Jakie lilie warto posadzić w ogrodzie?
Jeśli decydujemy się na lilie w ogrodzie to mamy w czym wybierać, bo gatunków i odmian tych kwiatów jest bardzo wiele – od wysokich do niskich, od pojedynczych do pełnych, od białych, różowych, filetowych i wielu innych.
Gdzie sadzić lilie? Najlepsze miejsce dla cebulek
Lilie kochają słońce!
Wybierz miejsce dobrze oświetlone. Unikaj stanowisk zacienionych pod koronami drzew liściastych oraz w okolicy budynków. W cieniu kwiaty będą znacznie mniejsze, a łodygi będą wyciągać się do promieni słonecznych. Jedynie lilie z grupy Martagon (mieszańce lilii złotogłów) radzą sobie półcieniu, ale i tutaj musi być on lekki.
Jaka ziemia dla lilii?
- Przed sadzeniem wyczyść teren – usuń wszystkie chwasty, pozostałości korzeni i patyków.
- Przekop glebę na głębokość ok. 30 cm, aby dobrze ją spulchnić, rozbić grudy ziemi i poprawić przepuszczalność, bo lilie bardzo nie lubią gdy w ziemi zalega woda.
- Jeśli gleba tego wymaga (piaszczysta lub gliniasta) dodaj do niej żyznego podłoża ogrodniczego, ziemi liściowej lub dobrze rozłożonego kompostu.
- Najlepszy odczyn pH podłoża dla lilii jest różny w zależności od gatunku – waha się on między 5,5-7,0.
Kiedy sadzić lilie? Wybór terminu sadzenia cebulek
Wiele cebul lilii jest odporna na mróz (choć wymagają zabezpieczenia kopczykiem z ziemi, słomy lub liści) i można je sadzić wczesną jesienią, jednak najczęściej robi się to dopiero na wiosnę.
- Jeśli wybierzesz termin jesienny zrób to najwcześniej we wrześniu, najpóźniej do połowy października, aby cebulki miały wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się przed nadejściem chłodów.
- Termin wiosenny jest znacznie częściej wybierany przez ogrodników, dlatego że w tym czasie w centrach ogrodniczych można kupić najwięcej cebulek. Najbardziej mrozoodporne odmiany można sadzić już od końca marca, jednak większość lilii sadzi się dopiero pod koniec kwietnia lub na początku maja.
Jak sadzić cebulki lilii? Wystarczą 4 kroki
- Kupując cebule kwiatowe wybieraj tylko dorodne, duże okazy bez widocznych śladów uszkodzeń czy chorób.
- Wykop dołki o głębokości odpowiedniej dla danego gatunku (patrz poniżej)
- Umieszczaj cebule w dołach starając się, by ziemia, która będzie z nimi w kontakcie pozostała spulchniona
- Zasyp dołki ziemią i uklep delikatnie ziemię na powierzchni.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe i w tekście: iBulb