Logo
Logo

Obumarłe kwiaty: dlaczego i jak obcinać przekwitnięte rośliny?

Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie mnóstwo roślin kwitnących, w tym: cebulowe, liliowce, róże, lawendę i mnóstwo kwiatów balkonowych. Większość z nich kwitnie bardzo obficie. Czy muszę przycinać im przekwitłe kwiaty?

Spis treści
Czy trzeba obcinać obumarłe kwiaty? Jak obcinać przekwitające kwiaty z poszczególnych roślin?

Czy trzeba obcinać obumarłe kwiaty?

Obcinanie zeschłych kwiatów, które nazywamy ogławianiem, dla większości roślin kwiatowych jest korzystne! Chcemy przecież, by wyglądały dekoracyjnie, bez przekwitłych, suchych kwiatów, poza tym ogławianie przedłuża ich kwitnienie, powstrzymując tworzenie nasion. Obcinając jej przekwitające kwiaty "oszukujemy roślinę", żeby produkowała jeszcze więcej kwiatów.

Choć część bylin, w tym rośliny cebulowe, nie będzie wytwarzać więcej kwiatów po ich usunięciu, to zamiast wytwarzać nasiona, skieruje energię do wzmocnienia (wzrost korzeni oraz liści), co przekłada się na ich siłę w przyszłym roku.

Jak obcinać przekwitające kwiaty z poszczególnych roślin?

 • Krzewy kwitnące
  Częstym błędem w przypadku roślin zdrewniałych (np. róż) jest obcinanie jedynie kwiatów. Lepiej przyciąć pędy o 1/3 ich długości do zwróconego na zewnątrz pąka, by wzmocnić odrastanie.

 • Kwiaty jednoroczne i byliny
  Możesz usunąć przekwitłe kwiaty wielu roślin jednorocznych i bylin, np. liliowców, odrywając lub uszczykując je palcami. Rośliny staną się też bardziej zwarte.

 • Byliny kępowe i krzewinki
  Nożyce są najlepszym narzędziem dla niektórych roślin, np. przycięcia lawendy do zwartej formy, a bodziszków i przywrotnika do ziemi, co spowoduje nowe przyrosty i często nowe kwiaty.

 • Kwiaty balkonowe i rabatowe
  Ostre nożyczki kuchenne są najlepsze w przypadku roślin balkonowych (mają delikatne przyrosty, łatwo je poszarpać, jeśli użyje się sekatora). Ogławiaj regularnie, nawet codziennie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Karolina Grabowska/Pixabay

Autor
Obumarłe kwiaty: dlaczego i jak obcinać przekwitnięte rośliny?
Obumarłe kwiaty: dlaczego i jak obcinać przekwitnięte rośliny?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl