Lilia grzywiasta (Eucomis), której poprawną nazwą jest warkocznica lub eukomis, to nazwa rodzaju roślin cebulowych należących do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Pochodzą one z Afryki Południowej, gdzie można je spotkać głównie na wilgotnych terenach obszarów leśnych i łąkowych.
Eukomis posiada wzniesiony, kępiasty pokrój. Dorasta do 60-100 cm wysokości (z pędem kwiatostanowym). Liście są długie, lancetowate, dość szerokie, a od spodniej strony niekiedy nakrapiane.
Warkocznica kwitnie lipca do sierpnia. Groniasty kwiatostan w cylindrycznym kształcie jest złożony jest z kilkudziesięciu kwiatów. W zależności od gatunku i odmiany mogą być one zielono-białe, zielono-żółte lub zielono-różowe. kwiatostan jest również zakończony charakterystycznym pióropuszem, czy też grzywką krótkich liści. Roślina jest nektarodajna i chętnie odwiedzana przez pszczoły.
Cebule warkocznicy są trujące, długowieczne i po kilku latach mogą osiągać ok. 3-5 cm średnicy.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Eukomis potrzebuje stanowiska słonecznego, ciepłego, osłoniętego od silnych wiatrów. Preferuje podłoża przeciętne lub żyzne, przepuszczalne i z reguły umiarkowanie wilgotne.
W czasie sezonu wegetacyjnego roślina powinna być regularnie podlewana (szczególnie okazy uprawiane w pojemnikach). Aby warkocznica dobrze kwitła stosujemy też nawozy dla roślin kwitnących (co 2-3 tygodnie). Po przekwitnięciu ścinamy kwiatostan.
Roślina nie jest mrozoodporna i dlatego jej cebule wymagają wykopania i przeniesienia do pomieszczenia na zimę (w październiku lub po pierwszym przymrozku). Cebule warkocznicy przed przeniesieniem na okres zimowy, należy przesuszyć przez 1-2 tygodnie. Następnie warto je przykryć piaskiem lub trocinami. Rozmnaża się za pomocą cebul przybyszowych.
Cebule warkocznicy sadzi się je na przełomie kwietnia i maja. Wierzchołek cebuli powinien znajdować się na poziomie ziemi, a sama cebula umieszczona pod cienką warstwą podłoża.
Zastosowanie
Lilia grzywiasta ma uniwersalne zastosowanie. Można ją uprawiać w mieszkaniach, na balkonie lub w ogrodzie. Dobrze wygląda w nowoczesnych aranżacjach. Wykorzystuje się ją do tworzenia rabat. Może dekorować drzwi wejściowe do domu.
Należy wspomnieć, że rośliny te mogą wydzielać intensywny, nieprzyjemny zapach, dlatego dowiedzmy się na ten temat zanim postanowimy uprawiać eukomis w donicy, w mniejszym pokoju.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wybrane gatunki
- eukomis jesienny (Eucomis autumnalis)
- eukomis dwubarwny (Eucomis bicolor)
- eukomis cętkowany / kropkowany (Eucomis punctata)
- eukomis czubaty (Eucomis comosa)
- eukomis królewski (Eucomis regia)
Ciekawostki
Roślinę tą możemy znaleźć również pod nazwą czuprynek lub angielską nazwą pineapple lilie (lilia ananasowa). Jak można zauważyć, większość nazw rośliny nawiązuje do wyglądu jej ciekawych kwiatostanów.
Zdjęcia: "Eucomis sp"/peganum/CC BY-SA 2.0, NickyPe/Pixabay, "Pineapple Lily / Eucomis autumnalis Chitt."/TANAKA Juuyoh (田中十洋)/CC BY 2.0, "Eucomis"/S. Rae/CC BY 2.0