Logo
Logo

Dalia ozdobna wybrana letnią rośliną cebulową 2021 roku!

Dalia ozdobna została wybrana Letnią Cebulką Roku! Odkryj tę wdzięczną, letnią cebulkę i posadź ją wiosną w swoim ogrodzie, aby latem cieszyć się niesamowitymi kwiatami.

Istnieje 12 grup dalii. Jedną z nich jest dalia ozdobna inaczej dekoracyjna. Jest to duży, popularny kwiat występujący w pięknych kolorach.

Kwiat dalii wyrasta na smukłych łodygach z owalnymi liśćmi. Składa się on z kwiatów języczkowych, czyli szerokich i płaskich płatków, które są okrągłe lub lekko spiczaste na końcach, czasem nawet lekko ponacinane. Kuszące płatki ułożone są jeden na drugim, tworząc typowy dla tych kwiatów wzór dachówki.

Dalia ozdobna w ogrodzie
Letnia rozkosz

Ozdobne dalie to wdzięczne i łatwe w uprawie letnie cebulki. Stanowią rewelacyjny dodatek w każdym ogrodzie. Występują odmiany niskie (50–75 cm), średnie (około 1 m) i wysokie (120–150 cm).

Dalie należy sadzić w słonecznym miejscu i żyznej, przepuszczalnej glebie, a później już tylko cierpliwie poczekać na eksplozję kolorów! Dalie są niezwykle żywotne i produkują mnóstwo dużych kwiatów. Okres kwitnienia dalii jest wyjątkowo długi – trwa od lipca do pierwszych przymrozków.

Kwiaty dalii ozdobą domu
Idealny kwiat cięty 

Czy wiesz, że ozdobne dalie doskonale sprawdzają się jako kwiaty cięte? Długie łodygi z pięknymi kwiatami wspaniale wyglądają w wazonie i mogą stać się największą ozdobą domu. Ponadto ścinanie kwiatów jest dla rośliny sygnałem do produkcji nowych pąków i ponownego kwitnienia. Innymi słowy, możesz się nimi cieszyć przez bardzo długi czas!

Piękne odmiany dalii ozdobnej
Fot. iBilb
Dalie posiadają ogromną ilość pięknych odmian. Przykładem mogą być: 'Café au Lait Royale' [1], 'Penhill Watermelon' [2], 'Sights of Summer' [3], 'Creme de Cassis' [4] i 'La Luna' [5].

Ciekawostki o daliach

  • Nazwa "dalia" pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Andreasa Dahla. Był on uczniem słynnego przyrodnika Karola Linneusza.
  • Wystarczy mieć balkon lub taras, by cieszyć się kwiatami dalii, ponieważ rośliny te doskonale radzą sobie w doniczkach.
  • Czy wiesz, że Dalia to popularne w Grecji żeńskie imię? Dosłownie znaczy ono "kwiat".

Tekst i zdjęcia: źródło - iBulb

Autor
Dalia ozdobna wybrana letnią rośliną cebulową 2021 roku!
Dalia ozdobna wybrana letnią rośliną cebulową 2021 roku!
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Twoja strona ogrodu