Tygrysówka pawia Tigridia pavonia

Tygrysówka pawia, fot. vi82 - Pixabay
Tygrysówka pawia (Tigridia pavonia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
6
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kwiaty: pojedyncze, duże
Odczyn gleby: obojętna
Wysokość: 50 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba stale wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, w grupie, ogrody przydomowe, rabaty

Tygrysówka pawia (Tigridia pavonia) to gatunek rośliny cebulowej z rodziny irysowatych (Iridaceae). Jej ojczyzną jest Meksyk, ale często bywa też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Roślina dorasta do ok. 40-50 cm wys. i tworzy rozetę wachlarzowato ułożonych, zielonych, mieczowatych liści. Tygrysówka pawia kwitnie od lipca do września. Wytwarza wzniesiony, sztywny, ulistniony pęd kwiatowy, zwieńczony luźnym, rozgałęzionym kwiatostanem złożonym z kilku dużych kwiatów. W kwiatostanie rozwija się na raz tylko jeden kwiat, który pozostaje otwarty przez jeden dzień, a dopiero następnego dnia rozwija się kolejny.

Roślina w pełni zasługuje na swoją nazwę, gdyż jej ciekawe kwiaty przypominają jednocześnie barwnego pawia jak i centkowane futro tygrysa. Pojedynczy kwiat złożony jest z trzech szerokich, dużych, barwnych, rozłożonych na boki płatków i trzech małych, tworzących wewnątrz kielicha rodzaj czarki. Małe płatki i wnętrze kielicha zdobią duże, liczne, ciemne cętki. Rośliny posiadają też wiele ozdobnych odmian, których kwiaty mogą być żółte, białe, czerwone, różowe, fioletowe lub żółte, a nawet dwukolorowe, zawsze z cętkowanym dnem kwiatowym.

Wymagania i uprawa

Tygrysówka pawia to roślina piękna, ale też dość wymagająca. W uprawie oczekuje ciepłego, zacisznego, słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, ale stale lekko wilgotnej gleby.

Cebulki sadzi się do gruntu w kwietniu. Można je też posadzić wcześniej, do doniczek w marcu (doniczki ustawić w jasnym, umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu), by wysadzić je do gruntu w maju po ostatnich przymrozkach.

Tygrysówka pawia nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego jesienią, po zżółknięciu liści (początek października) należy przyciąć jej liście, a cebulki wykopać (nie czyści się ich z ziemi), podsuszyć w ciepłym, przewiewnym miejscu, umieścić w ażurowych skrzynkach i przysypane trocinami lub suchym torfem przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu (ok. 5°C).

Przy okazji wykopywania cebul, rośliny można też rozmnożyć, pobierając cebulki przybyszowe (zakwitną po ok. 2-3 latach).

Zastosowanie

Tygrysówki w ogrodzie najlepiej prezentują się w grupie, gdyż kwiaty na pędzie są krótkotrwałe i tylko kilka roślin może stworzyć ładnie kwitnąca, barwną kępę. Rośliny dobrze prezentują się na trawniku lub na rabatach w towarzystwie liliowców, aksamitek czy nagietków.

Wybrane odmiany

  • 'Alba' – kwiaty białe z bordowymi cętkami
  • 'Speciosa' – kwiaty czerwone
  • 'Lilacea' – kwiaty różowo-fioletowe z białymi przebarwieniami
  • 'Aurea' – kwiaty żółte z bordowymi cętkami

 
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: vi82, clariston, René Soriano/Pixabay 

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści