Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

TOP 10 najpiękniejszych letnich kwiatów cebulowych

Letnie rośliny cebulowe wyróżniają się kwiatami o niezwykle różnorodnych, często bardzo egzotycznych kształtach i kolorach. Odkryj dziesięć najpopularniejszych letnich roślin cebulowych z imponującymi kwiatami.

Spis treści
Dalie Lilie Begonie Kalie Mieczyki Krokosmie Kanny Eukomisy Ismeny Pałczychy
Czy wiesz, że niektóre cebulki kwiatowe można sadzić na wiosnę? Znane jako letnie kwiaty cebulowe, te piękne rośliny zachwycają swoimi olśniewającymi kwiatami od czerwca do jesieni. Gdy nadchodzą pierwsze jesienne przymrozki trzeba je wykopać z ogrodu i przechować w pomieszczeniu do kolejnej wiosny.

Letnie rośliny cebulowe

My, ogrodnicy i ogrodniczki, jesteśmy szczęściarzami , mając w zasięgu ręki kwiaty z całego świata, które wnoszą kolor i piękno do naszych ogrodów. Jednak jedna grupa roślin szczególnie wyróżnia się rozmachem – letnie kwiaty cebulowe.

Te łatwe w uprawie rośliny rozgrzewają lato kontrastowymi barwami i powiewem egzotyki. Chociaż dają tak wiele, wymagają nieco wysiłku przy sadzeniu i pielęgnacji, ale z pewnością są jednymi z tych roślin, których uprawa przynosi najwięcej satysfakcji.

10 najpopularniejszych letnich kwiatów cebulowych

Dalie

Na szczycie listy znajdują się dalie (Dahlia). Te urocze kokietki po prostu nie przestają kwitnąć i występują w całej gamie kształtów, rozmiarów i kolorów. Niskie odmiany można uprawiać w pojemnikach na balkonie lub tarasie albo w kompozycjach z roślinami sezonowymi. Wysokie dalie świetnie sprawdzają się na rabatach bylinowych. Dobrze wyglądają posadzone obok traw ozdobnych oraz bylin o drobnych kwiatach. Pojedyncze odmiany dalii są prawdziwym magnesem dla owadów! Dalie kwitną najobficiej posadzone w żyznym, przepuszczalnym podłożu i na słonecznym, osłoniętym od wiatru stanowisku.

Na zdjęciu powyżej dalia 'Salsa'

10 najpopularniejszych letnich kwiatów cebulowych

Lilie

Lilie (Lilium) sprawiają, że kompozycje roślinne nabierają egzotycznego wyglądu. Rozmiary ich kwiatów (od 7 do 25 cm średnicy) i wyrazistość tych niezwykłych roślin sprawiają, że są to bardzo popularne letnie kwiaty cebulowe. Lilie najlepiej rosną w żyznym, bogatym w próchnicę podłożu. Wybór odmian jest ogromny. Dobrze wiedzieć, że są lilie pachnące i niepachnące.

Na zdjęciu lilia 'Push Off'

10 najpopularniejszych letnich kwiatów cebulowych

Begonie

Begonie (Begonia) to kolorowe i długo kwitnące rośliny o niewielkich wymaganiach w stosunku do podłoża. Wśród odmian znajdziemy begonie wyprostowane i ścielące się oraz różniące się kolorami kwiatów. Doskonale sprawdzają się zarówno na rabatach, jak i w doniczkach. Niskie odmiany warto wykorzystywać do tworzenia kolorowych obwódek rabat.

Na zdjęciu powyżej begonia 'Sweet Pink'

10 najpopularniejszych letnich kwiatów cebulowych

Kalie

Eleganckie kwiaty kalii, zwanych też cantedeskiami (Zantedeschia) są naprawdę piękne, ale też nieco kapryśne. Ich ojczyzną jest Afryka. Aby zapewnić roślinom najlepsze warunki, trzeba je sadzić w półcieniu lub w słońcu i zapewnić wilgotne podłoże o odczynie zasadowym. Odmiany różnią się nie tylko kolorem kwiatów, ale także liśćmi. Niektóre mają liście ozdobione plamkami. W ogrodzie kalie można uprawiać w donicach oraz sadzić w pobliżu oczek wodnych.

Na zdjęciu powyżej kalia 'Kelso'

10 najpopularniejszych letnich kwiatów cebulowych

Mieczyki

Lubisz wyrazistość? Jeśli tak, posadź w swoim ogrodzie mieczyki (Gladiolus). Mają one wyrazisty kształt i budzą zachwyt swoimi wielkimi kwiatami. Trzeba je jednak sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, ze względu na kruche łodygi. Najładniej prezentują się sadzone w grupach po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk. Idealnie nadają się do nowoczesnych ogrodów, do jednokolorowych nasadzeń. Świetnie wyglądają na tle traw ozdobnych o wąskich liściach.

Na zdjęciu powyżej mieczyk 'Ballino'

10 najpopularniejszych letnich kwiatów cebulowych

Krokosmie, czyli cynobrówki

Dzięki intensywnym kolorom, od pomarańczowo-żółtego po ognistą czerwień, krokosmie (Crocosmia) pozwalają tworzyć kompozycje przyciągające uwagę. Są mało wymagające, ale to, co na pewno trzeba im zapewnić, to słoneczne stanowisko. Po kwitnieniu większość łodyg pokrywa się ozdobnymi jagodami.

Na zdjęciu powyżej krokosmia 'Emili Mckenzie'

10 najpopularniejszych letnich kwiatów cebulowych

Kanny

Kanny (Canna), zwane też paciorecznikami wprowadzają do ogrodu element tropików. Są one dostępne nie tylko w ciepłych kolorach — czerwonym, pomarańczowym i różowym i każdym odcieniu pomiędzy — ale występują także w kolorze zielonym czy brązowym. Warto zwrócić też uwagę na odmiany z różnobarwnymi liśćmi. Kanny kwitną od sierpnia do października, a wcześniej zachwycają wielkimi blaszkami liściowymi. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać, że niektóre odmiany mogą osiągać nawet 2 metry wysokości.

Na zdjęciu powyżej kanna 'Brilliant'

10 najpopularniejszych letnich kwiatów cebulowych

Eukomisy, czyli warkocznice

Nazwa rośliny, warkocznica (Eucomis), wzięła się od wyglądu kwiatów tej egzotycznej rośliny – ma ogromne liście zwieńczone dużym kwiatostanem osiągającym wysokość 60-110 cm. Idealnie nadają się do posadzenia w doniczkach ustawionych na eksponowanych miejscach. Do wyboru mamy odmiany w kolorze żółtym, zielonym, białym lub fioletowym. Warkocznice doskonale wyglądają sadzone pojedynczo, ale można też sadzić je po kilka sztuk. Najlepiej rozwijają się na słonecznym stanowisku. W czasie kwitnienia należy je regularnie podlewać.

Na zdjęciu powyżej eukomis dwubarwny

10 najpopularniejszych letnich kwiatów cebulowych

Ismeny, czyli błonczatki

Piękne ismeny, zwane też liliami grzywiastymi (Hymenocallis) mają wyjątkowo oryginalne kwiaty w kształcie trąbek. Kwiaty te wytwarzają delikatny, lekko słodki zapach. Rośliny osiągają od 60 do 80 cm wysokości. Świetnie nadają się do tworzenia kompozycji w małych ogrodach i patio – biały kolor powiększa optycznie przestrzeń i rozjaśnia roślinne zestawienia. Ismeny należy sadzić na podłożu piaszczysto-gliniastym, w miejscu przewiewnym i półcienistym.

Na zdjęciu powyżej ismena 'Zwanenburg'

10 najpopularniejszych letnich kwiatów cebulowych

Pałczychy

Kwiaty pałczychy (Sauromatum venosum) mają wyjątkowo oryginalne, fioletowo-brązowe, wzorzyste kwiaty. Kwitnienie trwa bardzo krótko, ale póżniej roślina wytwarza główkowaty owocostan z ciemnymi nasionami. Roślinę można uprawiać pojedynczo lub w grupie, np. w donicy na balkonie. Roślina wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża i półcienistego stanowiska.

Na zdjęciu powyżej pałczycha kroplista

Źródło: iBulb

"Rośliny cebulowe" to umowna nazwa używana w branży ogrodniczej opisująca wszystkie byliny wytwarzające przetrwalnikowe organy podziemne, tj. cebule, bulwy, kłącza itd.
Autor
TOP 10 najpiękniejszych letnich kwiatów cebulowych
TOP 10 najpiękniejszych letnich kwiatów cebulowych
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość początkująca ogrodniczka

11-03-2020 14:18

Byłam pewna, że znajdę tutaj czosnki ozdobne ;) Może rzeczywiście nie są jeszcze tak popularne jak inne kwiaty cebulowe... Niemniej i tak widzę tutaj kilka typów, któe dodam do mojej letniej rabaty!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl