyby. Należy wtedy przesadzić zamiokulkasa w świeże podłoże usuwając jednocześnie uszkodzone części rośliny.

  Zastosowanie zamiokulkasa

  Zamiokulkas często bywa nazywany żelazną rośliną, gdyż znosi wiele popełnianych przez nas błędów uprawowych. Zamiokulkas jest też idealnym kwiatem do biur i dla ludzi nie mających czasu na bardziej wymagające kwiaty. Powinien stać w pomieszczeniach niezbyt nasłonecznionych, najlepiej niedaleko okien wychodzących na zachód – roślina nie lubi bezpośredniego słońca i zbyt dużej wilgotności.

  Zwykle ustawia się go oddzielnie od innych roślin, gdyż ma mniejsze, odmienne od nich wymagania oraz potrafi osiągnąć spore rozmiary.

  Ciekawostki o zamiokulkasie

  Nazwa rodzajowa Zamioculcas pochodzi od łacińskiej nazwy Zamia (rodzaj paproci), oraz od arabskiego golgas – oznaczającego bulwę. Jako roślina domowa, zamiokulkas został rozpowszechniony dopiero w 1996, ale europejskim botanikom był już znany w pierwszej połowie XIX wieku.

  Zamiokulkas jest bardzo popularny i ma charakterystyczny wygląd, dlatego doczekał się wielu potocznych nazw, szczególnie w języku angielskim, np. "ZZ Plant", "Eternity Plant", "Fat Boy" lub "Zanzibar Gem".

  Gdzie kupić zamiokulkasa?

  Zamiokulkas to popularna i często spotykana roślina, którą sprzedawcy oferują w różnych rozmiarach – jeśli chcemy ją kupić przez Internet zawsze sprawdźmy, jak dużą roślinę zamawiamy. Ciekawe odmiany zamiokulkasa znajdziemy głównie w sklepach internetowych, np.:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: flowercouncil.co.uk; Severin Candrian / Unsplash

  Autor
  Zamiokulkas zamiolistny
  Zamiokulkas zamiolistny
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (10)
  Powiązane rośliny

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Aga

  27-02-2021 09:36

  piekna donica gdzie taka dostane :)?

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl