Logo
Logo

Dinnerplate – kolekcja dalii "talerzowych", odmian o olbrzymich kwiatach!

Dalie Dinnerplate robią ogromne wrażenie, ponieważ ich kwiatostany są niewiarygodnie duże – mają średnicę do trzydziestu centymetrów! Stąd też ich nazwa dinner plate, co po angielsku oznacza "talerze obiadowe". Dalie te mają piękne, wyzywające kolory i utrzymują swoje powalające kwiaty przez wiele miesięcy. Ponadto nie wymagają też specjalnej pielęgnacji. W artykule poznasz bliżej te wyjątkowe rośliny i zobaczysz ich najpiękniejsze odmiany.

Spis treści
Czy charakterysują się dalie Dinner Plate? Jakie są najpopularniejsze odmiany dalii talerzowych?

Jak wyglądają dalie Dinnerplate?

Międzynarodowy Rejestr Dalii (ang. International Dahlia Register), w którym oficjalnie sklasyfikowano ponad 2 300 odmian dalii w Europie, zawiera około 130 odmian ozdobnych, które wytwarzają kwiaty dalii o średnicy przekraczającej 20 cm. Odmiany te można z kolei zakwalifikować jako dalie Dinnerplate.

Odmiany do kolekcji Dinnerplate zostały wybrane ze względu na swoje ogromne kwiaty, które mogą z łatwością osiągać średnicę 30 cm. Kwiatostany produkowane przez tę grupę są podwójne i składają tworzą promienie płatków. Każdy płatek jest szeroki i płaski; końcówki płatków mogą być zaokrąglone, lekko wyostrzone lub nawet z frędzlami.

Kwiaty dalii talerzowych są niewiarygodnie duże – mają średnicę do trzydziestu centymetrów - stąd ich nazwa "dinner plate" – jak talerze obiadowe.

Historia dalii w pigułce

Dalie kwitną ubarwiając cały ogród od lipca do pierwszych przymrozków, często nawet jeszcze w listopadzie. Dalie pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, zwłaszcza z Meksyku, gdzie są kwiatem narodowym. Kwiaty dalii były zawsze cenione za ich piękno, a Aztekowie używali kłączy do uprawy żywności, a także do celów leczniczych.

Botanicy, którzy popłynęli na statkach hiszpańskich konkwistadorów odkryli tę ciekawą roślinę w XVII wieku. Europejczycy najpierw uznali ją za roślinę zapewniającą pokarm, ale wkrótce podziwiali ją za piękne kwiaty. Roślina została nazwana imieniem szwedzkiego botanika A. Dahla. W XIX wieku, dalia zaczęła podbijać serca ludzi na całym świecie i obecnie ma 20 000 różnych odmian.

Odmiany dalii o ogromnych kwiatach

Dahlia Babylon Roze Dahlia 'Babylon Roze'

Dahlia White Perfection Dahlia 'White Perfection'

Dahlia Ottos Thrill Dahlia 'Otto's Thrill'

Dahlia Holland Festival Dahlia 'Holland Festival'

Dahlia Kelvin Floodlight Dahlia 'Kelvin Floodlight'

Dahlia Fleurel Dahlia 'Fleurel'

Dahlia Moms Special Dahlia 'Mom's Special'

Dahlia Babylon Red Dahlia 'Babylon Red'

Dahlia Break Out Dahlia 'Break Out'

Dahlia Babylon Bronze Dahlia 'Babylon Bronze'

Tekst i zdjęcia: iBulb,  zdjęcie tytułowe: jansandford / AdobeStock, Leslie Eckert / Pixabay

Autor
Dinnerplate – kolekcja dalii "talerzowych", odmian o olbrzymich kwiatach!
Dinnerplate – kolekcja dalii "talerzowych", odmian o olbrzymich kwiatach!
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl