Tygrysówka pawia (Tigridia pavonia) to gatunek rośliny cebulowej z rodziny irysowatych (Iridaceae). Jej ojczyzną jest Meksyk, ale często bywa też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Roślina dorasta do ok. 40-50 cm wys. i tworzy rozetę wachlarzowato ułożonych, zielonych, mieczowatych liści. Tygrysówka pawia kwitnie od lipca do września. Wytwarza wzniesiony, sztywny, ulistniony pęd kwiatowy, zwieńczony luźnym, rozgałęzionym kwiatostanem złożonym z kilku dużych kwiatów. W kwiatostanie rozwija się na raz tylko jeden kwiat, który pozostaje otwarty przez jeden dzień, a dopiero następnego dnia rozwija się kolejny.

Roślina w pełni zasługuje na swoją nazwę, gdyż jej ciekawe kwiaty przypominają jednocześnie barwnego pawia jak i centkowane futro tygrysa. Pojedynczy kwiat złożony jest z trzech szerokich, dużych, barwnych, rozłożonych na boki płatków i trzech małych, tworzących wewnątrz kielicha rodzaj czarki. Małe płatki i wnętrze kielicha zdobią duże, liczne, ciemne cętki. Rośliny posiadają też wiele ozdobnych odmian, których kwiaty mogą być żółte, białe, czerwone, różowe, fioletowe lub żółte, a nawet dwukolorowe, zawsze z cętkowanym dnem kwiatowym.

Wymagania i uprawa

Tygrysówka pawia to roślina piękna, ale też dość wymagająca. W uprawie oczekuje ciepłego, zacisznego, słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, ale stale lekko wilgotnej gleby.

Cebulki sadzi się do gruntu w kwietniu. Można je też posadzić wcześniej, do doniczek w marcu (doniczki ustawić w jasnym, umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu), by wysadzić je do gruntu w maju po ostatnich przymrozkach.

Tygrysówka pawia nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego jesienią, po zżółknięciu liści (początek października) należy przyciąć jej liście, a cebulki wykopać (nie czyści się ich z ziemi), podsuszyć w ciepłym, przewiewnym miejscu, umieścić w ażurowych skrzynkach i przysypane trocinami lub suchym torfem przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu (ok. 5°C).

Przy okazji wykopywania cebul, rośliny można też rozmnożyć, pobierając cebulki przybyszowe (zakwitną po ok. 2-3 latach).

Zastosowanie

Tygrysówki w ogrodzie najlepiej prezentują się w grupie, gdyż kwiaty na pędzie są krótkotrwałe i tylko kilka roślin może stworzyć ładnie kwitnąca, barwną kępę. Rośliny dobrze prezentują się na trawniku lub na rabatach w towarzystwie liliowców, aksamitek czy nagietków.

Wybrane odmiany

  • 'Alba' – kwiaty białe z bordowymi cętkami
  • 'Speciosa' – kwiaty czerwone
  • 'Lilacea' – kwiaty różowo-fioletowe z białymi przebarwieniami
  • 'Aurea' – kwiaty żółte z bordowymi cętkami

 
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: vi82, clariston, René Soriano/Pixabay