Logo
Logo

Dlaczego dalie nie kwitną? Jakie błędy w uprawie popełniasz?

Dalie to niezwykle popularne i efektowne rośliny o wspaniałych, ozdobnych kwiatach. Dalie nie są trudne w uprawie, jednak ich niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że mimo bujnego wzrostu i wielu nowych pędów na tych pięknych roślinach zabraknie kwiatów. To właśnie uzyskanie kwiatów dalii jest najbardziej wymagające i najtrudniejsze w uprawie. Co może być przyczyną braku kwitnienia? Jak pielęgnować dalie, aby pięknie i obficie kwitły?

Spis treści
Nieprawidłowy termin sadzenia Niewłaściwe podlewanie Nieodpowiednie stanowisko Uboga gleba Czy potrzebują podpór? Brak przycinania Czy usuwać przekwitłe kwiaty? Niewłaściwe zimowanie Jak przechowywać bulwy? Za duża ilość nawozu Jak prawidłowo dbać o dalie? Temperatury, stanowisko, podłoże

Dalie nie kwitną?
10 najczęstszych błędów w uprawie dalii

1. Nieprawidłowy termin sadzenia

Warto pamiętać, że w naszym regionie przymrozki mogą wystąpić jeszcze w marcu, a nawet kwietniu. Dlatego nie ma sensu spieszyć się z sadzeniem dalii, które są mało odporne na mróz.

2. Niewłaściwe podlewanie

Dalie lubią podłoże stale wilgotne, dlatego podczas okresowych suszy, należy je obficie podlewać. W przeciwnym wypadku kwiaty zaczną się łamać i szybko zwiędną.

3. Nieodpowiednie stanowisko

Cieniste, nieosłonięte stanowisko nasadzenia sprawi, że dalie będą słabo rosły, a ich kwitnienie będzie ubogie lub wcale nie nastąpi. Dalie to typowe kwiaty lata – kochają słońce.

 

4. Uboga gleba

Dalie wymagają dobrej jakości, żyznej gleby, dlatego warto ją wzbogacać nawozami do roślin ogrodowych lub przed posadzeniem wymieszać gotowe podłoże uniwersalne z ziemią ogrodową, co poprawi jej parametry.

5. Brak podpór

Dalie mogą dorastać nawet do 2 metrów wysokości, a ich kwiaty są stosunkowo ciężkie. To oznacza, że powinny mieć zapewnioną właściwą podporę, aby się nie łamały. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie specjalnego rusztowania lub przywiązanie pędów do palików.

6. Brak przycinania

Zbyt duża ilość pędów ogranicza ilość i wielkość kwiatów, dlatego dalie warto przycinać, usuwając słabsze i pędy. Dodatkowo na pędach można pozostawić jedynie pąk osadzony na szczycie, który dzięki temu wyrośnie większy.

7. Pozostawienie przekwitłych kwiatostanów

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów sprawia, że roślina wypuszcza nowe pąki i zachwyca wspaniałymi kwiatami przez dłuższy czas.

8. Niewłaściwe zimowanie

Dalie nie są odporne na mrozy, dlatego jesienią należy przyciąć pędy, skracając część naziemną do 10-15 cm. Następnie należy wykopać bulwę, a następnie pozostawić na kilka dni do obeschnięcie i dokładnie, ale delikatnie oczyścić.

9. Nieprawidłowe przechowywanie bulw

Oczyszczone bulwy należy ułożyć w przewiewnych skrzynkach i przysypać torfem lub trocinami dla zachowania optymalnej temperatury. Tak przygotowane bulwy można przechować w chłodnym pomieszczeniu.

10. Zbyt duża ilość nawozu azotowego

Nawożenie dalii jest niezbędne do prawidłowego wzrostu. Jednak zbyt duża ilość azotu spowoduje nadmierny rozrost części zielonych rośliny, ale nie będzie kwitła. Podłoże bogate w azot, warto dla równowagi zasilić nawozem potasowo-fosforowym.

Jak dbać o dalie, pięknie kwitły?

Chcąc uzyskać pięknie kwitnące dalie, warto wstrzymać się z ich sadzeniem do maja, a jeśli zależy nam na wczesnym kwitnieniu, to zasadzić je w doniczkach i przechować w ogrzewanym garażu lub piwnicy, a następnie przesadzić do gruntu, gdy temperatura będzie wynosić około 10-15 stopni.

Stanowisko dalii powinno być mocno nasłonecznione, co wpłynie nie tylko na pojawienie się kwiatów, ale również na ich piękne wybarwienie. Warto, aby miejsce nasadzenia było osłonięte od wiatru i ciepłe.

Podłoże powinno być żyzne, dlatego warto dbać o systematyczne wspomaganie dalii nawozami, do czego najlepsze będą nawozy naturalne np. biohumus, czy mączka bazaltowa.

Należy zadbać również o odpowiednie podlewanie, pamiętając, że dalie nie lubią suszy ani stojącej wody. Dlatego gleba powinna być stale wilgotna, ale nie mokra.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: SJ Objio/Unsplash 

Autor
Dlaczego dalie nie kwitną? Jakie błędy w uprawie popełniasz?
Dlaczego dalie nie kwitną? Jakie błędy w uprawie popełniasz?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl