Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo
152
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Sadzenie cebulek lilii ogrodowych – gdzie, kiedy i jak

Lilie to przepiękne ozdoby ogrodowych rabat, zachwycające kolorami i zapachami, jednak aby cieszyć się kwiatami musisz posadzić ich cebulki do gruntu z dużym wyprzedzeniem! Gdzie najlepiej sadzić cebulki lilii, kiedy się do tego zabrać i jak to prawidłowo zrobić krok po kroku? Dowiedz się wszystkiego o sadzeniu lilii ogrodowych!

Jeśli decydujemy się na lilie w ogrodzie to mamy w czym wybierać, bo gatunków i odmian tych kwiatów jest bardzo wiele – od wysokich do niskich, od pojedynczych do pełnych, od białych, różowych, filetowych i wielu innych.

Cebulki lilii pojawiają się w sklepach ogrodniczych najczęściej na wiosnę, a rzadziej jesienią. Kupując je nie kieruj się jedynie okazyjną ceną!

Sadzenie lilii ogrodowych, fot. iBulb

Gdzie sadzić lilie?
Najlepsze miejsce dla cebulek

Lilie kochają słońce! 

Wybierz miejsce dobrze oświetlone. Unikaj stanowisk zacienionych pod koronami drzew liściastych oraz w okolicy budynków. W cieniu kwiaty będą znacznie mniejsze, a łodygi będą wyciągać się do promieni słonecznych. Jedynie lilie z grupy Martagon (mieszańce lilii złotogłów) radzą sobie półcieniu, ale i tutaj musi być on lekki.

Jaka ziemia dla lilii?

  • Przed sadzeniem wyczyść teren – usuń wszystkie chwasty, pozostałości korzeni i patyków.
  • Przekop glebę na głębokość ok. 30 cm, aby dobrze ją spulchnić, rozbić grudy ziemi i poprawić przepuszczalność, bo lilie bardzo nie lubią gdy w ziemi zalega woda.
  • Jeśli gleba tego wymaga (piaszczysta lub gliniasta) dodaj do niej żyznego podłoża ogrodniczego, ziemi liściowej lub dobrze rozłożonego kompostu.
  • Najlepszy odczyn pH podłoża dla lilii jest różny w zależności od gatunku – waha się on między 5,5-7,0.

Sadzenie cebulek lilii, fot. iBulb

Kiedy sadzić lilie?
Wybór terminu sadzenia cebulek

Wiele cebul lilii jest odporna na mróz (choć wymagają zabezpieczenia kopczykiem z ziemi, słomy lub liści) i można je sadzić wczesną jesienią, jednak najczęściej robi się to dopiero na wiosnę.

  • Jeśli wybierzesz termin jesienny zrób to najwcześniej we wrześniu, najpóźniej do połowy października, aby cebulki miały wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się przed nadejściem chłodów.
  • Termin wiosenny jest znacznie częściej wybierany przez ogrodników, dlatego że w tym czasie w centrach ogrodniczych można kupić najwięcej cebulek. Najbardziej mrozoodporne odmiany można sadzić już od końca marca, jednak większość lilii sadzi się dopiero pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Jak sadzić cebulki lilii?
Krok po kroku 

1. Kupując cebule kwiatowe wybieraj tylko dorodne, duże okazy bez widocznych śladów uszkodzeń czy chorób. Jeśli zamawiasz je przez Internet sprawdź, czy sklep jest sprawdzony i jakie ma opinie.

2.1. Wykop odpowiednie dołki. Dla odmian lilii niskich sadź w dołkach na głębokości 10-15 cm i odstępach 25 cm.

2.2. Cebulki odmian wysokich przygotuj dołki o głębokości 15-20 cm i odstępach 30-50 cm. Wyjątkiem jest lilia biała, której cebulki posadź na głębokość 3-5 cm.

3. Umieszczaj cebule w dołach starając się, by ziemia, która będzie z nimi w kontakcie pozostała spulchniona.

4. Zasyp dołki ziemią i uklep delikatnie ziemię na powierzchni.

krok po kroku - sadzenie cebulek lilii fot. iBulb
Nie zapomnij oznaczyć miejsc z cebulkami patyczkiem lub etykietką wraz z nazwą odmiany. Pamięć ogrodnika jest bardzo dobra, ale czasem zawodna.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe i w tekście: iBulb

Tagi
 
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Jurek

05-02-2021 21:41

Lepiej by jej szło to sadzenie, gdyby była nago. A tak, ubranie ją rozprasza.

Gość zycon

28-09-2020 13:02

Panienko nie jesteś przygotowana do sadzenia na filmiku! Sadzimy korzeniami w dół.

Gość AL

06-04-2020 06:54

Nie znalazłem inf. czy długie zwisajace od cebul korzenie usuwać? skracać? przygnieść?

Gość Maria

05-03-2020 06:20

Chciałam tylko wspomnieć że Pani na filmiku źle sadzi lilie, ponieważ nie dba przy sadzeniu aby korzenie były skierowane do dołu. Pozdrawiam

Pokaż wszystkie komentarze
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu