Logo
Logo
29
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Dalie w doniczkach na balkonie i tarasie | Galeria inspiracji

Dalie kojarzą się głównie z letnimi, rozległymi rabatami i wysokimi kępami zwieńczonymi ogromnymi kwiatostanami. Jednak od pewnego czasu w sprzedaży dostępne są również niskie i niezbyt silnie rosnące odmiany, które z powodzeniem można uprawiać w donicach na tarasie, a nawet na balkonie w bloku. Obejrzyj galerię 10 pomysłów i rozwesel swój taras tego lata!

 

Dalie (Dahlia) to zróżnicowana grupa roślin nie zimujących w gruncie. Rośliny te przechowujemy od jesieni do wiosny w chłodnym pomieszczeniu w postaci grubych kłączy. Do gruntu lub do donic dalie sadzimy w połowie maja, gdy minie już ryzyko przymrozków. Rośliny te zachwycają kolorowymi kwiatostanami – różnej budowy i wielkości. Jest mnóstwo ciekawych odmian, dlatego każdy znajdzie roślinę pasującą na taras przy domu. Do uprawy w donicach warto wybierać odmiany karłowe i niezbyt silnie rosnące (tworzące kępy do 1-1,2 m wysokości). Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jakie będą miały kwiaty, ale też na liście. Niektóre mają ciemne, bordowe blaszki, które świetnie komponują się z innymi gatunkami uprawianymi w pojemnikach.

Pędy tych niezwykłych roślin są kruche, więc dalie nie powinny być narażone na wiatr. Najlepiej posadzić je w ciepłym, słonecznym i zacisznym miejscu na tarasie, tam gdzie nie będą potrącane przez przechodzące osoby lub zwierzęta. Aby uzyskać piękne rośliny i cieszyć się obfitym kwitnieniem dalii, trzeba pamiętać, by zapewnić im odpowiednie podłoże – drenaż na dnie pojemnika i dużą ilość próchnicznej, zasobnej w substancje pokarmowe ziemi. Przekwitłe kwiaty należy regularnie usuwać, by rośliny produkowały nowe. Nie można też zapomnieć o regularnym podlewaniu i nawożeniu dalii, np. nawozem o przedłużonym działaniu do roślin kwitnących.

Obejrzyj 10 pomysłów na aranżacje z daliami w doniczkach!

 Zdjęcia tytułowe: iBulb, Floradania 

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu